Go to ...
Findeks Kredi Notunu Öğrenmek Ücretli Mi? Ne Kadar?


Kredi notu ücretlimi, Findeks kredi notu öğrenme ücreti- Merak edilenler köşemizde bugün sizlere kredi notu ücreti hakkında bilgilendirmelerde bulunacağız. Artık herkes kredi notunu merak ediyor. Sonuç itibariyle kredi, hayatımızda su gibi, ekmek gibi bir kavram halini aldığına göre; bunu asıl belirleyen faktör olan kredi notu da oldukça fazla değere biniyor. Kredi notumuz yüksek olduğu zaman kredi kapıları da sonuna kadar açılıyor.

KREDİ NOTU VE KREDİ RİSK RAPORU NE İÇERİK BARINDIRIYOR?

Kredi notumuz düşük ve riskli olduğu zaman da kredi almak ta bir hayal oluyor. Ayrıca artık findeks sadece bir puan vermiyor. Aynı zamanda sizin Türkiye ortalamanızı, kaç kredi kartınızın olduğunu, kaçını kapattığınızı, kaçının aktif olduğunuz, şimdiye kadar almış olduğunuz kredileri, kaçında sıkıntıya düştüğünüzü, kaçını güzel kapattığınızı, banka hesaplarınızı, ne kadar paranızın olduğu, ek hesaplarınızı, kapattığınız hesapları ve daha bir çok konuyu ayaklarınıza kadar getiriyor.

KREDİ NOTU İLE ORTAYA ÇIKAN GERÇEKLER

Bu açıdan çok önemli bir rapor halini alıyor. İşe alımlar dahi bu rapora göre yapılmaya başlandı. Özellikle ekonomi ve finans şirketleri eleman aldıklarında bu notu görmek istiyorlar. Bunun dışında şirketlerde iş yapıldığı zaman karşıdaki firmanın kredi notunu ve risk raporunu öğrenmek istiyorlar. Kredi notu riskli olanlar ile ilişki kurulmuyor ve işe girişilmiyor. Zira bu kişilerin ekonomik hayatı bozuk oluyor. Ekonomisi bozuk olanında kredi notu kötü çıkıyor.

Findeks Kredi notu adeta bir insanın finansal karnesi anlamına geliyor. Karneniz iyiyse, işlerinizde iyidir deniliyor. İşi iyi ola bir kişide kredi borcunu zamanında öder hesabı yapılıyor ve kredi alması teşvik ediliyor. Örneğin normal vatandaş %1,61 ile kredi alırken kredi notu çok iyi olanlar %1,14 faiz oranını kapabiliyor. Bu da birazda bizlerin bankaya olan borçlarımızı zamanında ve düzenli bir alışkanlık çerçevesinde yapmamız ile gerçekleşiyor.

KREDİ NOTU HAKKINDA UFAK BİR BİLGİ

Kreni notunuzu 1995 yılında kurulan Kredi Kayıt Bürosuna (KKB) bağlı olan Findeks belirliyor. Kendince geliştirdiği hesaplamalar ile sizlere bir puan takdim ediyor. Dilerseniz Findeks Kredi Notu Hesaplanır? konulu  yazımızı inceleyerek bu konuda daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Ama kredi notunu belirlemede asıl husus bankaya sadık bir müşteri olma borçlarınızı düzenli bir şekilde vakti geldiğinde ödemedir. Puan aralığı ise 0 ile 1900 arasındadır.

FİNDEKS KREDİ NOTU ÖĞRENME ÜCRETİ

Kredi notunuzu findeks belirlediğine göre bu sistem üzerinden nasıl öğrenebileceğinizi anlatacağım. Ayrıca kredi notunuzu raporlu bir şekilde öğrenmenin en ucuz yolu da yine findeks’dir. Bunun için ödemeniz gereken tutar 7 lira + KDV dir. Bu rakamda ortalama olarak 8,85 liraya denk gelmektedir. Bu sayede kredi notunuzun dışında elinize sayfalarca bilgi de gelir. Kapattığınız kartın aktif olduğunu görüp, önleminizi de alabilirsiniz. Yada kredi notunuzun bu dönem düştüğünü ve ona göre bir önlem almanız gerektiğini bilirsiniz.

KREDİ NOTU NASIL ÖĞRENİLİYOR?

Kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız findeks ana sayfasına BURADAN ulaşabilirsiniz. Açılan sayfanın tam ortasında kredi notunu öğrenme bölümü yer alacaktır. T.C. Kimlik Numaranızı ve Cep Telefonu Numaranızı girersiniz. Bir onay kodu gelir ve işlemlerinize buradan devam edersiniz. Bir form açılır. Kişisel bilgilerinizi girersiniz. Herhangi bir kartınızın ufak bir bölümünü girmenizi isterler. Onuda girdikten sonra sıra ücret ödemesine gelir.

Ücretinizi kredi kartınız ile, banka kartınız ile veya BKM Express aracılığı ile ödeyebilirsiniz. Dediğim gibi 8,85 TL kartınızdan kesilir. Faturanızda e-mailinize ücretsiz bir şekilde gönderilir. Onlarca bilgiye kavuşursunuz. Kredi notunuz düşükse önlemlerinizi alırsını z ve 2- 3 ay sonra kontrol edersiniz.

Değerli okurlarımız, findeks kredi notu sorgulaması ücretli mi sorusunu verdiğime inanıyorum. Ayrıca herkesin bu notunu öğrenmesini de arzu ediyorum. Zira bu notunuzu öğrenerek bankalardan daha da düşük faizli bir kredi alabilirsiniz. Karşılaştığımdan söylüyorum, banka memuru bu notu bilmediğinizi farz ederek biraz daha yüksek faiz oanı önünüze sunabiliyor. Lakin kredi notum çok iyi diye itiraz ederseniz hemen düzeltebiliyorlar ve düşük faize kavuşabiliyorsunuz.

LÜTFEN BU YAZIYI HERKEİN GÖREBİLMSİ ADINA SOSYAL İLETİŞİM AĞLARINIZ İLE BEPENEREK PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Bankaların Kredi Onayı Vermeme Nedenleri Nelerdir?

İhtiyaç, Konut ve Taşıt Kredilerinde Kredi Limiti Nasıl Yükseltilir?

 

Etiketler:, , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin