Go to ...
Findeks Kredi Notum Yanlış Nasıl İtiraz Edebilirim ? Acil Yardım


Kredi Notu İtiraz İşlemleri, Kredi Notuna Nasıl itiraz Edilir, Risk Raporuna Nasıl İtiraz Edilmektedir? – Kredi notu ile milletimizin pek arası yok diye düşünüyorum. Kime dokunuyorsam kredi notum şöyle, kredi notum böyle deyip duruyor. Bir de geçen Reşat Amcama rastladım. Bankadan kredi çekememiş. Nedeni ise malum kredi notu işte. Düşükmüş. Yemin ediyor, şimdiye kadar herhangi bir geciktirmedim diye. Kredi kartımın ise asgarisini her ay düzenli ödüyorum diye belirtti.

Buna rağmen kredi notunun düşük olduğunu gördük. Bazı sitelerde ise kredi notunuza itiraz diye bazı şeylere rastlamış. Hiç sonuç alamamış. Boş yerlere yönlendirip durmuşlar. İşte bu yazıda sizlere sunacağımız çözüm yolu olacaktır. Tabi evvelinde bazı önemli konuların ve detayların altını çizmek gerekiyor.

TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ RİSK MERKEZİ NEDİR? NE İŞ YAPAR?

TBB Risk Merkezi tüm bankalar ve diğer finans şirketlerinden anlık verileri alıyor. Diyelim ki; A Bankasından birisi 10 bin liralık çekini ödemedi. Aynı kişi X Bankasına ise Kredi kartı borcunu ödemedi. Bununla birlikte bu şahıs Y bankasına ise kredi borcunu geciktirdi ve ödemedi. Bu bilgiler bankalarca ayrı ayrı TBB Risk Merkezine yollanıyor. Risk Merkezi de bu bilgileri birleştirerek tüm üye iş yerlerine yolluyor. KKB, Bankalar, Factoringler gibi. Bu sayede ise kredi başvuruların da TC nize bakılarak riskli olup olmadığınız, kredi alıp alamayacağınız belirtiliyor.

KREDİ NOTUNU KİM BELİRLİYOR

Kredi Notunuzu TBB Risk Merkezi Üyelerinden olan Kredi Kayıt Bürosunun ufak bir kuruluşu olan Findeks hesaplıyor. KKB’nin 9 büyük banka tarafından kurulduğunu da belirtmek istiyorum. Findkes Bankacılık işlemlerinizi anlık takip ediyor. TBB Risk Merkezinin yanı sıra takip mekanizmaları var. Kendince belirlediği kriterlere göre de 0 ile 1900 puan aralığında bir not veriyor. İyi bir kredi notu da en az 1.500 puandan başlıyor.

KREDİ NOTU NEDEN DÜŞÜK OLUR?
  • Kimisinin bankalar ile şimdiye kadar hiç bir bağı olmadığından Kredi notu hesaplanmamış ve 0 puandadır.
  • Kimisi daha önce 3 ay kredi yada kredi kartı borcunu ödemediğinden kara listeye girmiştir ve 5 yıl boyunca borçlarını düzenli ödese bile bu notu yükselmeyecektir.
  • Kredi borcunuzu bir ay düzenli bir ay geciktirmeli ödüyorsanız kredi notunuz düşük olur.
  • Kredi kartı borcunuzu ödeme alışkanlı ile ödemezseniz, yani 2 ay düzenli 2 ay geciktirmeli öderseniz kredi notunuz düşüşe geçecektir.

 

  • Bankacılık işlemlerini kırk yılda bir kullanırsanız kredi notunuz az olacaktır.
  • Kredi kartınız çok fazla ise kredi notunuz az olacaktır. Örneğin 5 tane kredi kartınız var ve kredi limitleri 10’ar bin. Buna göre size bankalar ayırmışlar. Haliyle notunuz az olur. Zira risk arz ediyorsunuz. Bunun yerine tek kredi kartı ile devam edin.
  • Bankalardan sürekli kredi başvurusunda bulunarak red yanıtı almak.
  • Mevcut kredi borcunuz var ise hatta bir kaç tane kredi borcunuz var ise bunları kapatmayıncaya kadar kredi notunuz az olacaktır. Kapattıkça kredi notunuz artacaktır.

 

HER ŞEYE RAĞMEN KREDİ NOTU SIKINTILI OLANLAR

Bu saydıklarınızın tamamında, beni bağlayan madde yok. Buna rağmen kredi notum düşük diyorsanız, o halde yanlış bir hesaplama yapılmış olabilir. Dolayısıyla itiraz hakkınızda doğar. Sizlerde itiraz hakkınızı kullanmadan önce iyice düşünün ve daha önce yaşadığınız bir problemin olup olmadığını düşünün. Yinede ben sağlamın ve kredi notumun yüksek olması gerekir diyorsanız başvurunun nasıl yapılacağına geçelim.

KKB RİSK RAPORU İTİRAZIet

Yazımızın başın öncelikli açıklamaları belirtmeseydik aklınızda soru işaretleri kalacaktı. Bu şekilde konunun daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum. Findeks Kredi notunuzu verirken bir de risk raporunuzu da veriyor. Bu raporu incelediğinizde aslında kredi notunuzun nasıl olacağını 3 aşağı beş yukarı kestirebiliyorsunuz. Zira borçlarınız ve sıkıntılı olan borçlarınız yer alıyor. tabi kimisinde ise sıkıntılı olan borç olmuyor. Findeks Kredi Kayıt Bürosuna (KKB) bağlı. Dolayısıyla KKB’de risk raporuna itiraz için bir sayfa yayınlamış.

Sizlerde isterseniz şu linki www.kkb.com.tr/risk-raporu.aspx kullanarak evinizden anında itiraz hakkınızı kullanabilirsiniz. Açılan sayfada risk raporu itiraz bölümünü tıklıyorsunuz. Daha sonra aldığınız risk raporunun üstünde referas numarası yazıyor. Bunu yazıyorsunuz ve kimlik numaranızı ve e-mailinizi yazıyorsunuz. Bu şekilde başvurunuzu adım adım gerçekleştiriyorsunuz. da yine aynı sayfada yer alan. itiraz sonucu sorgulama alanında yapıyorsunuz.

Tags: , , , , ,

Bu Kategorideki Diğer Konular - Banka

Garanti Bankası Sonbahar Kredisi Online Başvuru İmkanı

Garanti Sonbahar Kredisi, Garanti Anında Kredi, Uygun ve Hızlı İhtiyaç Kredisi, Hesaplı Kredi Başvurusu – Arkadaşlar bankaların kredi kampanyalarına kaldığımız yerden devam ediyoruz. Güncel ve kaliteli tüm kredi haberlerini detaylandırmaya ve inceleyerek sunuyoruz. Maksadımız en hesaplı krediyi rahatça bulabilmeniz. Malum sonbaharı iliklerimize kadar hissediyoruz. Yalnız bununla beraber, kış aylarına hazırlıklarında yapılması gerekiyor. Çiftçinin, esnafın, memurun,

5.000 TL Sonbahar Krediniz İş Bankasında Üstelik SMS ile Başvuru İmkanı

Türkiye İş Bankası Sonbahar İhtiyaç Kredisi Kampanyası, Düşük Faizli Sonbahar kredisi, T.C İle Başvuru,  Hesaplı ve Uygun Kredi – Yaz aylarını bayramlar ile ve tatiller ile geçirdik. Bir çok kimse için yaz çok iyiydi. Ama bir o kadarda masraflıydı. Masraflar bitti derken şimdide sonbahar geldi ve kışa hazırlıkların yapılması gerekiyor. Esnafı da, işçisi de, memuru

Halkbank’tan Müşterilerine Düşük Faiz İle Anında Hızlı İhtiyaç Kredisi

Halkbank Hızlı Kredi, Türkiye Halk Bankası anında kolay ihtiyaç kredisi, hesaplı ve uygun acil kredi – Değerli dostlarımız, aylardır bankaların en hesaplı ve en özel kredi kampanyalarını sizlerin beğenisine sunuyoruz. Vatandaşa kredi lazım. Ama bunu en hesaplı olacak şekilde halletmek istiyorlar. Tabi kredi çekerken de genel anlamda bazı özel günleri daha çok tercih ediyoruz. Örneğin

Düşük faizli ve Uzun Vadeli Eğitim Krediniz Fibabanka’da

Fibabanka eğitim kredisi, fibabanka okul kredisi, hesaplı ve uygun kredi – Güzel bir bayram tatilinin ardından işimize gücümüze bakmaya başladık. Lakin bu sıralar okullar ve üniversiteler açılacak. Haliyle de çocuğuna güzel bir gelecek sunmak isteyen ebeveynleri de bir telaş sarmış durumda. Zira okul ücretleri oldukça pahalı. Bankalarda ise bayram kredilerinin yerini yavaş yavaş eğitim kredileri

Halkbank’tan Emekli Amca ve Teyzelerimize Düşük Faizli Mini Kredi

Halkbank Emekli Mini Kredi, Halkbank Emeklilere Özel Hesaplı Kredi, Türkiye Halk Bankası Uygun Emekli Kredisi – Saygıdeğer Emekli Büyüklerimiz; Amcalarımız, Teyzelerimiz, Abilerimiz ve Ablalarımız. Bu yazı sizlere özel. Sizler için yeri geldiğinde bankaların kredi kampanyalarını paylaşıyoruz zaten. Lakin çoğu zaman emekliler gerçekten de araştırma yapmadığından yüksek faizli kredi çekmek durumunda kalıyorlar. Çoğuda %1,50’nin üstünde faizlere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin