Go to ...
Findeks Kredi Notu Neden Düşer?


Kredi notum düşmüş, Kredi notum neden düştü, Kredi notu düşmesi- 1991 yılında Ülkemizdeki büyük bankalar bir araya gelerek Kredi Kayıt Bürosunu Kurdular. Kredi Kayıt Bürosu da bünyesinde Findeks’i kurdular. de insanların banka ve finans kuruluşları ile arasında geçen her türlü mali dengelere dayanarak çeşitli analizler neticesinde ortaya çıkarılan sayısal bir ifade olan Kredi Notunu Vermeye başladı.

FİNDEKS KREDİ NOTU NEDEN DÜŞER? GENEL AÇIKLAMA

Finans, reel sektör ve bireyler referans olarak bu kredi notunu kullanır. Uzun yıllardır bankaların müşterilerine kredi vermeden önce kişi veya kuruluşların mali durumunu incelerken referans aldıkları ve kredi riskini hesaplarken kullandıkları önemli bir referans notudur. Bu not sayesinde kredi çekip çekemeyeceğimiz belli olur. Çünkü bazı zamanlar bir kaç puan düşüşten dolayı kredi çekemeyeceğimizi söylerler. Bizlerde  Kredi Notu Neden Düşer? sorusunu cevaplandırarak ne gibi önlemler alacağınızı belirteceğiz.

KREDİ VE KREDİ KARTI BORCU

Aziz dostlarımız, kredi notunuzu düşürücü en büyük ve önemli madde belkide bu. Çünkü bu maddeyi dikkate almadığınız anda kredi notunuz bir anda %30 oranında düşüşe geçecektir. Bundan dolayı kredi ve kredi kartı borçlarınızı zamanında ödemeniz büyük önem taşıyor. Örneğin ben kredi kartı ödemelerimi olsa bir ara öderim derdim hep. Sonra bir baktım ki 1 gün bile ihmal etmeye gelmiyormuş. İcralık bir durumunuz var ise özellikle vergi borcunuzu falan ödemediyseniz bu da kredi notunuzu düşürecektir.

SÜREKLİ KREDİ BAŞVURUSU VE RET YANITI

Bir çok insan bu maddeyi bilmediğinden durmadan kredi başvurusunda bulunup duruyor. Bizlerde bir çok yazıda belirttiğimiz gibi bu yazıda da belirtme durumunda kalıyoruz. Findesk tüm bankalar için aynı notu verir. X Bankası size ret yanıtı verdiyse emin olunuz ki Y Bankası da size ret yanıtı verecektir. O halde akıllı davaranıp kredi notunuzu yükselteceğinize neden daha da düşürüyorsunuz ki? Bu madde ile durumunuzu az riskli durumdan iyi konuma yükselteceğiniz gibi orta riskli duruma da düşürebilirsiniz.

KREDİ KARTI ÇOKLUĞU VE TALEBİ

Başka bir düşürücü neden ise fazla kredi kartı talebinde bulunmak. Durmadan kredi kartı alıyorsanız en sonunda gelir durumunuzdan dolayı ret yiyeceksiniz. Her bankadan ret yedikçe kredi notunuzda düşecektir. Fazla kredi kartı herzaman risk anlamı taşımaktadır. Çünkü geliriniz 3 bin lira ama cebinizde ki kredi kartları limitlerinin toplamı neredeyse 30 bin lira. Bu rakam arttıkça risk durumunuz artacak kredi notunuzda azalacaktır. Bunun yerine tek kredi kartı kullanıp düzenli ödemeler yaparak kredi notunuzu arttırabilirsiniz halbuki.

VE SENET BORÇLARI

bir çok esnaf ve kobi, ve senetler le işlerini dönderiyorlar. Bankalara ödenen senetleri gününde ödemediyseniz, çeklerinizin ödemesi için karşı taraftan izin almış olsanız bile kredi notunuzu düşürücü etki yapacaktır. Çeklerin zamanında ödenmesi oldukça fazla önem arz ediyor. Yoksa bu durum sicilinize işleyebilir ve kredi notunuzda düşüşe geçebilir.

İKİNCİ BİR KREDİ BAŞVURUSU

Bu durum ilk etapta kredi notunuzda düşürücü bir etki yapacaktır ama ödemelerinizi zamanında yaptığınız anda kredi notunuz geri yükselecektir. Unutmayın ki 2. kredi her zaman 2. bir risk demekdir. Ama bu durumu belirttiğim gibi düzenli ödemeler ile çabuk atlatabilirsiniz.

Değerli okurlarımız, bugün sizler için bugün sizler için kredi notunu düşürücü etki yapan etmenleri bir araya getirerek anlatmaya çalıştık. Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Ayrıca aşağıda sizler için hazırladığımız konu başlıklarımızı da incelemeyi unutmayınız.

Sürekli kredi başvurusu ve ret yemek

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum

Hesap İşletim Ücreti Nedir?

LÜTFEN BU YAZIYI FACEBOOK İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin