Faktoring Şirketleri

Faktoring, faktoring nedir?, faktoring firmaları, faktoring İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir- Oldukça fazla sorgulanan, aranan ve merak edilen bir konunun tanıtım yazısı ile karşınızdayız. Malumunuz herkesin bir şekilde birilerinden alacakları oluyor. Lakin bu alacakları tahsil etmekte ciddi manada sıkıntı çekiliyor. Yada alacağı uzun vadeli olduğundan 6 ay kadar beklemesi gerekiyor. Buda ciddi manada büyük sıkıntılar doğuruyor.

FAKTORİNG ŞİRKETLERİ GENEL AÇIKLAMA

Çünkü çek, senet gibi imza atılan alacakların tanzimi çoğu zaman fıtık ediyor adamı. Bazı zaman bir iş yapıyorsun. Yaptığınız iş karşılığında bir sene sonraya çek veriliyor. O sıralarda ekonomideki çalkalanmalardan dolayı acil nakit para ihtiyacınız oluyor. Yada çok uygun fiyata ürün ve mal denk getiriyorsunuz ama çekinizin vadesi çok uzun. Artık bu sıkıntılarınız faktoring şirketleri ile son bulacak. Peki nedir bu faktoring? Nerelerden bulunur? Komisyonu var mıdır? Yasal mıdır? gibi sorularınızın cevabını yazımızın devamında bulabileceksiniz.

FAKTORİNG NEDİR?

Faktoring, firmaların mal ve hizmet satışlarından doğmuş veya doğacak vadeli, fatura veya fatura yerine geçen bir belgeye dayanan alacakların(çek, senet) faktoring şirketi tarafından temlik alınması yoluyla, finansman, garanti ve tahsilat hizmetlerinin sunulduğu bir finansal üründür. Faktoring, en genel anlamı ile, mal ve hizmet satışlarından doğan vadeli alacaklar’ın temlik yolu ile bir faktoring kuruluşuna devredilmesi ve bu alacakların faktoring kuruluşu tarafından yönetilmesidir.

Bu tanımda ne hiç bir şey anlamadım diyorsanız birde şu şekilde izah edelim; faktoringin temel işlevleri ticari alacaklardan doğan alacakların tahsili ve garantisidir. Anlayacağınız alacaklarınızı sizin adınıza tahsil eden bir şirkettir faktoring. Paranızı hemen alırsınız. Tabi belli bir komisyon kesildikten sonra.

FAKTORİNG ŞİRKETLERİ NASIL ÇALIŞIR? KOMİSYON ÜCRETİ ALIR MI?

Bu hususu şu şekilde izah edelim; Gelecekte bir zamanında bir alacağa sahip olan bir firmanın likidite ihtiyacı duyması nedeniyle herhangi bir faktoring firmasına gidip, kendi alacağını devredip, o alacağın bugünkü değerine sahip olması işlemidir. Firmanın elinde 1000 tl lik çeki varsa, faktoring firması kendisine faktoring işlemi için başvuran firmaya, çekin vadesine ve enflasyon rakamlarına göre, biraz da kar payı koyarak, örneğin 900 TL verir.

Anlayacağınız çekinizi tahsil ettirmiş olursunuz ama belirli bir komisyonla. Paranızı cebinize kadar gidersiniz. Alan memnun satan memnun. Faktoring şirketleriparayı nasıl tahsil ederse bırakın etsin. Siz kafanızı yormayın. Bu durumda alacağı tahsil etme zorunluluğunu ve riskini de firma faktoring şirketine devretmiş olur.

FAKTORİNG ŞİRKETLERİ YASAL MIDIR?

Değerli okurlarımız, piyasadaki faktoring şirketlerinin çoğu yasaldır. Faktoring şirketlerinin izni BDDK tarafından verilir. BDDK tarafından kurul kararı ile onaylanan Faaliyet Belgesi yetkisinin ardından iş ve işlemlerini gerçekleştirirler. Bundan dolayı BDDK tarafından izin verilenler yasal bir özelliğe sahip finans kuruluşlarıdır. Sizlerde iş ve işlemlerinizde bu şirketlerin BDDK tarafından verilen Faaliyet Yetki Belgesini görmeyi talep ediniz.

FAKTORİNG ŞİRKETLERİNİ NERELERDEN BULABİLİRİM?

Sevgili okurlarımız, faktoring şirketlerini google amcadan rahatlıkla bulabilirsiniz. neredeyse tüm büyük şehirlerde bu faktoring şirketleri bulunmaktadır. Burada dikkat etmeniz gereken şey BDDK tarafından izin verilmiş midir? sorusu olmalıdır. Yüzlerce faktoring şirketi karşınıza çıkacaktır. Bu şirketlere direkt olarak atlamak yerine bir kaçından teklif alınız. Ona göre sizin açınızdan en karlısı hangisi ise o şirkete başvurunuzu gerçekleştirebilirsiz.

Faktoring Şirketleri genel İtibariyle İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Antalya, Mersin gibi büyük şehirlerde yoğunlaşmışlardır. Bu şehirlerin hem ticaret hacmi hemde müşteri potansiyelleri daha da büyüktür. Bu sitelerin isimlerini teker teker belirtebilirdik ama bizlerin hiç bir şirket yada finans kuruluşu ile bağımız yoktur. Bundan dolayı da illa şu şirkete gidin diye dayatmıyoruz. Sadece nakit para bulmanız için bir alternatif haberi sunuyoruz. Çünkü mağduriyet yaşamanızı kesinlikle istemeyiz.

Sevgili okurlarımız, sizler için oldukça detaylı ve özel bilgiler içeren birr yazı derlemiş olduk. Artık sizlerde faktoringin ne demek olduğunu, nasıl işlediğini ve nasıl bulabileceğinizi biliyorsunuz. Bir yazının daha sonuna gelmiş olduk. İstifade edeceğinize inancım yüksek.

LÜTFEN BU YARARLI YAZIYI FACEBOOK VE TWİTTER GİBİ SOSYAL İLETİŞİM PLATFORMLARINDA BEĞENEREK ARKADAŞLARINIZIN DA GÖREBİLMESİNİ SAĞLAYABİLİR MİSİNİZ?

Turkcell ve Avea Findeks Kredi Notu Sorgulama

En Düşük Faizli 10.000 TL İhtiyaç Kredisi 24 Ay

Denizbank Fenerbahçe Bonus Kredi Kartı ile Özel Fırsatlar

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.