Go to ...
Erken Kapatılan Kredilerde Sigorta Ücretini Geri İstemeyi Unutmayın


Erken Kapatılan Kredilerinde Hayat Sigortası Ücretinizi Geri İstemeyi Unutmayın – Bugün çok önemli bir yazı ile sizlere seslenmek istiyorum. Hatta bu yazım, sizler için çok büyük ve önemli bir hatırlatma olacak. Malumunuz kredisiz yapamıyoruz. Öncelikle bunun altını çizelim. Herkesin kredi çekmek için kendine göre bir nedeni ve sebebi oluyor. Kimisi iş kurmak için kredi çekiyor. Kimisi evlenmek için, kimisi ev satın almak için, kimisi arsa için, kimisi araba için ve kimisi de çeşitli ihtiyaçlarını gidermek için kredi almak zorunda kalıyor.,

KREDİ HAYATIMIZI ŞEKİLLENDİRİYOR

Anlayacağınız krediler hayatımızı şekillendiren ana obje. Anlayacağınız aldığımız bu borç para ile hayatımıza yön kazandırabiliyoruz. Bu açıdan da krediler oldukça önemli bizler için. Günde binlerce kredi başvurusu yapılıyor. Bir çok kredi ise vadesinden önce ödeniyor. İşte bizlerde burada ufak bir hatırlatmada bulunmak istiyoruz. Erkenden kapattığınız kredi borçlarınız da dikkat etmeniz gereken çok önemli bir husus var. Hani birazda bu hakkınızı bilin ve kimseye kaptırmayın diye bu yazıyı yazdım.

KREDİ ÇEKERKEN ERKEN KAPAMA MADDESİNİ OKUYUNUZ

Ben asıl hatırlatmam gereken konudan önce ufak bir de hatırlatmada bulunmak istiyorum. Kimi banka kredi sözleşmesi yaparken erken kapama da faiz indirimi uygulanmaz tarzında bir madde ekliyor. Bu açıdan öncelikle dikkat etmeniz gereken konu ve husus bu. Kredimi erken de kapatırsam faiz indirimi söz konusu mu? diye sorun ve öğrenin. Sonuçta uzun vade ile çekilen kredilerin bir çoğu erkenden kapatılıyor. Bir yıl borç ödüyorsun ama burnundan geliyor. Sonunda da eline toplu para gelince kapatmak istiyorsun. Bu açıdan da kredi çekmeden önce faiz indirimini mutlaka sorgulayın.

ERKEN KAPATILAN KREDİLERDE HAYAT SİGORTASI İSTEMEYİ UNUTMAYIN

Sevgili dostların başımdan geçen bir durumu örnek vererek açıklamak istiyorum. Bundan 4 ay önce oldukça tanına bir bankadan ihtiyaç kredisi çektim. Tabi kredi çekerken tahsis ücreti ve Hayat sigortası ücreti de benden tahsil edildi. bu iki gider kalemi artık hemen hemen tüm bankalarda isteniyor zaten. İstemeyen bankaların da faiz oranları biraz daha yüksek oluyor. Kredimi aldım ve ihtiyaçlarımı karşıladım. 3 ay taksit ödedikten sonra 4. ay taksit ödemeden erken kapatma işlemi yapmak istedim.

BANKA MEMURUNDAN SİGORTA ÜCRETİ İADESİ YAPMASINI DA İSTEYİN

Bankaya gittim ve sözleşmemde yer alan, erken kapatmadan dolayı uygulanacak olan faiz indirimi ile borcumu ödemek istiyorum dedim ve hemen bu isteğimi gerçekleştirdiler. Tam çıkacak iken aklıma birden yaptırdığım hayat sigortası geliverdi. Hemen banka memuruna geri koştum ve hayat sigortamın ne olacağını sordum. Sonuçta kredimi erken ödediğime göre, sigorta ücretimin de bir bölümünün bana geri ödenmesi gerekiyordu. Görevli hayat sigortası yaptırmış mıydınız? diye sordu. Gözükmüyor mu diye sordum. Cevap olarak evet gözüküyormuş yanıtını aldım.

HAKKINIZA SAHİP ÇIKIN

Demem  ki kimseyi töhmet altında bırakmak istemem ama hakkınıza sahip çıkmadığınız zaman, kimse sizin hakkınızı savunmuyor. Banka görevlisi hayat sigortası ücretinizi o zaman geri almak istiyorsunuz dedi ve bende elbette ki diye karşılık verdim. Bir dilekçeye imza attırdılar. 2 Hafta içerisinde de yaptırdığım hayat sigortam hesabıma geri yattı. 3 Aylık ufak bir kesinti yapılmış. O sorun değil zaten. Sonuçta 36 aylık bir hayat sigortası idi. Mühim olan sigorta ücretimin kalan kısmının hesabıma geri yatması.

Aldığınız kredi türü ne olursa olsun, erken kapattığınız kredinin sigorta ücretinin de kalan kısmının iade edilebileceğini unutmayınız. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki çekilen kredilerin yarısından fazla erkenden kapatılıyor. özellikle yüksek kredi limitlerinde hayat sigortası 1.000 TL’nin üzerinde oluyor. Yazık günah ve bu hakkınızı kimseye kaptırmayın. Siz isteyince, talep yapılmadı deniliyor. Banka memuruna da ek iş çıkmamış oluyor. Benden söylemesi.

ARKADAŞLARINIZIN DA SİGORTA ÜCRETİNİ GERİ ALABİLMESİ İÇİN BU YAZIYI FACEBOOK HESABINIZ İLE PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Etiketler:, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin