Go to ...
Bankalardaki kredi notumu nasıl öğrenebilirim


Kredi notu sorgulama, Bankalardaki kredi notum,  Bankalardaki kredi notum nasıl yükseltilir?- Sorularının cevapları ile karşınızdayız. Kredi notu mevzusu son zamanlarda herkesçe dikkat edilen ve merak edilen konuların başında yer almaktadır. Sonuç itibariyle yaşamımızı sürdürebilmek adına lüks veya değil bazı şeylere ihtiyaç duyuyoruz. Bu ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek adına da bankalardan kredi çekiyoruz. Krediler yaşamımızın birer parçası artık.

BANKALARDAKİ KREDİ NOTU SORGULAMA GİRİŞ BÖLÜMÜ

Deminde belirttiğim gibi herkes çeşitli nedenlerden dolayı krediye ihtiyaç duyuyor ama bankalarda kredi verirken bazı kriterleri baz alıyor. Bu kriterlerin başında da düzenli bir gelir ve ardından da Kredi Notunun yüksek olması şartı aranıyor. Yani gelirinizi belgelendirmeniz gerekiyor. Üstelik en az 3 aylık da bir yerde çalışmanız şart. Diğer taraftan da Kredi Notunuzun belirli bir sayının üstünde olması gerekiyor. Dilerseniz bankalardaki kredi notunuzu öğrenmeden önce ufak bazı konuları açıklayalım.

FİNDEKS KREDİ NOTU NEDİR?

Değerli okurlarımız, 1991 yılında Türkiye deki büyük bankaların bir araya gelerek kurdukları Kredi Kayıt Bürosu (KKB), bünyesinde Findeks sistemini geliştirdi. Bu sistem sizin anında bankasal işlemlerinizi denetlemeye başladı ve sizlere de bir puan vermeye başladı. İşte Bu puana da Kredi Notu dendi. Kredi notunuz bankalara olan borçlarınızı zamanında ödemeniz ile artmakta ve yüksek kredi notunuz sayesinde de düşük faizli kredi alabilme şansınız olabiliyor.

FİNDEKS KREDİ NOTU PUAN ARALIKLARI VE ANLAMLARI NELERDİR?

0 – 799 arası (Çok Riskli) – Kredi alma ihtimali düşük olan puan türüdür. 800 – 1299 arası (Orta Riskli) – Kredi başvurusu talebine riskle bakılan ancak ipotek veya kefil gösterme ile kredi verilebilecek olan puan türüdür. 1300 – 1499 arası (Az Riskli) – Kredi alması muhtemel olan az riskli gruptur. 1500 – 1699 arası (İyi) – Borçlarını zamanında ödeyebilen ve kredi notu iyi olan grupta yer almaktadır. 1700 – 1900 arası (Çok İyi) – Kolayca kredi kullanabilen gruptur.

BANKALARDAKİ KREDİ NOTUMU NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

Değerli okurlarımız, kredi notunuzu findeks ana sayfasından öğrenebileceğiniz gibi bankanızdan da hem kredi notunuzu hemde ayrıntılı olarak risk raporunuzu alabilirsiniz. Bu sayede İşinizin kötü gidişatını öğrenebilir ve gerekli zamanda gerekli hamleleri yaparak kredi notunuzun artmasını yani işlerinizin iyi gitmesini sağlayabilirsiniz. Kredi Notunuz ile İşlerinizin iyi gitmesi doğru orantılıdır. İşleri iyi giden bireylere de tüm bankalar uygun koşullarda kredi vermek isteyeceklerdir. Dilerseniz şimdide bankaların kredi notu veya kredi risk raporunuzu nasıl sorgulayabileceğinizi öğrenelim.

AKBANK DİREKT MOBİL İLE KREDİ NOTUNUZ CEBİNİZDE

Bankalarda ne kadar kredi ve kredi kartı limitiniz var? Ödemelerinizde unutmalar, gecikmeler olmuş mu? Şimdi kredi notunuzu öğrenmek çok kolay. Akbank Direkt Mobil’i indirin, kredi notunuzu hemen öğrenin. Akbank Direkt Mobil’i indirmek için burayı tıklamanız yeterli olacaktır.

ING BANK FİNDEKS RİSK RAPORU ALMA

Kredi Notu ve Risk Raporu oluşturulurken ülkemizdeki tüm bankalar ve diğer finans kuruluşlarından aylık olarak alınan kredi kullanım ve ödeme performansı verileri dikkate alınmaktadır. Risk Raporu, halen aktif ve son 5 yıl içerisinde kapanmış olan kredilerine ilişkin ödeme geçmişini gösteren rapordur. Findeks Risk Rapor Paketi 3 ayda bir e-posta yoluyla detaylı olarak gönderilirken, SMS ile de raporunuzun özetini alabilirsiniz.

ING Bank müşterisi olun ya da olmayın, Findeks Risk Raporu’nuzu Herhangi bir İNG Şubesinden alabilirsiniz. Findeks Risk Raporu (Şube) Tekil Rapor; Rapor başına 15 TL vermeniz gerekecektir. Findeks Risk Raporu Paket Rapor; 3 ayda 1 kez 5,90 TL dir.

DENİZBANK FİNDEKS RİSK RAPORU

DenizBank Kredi Risk Raporu hizmeti ile bankalardaki kredi ve kredi kartı limitinizi, bakiyenizi ve ödeme bilgilerinizi kolayca öğrenebilirsiniz. Hangi bankanın müşterisi olursanız olun, Kredi Risk Raporunuzu DenizBank şubelerinden ve AçıkDeniz İnternet şubesinden alabilirsiniz. Ayrıca Findeks Paketlerinden de yararlanabilirsiniz.

VAKIFBANK KREDİ KAYIT BÜROSU E-RAPOR SİSTEMİ

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Çek ve Risk Raporları’nı E-Rapor Sistemi ile elektronik ortama taşıyarak ticaret hayatında yeni bir dönemi başlatmıştır. Artık ticari ve bireysel müşteriler Çek ve Risk Raporlarını SMS ve İnternet Şubesi üzerinden kolayca temin edebilmektedir. Risk raporu için “Riskim” yazın, aralarında boşluk bırakarak, TCKN veya Vergi Kimlik numarasının son 4 hanesini ekleyip, 4552’ye SMS gönderin. Örnek: Riskim 1234 , Çek raporu için “Cekim” yazın, aralarında boşluk bırakarak, TCKN veya Vergi Kimlik numarasının son 4 hanesini ekleyip, 4552’ye SMS gönderin. Örnek: Cekim 1234

GARANTİ BANKASI KREDİ RİSK VE ÇEK RAPORU

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından düzenlenen ve bireysel ve ticari ilişkilerinizde güvenle kullanabileceğiniz Kredi Risk Raporu ve Çek Raporu Garanti İnternet’te. Raporlarınızı Garanti İnternet Başvurular menüsü KKB Raporları adımından kolaylıkla talep edebilir, tek seferde yapacağınız başvuru ile bu raporlarınızı 6 ay süreyle görüntüleyebilirsiniz. Kullanmış olduğunuz kredi ve kredi kartına dair ödeme performansınız, Bankalara ne kadar borçlu olduğunuz ve İsteğe bağlı olarak kredi kartı, kredili mevduat hesabı ve kredi toplam limit bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

YAPI KREDİ BANKASI FİNDEKS HİZMETLERİ

Farklı ihtiyaçlarınıza yönelik olarak hazırlanmış Findeks Paketleri ile kredili ürünlerinize ilişkin ödeme performansınızı izleyerek, kişiye özel finansal danışmanlık, takip ve uyarı hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Bu paketler sayesinde risk raporları ve çek raporları alabilirsiniz. Size en uygun paket seçeneği için size en yakın Yapı Kredi Bankası Şubesine uğramanız gerekecektir.

FİNDEKS SİSTEMİ ÜZERİNDEN KREDİ NOTU ÖĞRENME

Kredi notunuzu öğrenmenin bir başka yolu ise Findeks Ana sayfasıdır. Bunun için öncelikle https://www.findeks.com/ linki tıklamanız gerekecektir. Açılan sayfada da T.C. Kimlik numaranız ve cep telefonu numaranızı sisteme girerek öğrenebilirsiniz. Tabi bunun için 4 TL de hizmet bedelinin cebinizden Çıkacağını unutmayın.

Sizler için bir çok bankanın kredi notu/kredi risk raporunu nasıl öğrenebileceğinizi belirttik. Diğer bankalar içinde ilgili şubeye uğrayarak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

LÜTFEN BU ÖNEMLİ YAZIYI FACEBOOK İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin