Go to ...
15 Mart 2017 Fed Faiz Artırırsa Dolar Ne Olur ?


Amerikan Merkez Bankası FED, Fed Başkanı yellen artırımı açıklaması, faiz artırımı olursa dolar artar mı? – Değerli dostlarımız, çok önemli bir ekonomi yazısı ile karşınızdayız. Nefesler tutuldu. Piyasalar adeta 15 Mart günü açıklanacak olan FED açıklamasına kitlendi. Özellikle de ülkemizde çok fazla al, satçılar var. Bu kesim dolardan ciddi manada güzel bir ekmek yiyor. Dolayısıyla da fed faiz artıracak mı? sorusu insanın uykusunu bile kaçırır oldu.

DOLAR AL – SAT – KAZAN

Sevgili okurlarımız, bu sıralar, bir çok kimse döviz işine girdi. Ne kürek sallayıp da kolum yorulsun havasındalar. Kendilerince de haklılar tabi ki de. Haliyle paralarını dolara yatırıyorlar. Ama dolar en seviyedeyken. Ardından da dolar arttığı zaman da satıp, parayı götürüyorlar. Bunun için çok fazla yorulmaya da gerek yok. Ekonomi haberlerini dinliyorsun ve doların 3 aşağı 5 yukarı ne durumda olabileceğini tahmin edebiliyorsunuz. Ardından da pusuya yatıyorsunuz.

Diyelim ki 37 Bin liraya 10 bin dolar aldınız. Aldığınız kur 3,70. Eğer dolar 3,90 olursa yani 20 kuruş artarsa sizin kazancınız bir anda 2 bin lira oluveriyor. 100 bin dolarda ise 20 bin lira oluyor. Anlayacağınız büyük yatırımda büyük para kazanıyorsunuz. herkes kendine göre bu işten para kazanıyor. Kimisi haftalık pazar parasını çıkarıyor, kimisi araba hatta ev parasını. Ülkemizde de ekonomi pek fazla sağlam olmadığından dolar inip çıkıyor.

3 MART CUMA GÜNÜ FED BAŞKANI YELLEN AÇIKLAMA YAPTI

Takip edenler bilir. FED başkanı Yellen eğer veriler bu şekilde gelmeye devam ederse faiz artırılabileceğinin sinyalini verdi. Tabi yapılan bu açıklama ile %90 faiz artırımı yapılacak tarzında yorumlanmalara neden oldu. Cuma günü (3 mart) ülkemizde gerek enflasyon rakamları da açıklandı. Buna göre %10,13 sayısını gördü ve çift haneli sayıya ulaştı. Haliyle de TL değer kaybetti. 3 martta faiz oranı 3,7463 oranlarına kadar geldiğini gördüm. Bunda enflasyonun etkisi çok oldu.

Lakin Fed başkanı Yellen’den bir anda ortalığı tuz buz edecek açıklama gelmediğinden 6 mart tarihi itibariyle dolar 3,70 bandında dönüp duruyor.

BU HAFTA ÖNEMLİ OLAN VE OLACAK GELİŞMELER (6 – 10 Mart)

Çarşamba günü çok önemli bir veri açıklanacak. Gözler bu veriye kitlendi. O da sanayi üretimi. Ayrıca pazartesi ve salı günü de hazinenin düzenleyeceği ihaleler bulunuyor. takip ediliyor. Çarşamba günü ayrıca ABD’de ADP yani istihdamı verileri açıklanacak. Ama en bomba olanı ise cuma günü gerçekleşecek. Tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı verileri açıklanacak. Bunlar bu haftanın önemli sayılabilecek gelişmeleri arasındaydı. Ülkemizde ise sanayi üretim verilerine kilitleneceğiz.

Şu dakika itibariyle doların kuruna hemen bakıyorum ve 3,7131 olduğunu görüyorum. Sürekli bu civarlarda dönüp duruyor. Uzmanları takip ettiğimde ise doların Bu hafta 3,75’i görebileceğini söyleyende var, 3,83 bandını görebileceğini söyleyenlerde var. Hani fırtına öncesi sessizlik olduğunu da söyleyebiliriz. Tabi bunlar üst seviyeler. 3,68’lere kadarda inebilir.

15 MART FED AÇIKLAMASINDA FAİZ ARTARSA ?

Asıl soruya gelmiş olduk. Fed faiz artırırsa ne olur? diye. Deminde belirttiğimiz gibi faiz beklentisinin %90 lar da olduğunu görüyoruz. Yalnız piyasaların merak ettiği asıl konu Fed bu yıl 3 yerine 4 defa faiz artırımı yapabilir mi? iste bu soru üzerine odaklanılıyor. Bu açıdan 15 Mart 2017 tarihi, çok çok önemli. Diğer fed toplantılarından bile daha önemli diyebiliriz. 4 defa faiz artacaksa, Amerikan doları daha fazla değer kazanacak demektir. Açıklamalardan faiz artırımı geleceği anlaşılırsa işte asıl o zaman değer kazanacak.

Tabi FED’in faiz açıklaması Türkiye piyasasını çok derinden etkileyecek ve bir dez avantaj olacaktır. Tabi FED’in bu yaklaşımına T.C. Merkez Bankasının da kendine göre açıklamaları olacaktır. Fed faiz artırdığı zaman millet aaa dolar daha çok veriyor muş hemen dolar alalım der. Dolara rağbet olduğu zaman da değerlenir. Dolar değerlendikçe de kur artar. Merkez bankası da buna karşılık faiz artırımı yapar ki TL’den daha fazla kazanabilirsiniz buna yatırım yapın diye.

Değerli okurlarımız, şuan piyasada olup biteni sizlere aktarmaya çalıştık. Bu açıdan da güncel nitelikte bir haber oldu. Artık sizlerde olan bitenden haberdar olduğunuz. Ne yapacağınızı ve davranacağınızı iyi bilirsiniz. Tabi piyasanın tam olarak nasıl olacağını kestiremediğimizden net olarak da bir şey diyemiyoruz. Doların asıl gidişatını 15 mart tarihi belirleyecek.

SİZLERDEN RİCA EDERSEM BU YAZIMIZI FACEBOOK ADRESİNİZ İLE BEĞENEREK PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

 

Tags: , , , , , , ,

Bu Kategorideki Diğer Konular - Ekonomi

Esnaflar Nasıl Ayakta Kalmalıdır ? Esnafların Hayatta Kalma Rehberi

Esnaflar Nasıl Ayakta Kalabilir?, Hangi Yolları İzlemeleri Gerekir ? Neler yapılmalıdır? Esnaf nasıl ayakta durur? – Güzel ve kaliteli bir ekonomi yazısı ile tekrardan karşınızdayız. Esnaflarımızı düşünerek ela alıyoruz bu yazımızı. Daha doğrusu 6 ay önce karşılaştığım esnaf bir arkadaşıma verdiğim tüyoları sizler ile paylaşacağım. Bu tüyolar onda ne gibi değişiklikler sağladı? Sizlerde de faydalı

Müjde Başbakan Açıkladı Banka Faizleri Düşecek En Hesaplı Bankalar Burada

Müjde Başbakan Açıkladı Banka Faizleri Düşecek En Hesaplı Bankalar Burada – Çok önemli ve hassas bir yazı ile sizleri selamlamak istiyorum. Banka ve ekonomi adına çok önemli ve kaliteli haberler ile sizleri bilgilendirmeye çalışıyoruz. Bugün ki haberimiz ise ham ekonomimizi hemde bankaları ve hemde bizi çok yakında ilgilendiriyor. Artık kredi çekmeyen ve buna bulaşmayan kimse

100.000 TL İle Borsaya Girmek Mi Yoksa Ev Almak Mı Daha Karlı ve Avantajlıdır?

100.000 TL İle Borsaya Girmek Mi Yoksa Ev Almak Mı Daha Karlı ve Avantajlıdır? – Güzel bir ekonomi yazı ile siz değerli okurlarımın karşısındayım. Esasen bu konuyu okurumuz Sadettin Bey sayesinde kaleme aldım. Dilerseniz Sadettin Bey‘in bizlere yönelttiği soruyu sizler ile paylaşalım; Merhabalar, 30 yıldır bir finans kuruluşunda güvenlikçi olarak çalışıyorum. Geçenlerde ise babamdan kalma

Erken Kapatılan Kredilerde Sigorta Ücretini Geri İstemeyi Unutmayın

Erken Kapatılan Kredilerinde Hayat Sigortası Ücretinizi Geri İstemeyi Unutmayın – Bugün çok önemli bir yazı ile sizlere seslenmek istiyorum. Hatta bu yazım, sizler için çok büyük ve önemli bir hatırlatma olacak. Malumunuz kredisiz yapamıyoruz. Öncelikle bunun altını çizelim. Herkesin kredi çekmek için kendine göre bir nedeni ve sebebi oluyor. Kimisi iş kurmak için kredi çekiyor.

Ziraat Bankası İşe Alımlar Başladı Son Başvuruya Dikkat 2017

Ziraat bankası personel alımı, ziraat bankası iş arkadaşı sınavı, 2017 ziraat bankası iş ilanları, iş başvurusu,- Değerli okurlarımız ve genç takipçilerimiz, bu yazıyı sizlere özel olarak derliyoruz. Zira ülkemizdeki işsizlerin sayısı her geçen gün artıyor. İş bulanlarda dört elle bu işlerine sarılıyorlar. Bu sıralar iş bulmak çok zor. Özellikle de devlette işe yerleşmek çok daha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin