Go to ...
Kosgeb 50000 Tl. Hibe 100000 Tl. Faizsiz Krediyi Kimlere Veriyor


Bilindiği gibi KOSGEB küçük ve orta ölçekli İşletmeleri desteklemek,  hibe ve krediler ile finanse etmek amacıyla kurulmuş bir kamu kurumudur. Bu görevini yerine getirirken birçok başlık altında işletmeleri desteklemektedir. Destekleme kapsamındaki başlıklardan bir tanesi yeni girişimcilik programlarıdır. KOSGEB bu program ile  yeni işletmelerin kurulmasını ve başarıyla yürütülmesini sağlamak amacını gütmektedir.

Bu amaçla KOSGEB ülke çapında çeşitli eğitim programları düzenlemektedir. Girişimcilik programları hakkında bilgi verdiğimiz yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Biz bugün girişimcilik programları kategorisinde gençlere yönelik olarak verilen  hibe ve kredi konusunu ele alacağız.

KOSGEB bünyesinde kendi işini kurmak ve geliştirmek isteyen gençlere yönelik olarak 50 bin liralık hibe 100000 liralık faizsiz kredi programı düzenlenmektedir.

KOSGEB desteğini olarak yapıyor mu ; Evet kendisine başvuran gençlere desteklemek amacıyla hibe ve geri ödemeli fakat faizsiz krediyi olarak vermektedir. Ancak bunun bir şartı var bu şart da harcamaların öncelikle kişinin yani yatırımcının kendisi tarafından yapılmış olması gerekir. Faturalar ve dekontlar üzerinden belgelendirilecek bu ödemeler daha sonra KOSGEB tarafından girişimciye ödenmektedir .

KOSGEB tarafından genç girişimcilere yönelik olarak verilen bu hibe ve kredinin yaş sınırı 18 ile 30 yaş arasında değişmektedir. Bu yaşlar arasındaki gençler bu yeni girişimci desteğinden faydalanabilmektedir. Genç girişimcilere yönelik olarak yürütülen bu programın amacı ise girişimciliğin desteklenmesi, girişimciliği yaygınlaştırılması, başarılı işletmelerin kurulması, dolayısıyla da ülke ekonomisinin gelişmesidir . Bu programdan küçük ve orta ölçekli işletmeler ve yeni girişimler faydalanabilmektedir. Kendi işini kurmak isteyen gençlere bu proje ile 50 bin liralık hibe ve bunun üzerine ihtiyaç duyması halinde 100 bin lira faizsiz ve fakat geri ödemeli kredi verilebilmektedir . Bu miktarlar üst sınırları ifade etmektedir.  Bir defada bunların tamamı alınacak diye bir şey yok. Yapılan harcamalara göre bu miktarlar üst sınır olarak girişimciye ödenebilmektedir. Bu programdan ve destekten 18 yaşından büyük ve 30 yaşından küçük olanlar yararlanabilmektedir.Bu kişilerin ticari hayatlarında ilk defa atılmış olmaları da gerekmektedir.Bu programı ile 3 yıllık bir vergi muafiyeti de öngörülmektedir.  Genç girişimcileri desteklemek amacıyla ihdas edilen programdan faydalanabilmeki için birtakım şartlar bulunmaktadır. Buna göre; girişimcinin kendi işinde bizzat çalışıyor olması, işletmesini üçüncü dereceye kadar yakın bir akrabasından devr almamış olması,  vergi dairesine mükellefiyet kaydının yapılmış olması ve sahte belge düzenlememesi gibi şartlar bulunmaktadır . Şunu da ayrıca belirtmek gerekir ki bu hibe ve krediden faydalanması için genç girişimcilere Öncelikle KOSGEB’in diğer girişimcilik hibe ve kredilerinde ön şart olduğu gibi girişimcilik eğitimini almaları gerekmektedir. Başvuruları ise ı bizzat 81 ilde mevcut KOSGEB il müdürlüklerine yapmaları gerekmektedir . Verilen 50.000 liralık hibenin içeriğinde ise; işletme kuruluş giderleri, kuruluş dönemi makine ve techizat ve işletme giderleri desteğinden oluşan bir destek paketi öngörülmektedir.

Peki aynı anda KOSGEB’e birden fazla program için başvurulabilir mi; ayrı programlar olmak kaydıyla bu mümkündür ancak bir proje bitmeden ikincisinden faydalanılamıyor bunu da belirtmek gerekir. Bu günlük bu kadar hoşçakalın.

Etiketler:, , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan