YENİ EMEKLİ OLACAKLARA YAPILANDIRMA DESTEĞİ VE ZİRAAT BANKASI KREDİSİ

Bütün şartları yerine getirmelerine rağmen  emekli olamayan Bağ-Kur prim borcu bulunduğu için emekli olamayan vatandaşlarımız için yapılandırma yasası ile emekli olabilme imkanı sağlanmıştır. Yıl, yaş ve prim gibi bütün şartları tamamlamalarına rağmen Bağ-kur prim borcu bulunması gerekçesi ile emekliliklerini alamayan vatandaşlarımız yapılandırma yasası gereği emekli olma imkanına kavuşmaktadırlar.

31 Ekim 2016 tarihine kadar SGK  (Sosyal Kurumu’na) başvurmaları gereken emekli olacak vatandaşlarımızın borçlarını yapılandırma imkanı doğmuştur. Yapılandırma imkanının yanı sıra yapılandırmadan faydalanmak isteyen ancak imkanı bulunmayan vatandaşlarımız için düşük faizli kredi imkanı da sağlanmaktadır. Yıl, yaş, prim günü şartlarını doldurmalarına rağmen emekli olamayan Bağ-Kur üyeleri için çok güzel bir düzenleme olan yapılandırma neticesinde yıllardır bekledikleri emekliliklerine kavuşma imkanı doğmuştur.

NASIL EMEKLİ OLABİLİRİM NE YAPMAM GEREKİYOR; Bu imkandan faydalanabilmek için ise emekli adaylarının öncelikle SGK (Sosyal Kurumu)  il müdürlüklerine başvurarak  prim yapılandırma başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Prim yapılandırmaları kabul edilen emekli adaylarından imkanı olanlar prim borçlarını yatıracaklardır. Ancak  yapılandırma neticesinde ödenecek miktarı maddi imkansızlık neticesinde ödeme güçlüğü çekecek vatandaşlarımız için ise SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) ve Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası arasında yapılan anlaşma gereği borçlarını yapılandıran vatandaşlarımıza düşük faizli kredi imkanı getirilmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumundaki borçlarını yapılandıran  Bağ-Kur emeklisi adayları borçlarını yapılandırdıktan sonra “Prim borcunu ödemesi halinde emekli olabilir” yazısını SGK(Sosyal Güvenlik Kurumu)’dan aldıktan sonra ilgili bankaya yani Ziraat Bankasına sunarak kredi alma imkanı bulunmaktadır. Bu sayede Ziraat Bankasından alacağı kredi ile prim borcunu ödeyen vatandaşlarımız için emeklilik yolu açılmaktadır.

Ancak şunu da belirtmemiz gerekmektedir. Hak sahiplerine bağlanacak ölüm aylığı  ile sigortalıya bağlanabilecek malüllük aylıkları Ziraat Bankası ile imzalanan protokolün kapsamı dışındadır. İsteyen emekli adayı vatandaşlarımız Ziraat Bankası’ndan aldıkları kredi ile borçlarını peşin olarak kapatabileceklerdir. Bu sayede emekli adayı vatandaşlarımız SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu)’na olan borcundan kurtulmuş olacak ayrıca da emeklilik için artık beklemesine gerek kalmayacaktır. Yani yeme de yanın da yat. Öte yandan Ziraat Bankası’ndan alacakları kredinin taksitlerini de emekli aylığı bağlandığı zaman ödeyeceklerdir. Ballı badem.

Bu yasa ve Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası arasında imzalanan protokol gereği sunulan alınacak emekli maaşından ödemek kayıtlı kredi imkanı emekli olabilmek için her türlü şartı tamamlayan vatandaşlarımızın kısa bir sürede emekli olabilmelerini ve borçlarını da alacakları emekli aylığı ile ödeme imkanı sunmaktadır. Bu yasa, yapılandırma kanunu ve Ziraat Bankası Kredisinin vatandaşlarımız tarafından iyi kullanılması gerekmektedir. Zira yıllarca beklemeleri gerekirken kısa bir sürede emekli olabilme imkanı sunmaktadır devletimiz.

Yıllarca emeklilik hayalleri kuran ancak imkanı olmadığı için prim borçlarını ödeyemeyen emekli adaylarının bu imkanı iyi değerlendirmesi ve vakit geçirmeden bu yapılandırmaya başvurmak için SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu)  müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

Emekli adaylarına tanınan borçlarını yapılandırma imkanı ve bu ödemek için tanınan kredi alma imkanı hakkında bilgi sunmaya çalıştığımız yazımız burada sona ermektedir. Hoşçakalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.