Go to ...
YENİ AÇIKLANAN İHRACAT DESTEK PROGRAMI KAPSAMINDA VERİLECEK SİGORTA VE FUAR DESTEKLERİ NELERDİR?


Ekonominin canlanması/canlı kalması için hükümetimiz tarafından Kasım 2016 ayı içerisinde açıklanan iki destek programını konu aldıgımız yazılarımıza devam etmekteyiz. Kredi Garanti Fonu vasıtasıyla Kobilerimize verilecek olan 17 MİLYAR TL. miktarındaki krediler hakkında ayrıntılı bilgi almak için aşağıdaki linkleri tıklamanız yeterli olacaktır.

17 MİLYAR TL.’LİK KREDİDEN KİMLER FAYDALANACAK?

KOBİLERE 17 MİLYAR TL.’LİK KREDİ (KGF) KREDİ GARANTİ FONU VASITASIYLA VERİLECEK

İkinci destek programı ise ihracatın ve ihracatçının desteklenmesi amacıyla açıklanan yeni destek paketidir. Bu paket temelde iki ana konudan oluşmaktadır. Bunlardan birincisi olan Türk Eximbank tarafından ithalatçı/alıcılara verilen kredilerin faiz oranlarının ayarlanması içeren birinci kısmı ile ilgili ayrıntılı bilgiye linkten ulaşabilirsiniz. Biz bugün ihracatçının desteklenmesi amacıyla yürürlüğe sokulan ihracat destek programının ikinci kısmı olan Sigorta tazmin ve fuar destekleri hakkında verilecek destekler hakkında bilgi sunmaya çalışacağız.

İHRACATÇILARIMIZI RAHATLATACAK YENİ DESTEK PROGRAMI NEDİR? NE DEĞİLDİR?

İhracatçının desteklenmesi/finanse edilmesi amacıyla kurulmuş olan Türk Eximbank’ın Ana işlevi duyulan kredi ile ihracatın sigortalanması olarak anlatılabilir. Bu konularda Türk Eximbank’ın çok çeşitli kredi ve destek programları bulunmaktadır. Önümüzdeki dönemde Türk Eximbank hakkında çok ayrıntılı makaleler yayınlayacağız. İlgilenen arkadaşların ilgiyle izleyeceklerini ummaktayız.

İhracatın geliştirilmesi, Pazar çeşitliliğinin arttırılması , girilmesi zor ülke piyasalarına daha rahat korkmadan girişimcilerimizin girebilmesi amacıyla yürürlüğe sokulan ihracat destek programının ikinci kısmı daha öncede belirttiğimiz gibi sigorta tazmin ve fuar desteğidir. Şimdi bu konularda daha ayrıntılı bilgiler sunmaya çalışalım.

Hükümetimiz ihracatçılarımızın yeni pazarlara ve yeni alıcılara ihracat yaparken üstlendikleri risklerin Türk Eximbank tarafından sigortalanmasının cesaretlenmesini sağlamak için Türk Eximbank’a sigorta tazmin desteği verileceğini açıklamıştır. Afrika kıtası gibi riskin yüksek olduğu bölgelerde bu nedenden dolayı ihracatçılarımızın çekingen davrandıkları alanlarda/ülkelerde Türk Eximbank risklerin daha sigortalanmasını sağlayabilecek  bu yeni destek programıyla. Bu yeni destek programı kapsamında; Dünya ölçeğinde/küresel tedarik zincirinde yer alma imkanı/potansiyeli olan firmaların bu zincirlere girişlerinin kolaylaştırılması ve hızlandırılması niyeti/amacıyla firma/kurumsal imkan kabiliyet ve yetkinliklerini arttırmak niyetiyle yapılacak donanım, ekipman, makine, danışmanlık, eğitim , yazılım, lisans, patent ve sertifikasyon gibi giderlerin proje bazında 1 MİLYON $ üst limitle ve %50 oranında destekleneceği açıklanmıştır. Bu sayede küresel ölçekte iş yapan en büyük firmaların sürekli tedarikçileri haline gelme imkanlarının geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Bu yeni ihracat destek programı kapsamında ; Yurdumuza global ölçekte marka olmuş sektörel fuarlar kazandırmak ve dünya fuarcılık piyasasından daha yüksek bir pay almak gayesiyle, ithalatçı firmalarla temasın sağlandığı sektörel bazlı fuarlarda katılımcı firmalarımıza %50 nispetinde ve 30 BİN TL.’ye kadar yer kirası ve stant desteği sağlanacaktır.

Daha öncede belirttiğimiz gibi uluslar arası ticaretin daraldığı/gerilediği bir dönemde ihracatın ve ihracatçının desteklenmesi için yapılan bu destekler piyasalarda olumlu karşılanmıştır. Bu yıllardır ihracata dayalı bir model ile ekonomik kalkınmasını sağlamaya çalışan ülkemizin genel ekonomik seçimleri ile de uyum göstermektedir.

Yeni ihracat destek paketi kapsamında verilecek olan sigorta tazmin ve fuar desteklerini konu edindiğimiz yazımıza burada son veriyoruz. Esenlik içinde kalın.

Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan