Go to ...
TÜRKİYE’DE FAALİYET GÖSTEREN TEK KEFALET KURUMU KREDİ GARANTİ FONU (KGF) NEDİR? NE DEĞİLDİR?


Türkiye’de girişimcilerimize hibe, kredi, destek ve teşvik kurum ve kuruluşlar ile verdikleri hizmetleri tanıtmaya çalıştığımız yazı dizimize devam ediyoruz. Türkiye’de iş adamlarımıza, zanaatkarımıza, köylümüze, hanımlarına, işsize, iş kurana, işini geliştirmek isteyene her aşamada destek, kredi ve hibe veren çok sayıda kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Bu konularda daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak ve kendi işinizde gerekli olacak sermayeye ulaşmak için bizi izlemeye devam edin diyoruz. Mutlaka ve mutlaka size bir destek, kredi programı bulacaksınız.

Biz bugün Kredi Garanti Fonu (KGF) hakkında bilgi sunmaya çalışacağız. Nasıl bir kurumdur.? Ne zaman kuruldu? Ne tip hizmetleri bulunmaktadır? Gibi konularda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Kredi Garanti Fonu ne amaçla kurulmuştur? Ne tip hizmetleri bulunmaktadır? Ne zaman kurulmuştur? Türkiye’de kurumsal kefalet işlevini/hizmetini yapan tek kurum olan Kredi Garanti Fonu (KGF) teminat sıkıntısı/yetersizliği çeken ve bu nedenle yatırım ve işletme aşamasında çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından verilen destek ve kredilerden faydalanamayan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere (KOBİLERE) kefil olmak(müteselsil kefalet) suretiyle istedikleri kredi ve desteği alarak finansman sorunlarını çözmek amacıyla kurulmuş bir kuruluştur.

93/4496 sayılı ve 1993 tarihli Bakanlar kurulu kararı ile kurulmuştur. 1994 yılında ise ilk kefaletini vererek hizmet vermeye başlamıştır. Esas görevi firmaların kredi veya destek alabilmeleri için gerekli kefaleti sağlamaktır.

Peki Kobi nedir? Kobiyi genel olarak tanımlamak gerekirse yıllık satış hasılatı veya mali bilançosundan birisi 40 milyon TL.’nin üzerinde olmayan  ve 250 kişiden az yıllık personel çalıştıran firmalar/işletmeler Kobi olarak adlandırılmaktadır.

Kobiler ve Kobilere yönelik hibe, destek, kredi veren başlıca kuruluş olan KOSGEB destekleri hakkında sitemizde ayrıntılı yazılarımız bulunmaktadır. Bu konuda çok sayıda yazımız bulunduğu için sitemizi dikkatle takip etmenizi öneririz.

Kredi Garanti Fonu Sadece Kobilere mi kefalet hizmeti vermektedir? KGF  belirli bir kredi değerliliği olduğu halde teminat sıkıntısı çeken KOBİ(Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler)’in yanı sıra çiftçiler, ve sanatkarlar ve serbest meslek mensupları için de kefalet vererek istedikleri ve ihtiyaç duydukları finansmana kavuşmalarına yardımcı olmaktadır.  Kredi Garanti Fonu (KGF) yürüttüğü hizmetler karşılığında vergi ve harçlardan muaf olarak çalışmaktadır.

KGF büyüme potansiyeli olan firmaların ihtiyaç duydukları finansmana ulaşmalarını kolaylaştırmak suretiyle Türkiye’nin Ekonomik olarak büyümesi ve kalkınmasını desteklemek amacıyla faaliyet yürütmektedir. Bu kurum yeni iş kuracaklar ile işlerini geliştirmek isteyen işletmelerin (özellikle de Kobilerin) desteklenmesinde öncelikli olarak anımsanacak bir kurum olarak tanınmayı kendisine amaç olarak belirlemiştir.

Kredi Garanti Fonu Nasıl Bir Kuruluştur? Hangi ortaklardan oluşmaktadır? Bir anonim şirket olan KGF  Türk Ticaret Kanununa uygun olarak ihdas edilmiştir. Kamu kuruluşu niteliğindeki ortakları bulunduğu gibi özel ortakları da bulunmaktadır.

Kamu Kuruluşu olan ortakları;

 • KOSGEB,
 • ,
 • TESK,
 • HALKBANK,
 • ZİRAAT BANKASI,
 • VAKIFBANK,
 • EXİMBANK,
 • ZİRAAT KATILIM BANKASI’NDAN OLUŞMAKTADIR.

KGF(Kredi Garanti Fonunun) diğer ortakları ise;

 • AKBANK,
 • TÜRK KATILIM BANKASI,
 • ALTERNATİFBANK,
 • ASYA KATILIM BANKASI,
 • DENİZBANK,
 • BURGAN BANK,
 • FİNANSBANK,
 • HSBC,
 • ING BANK,
 • KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI,
 • ŞEKERBANK,
 • TÜRK EKONOMİ BANKASI,
 • GARANTİ BANKASI,
 • İŞ BANKASI,
 • TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI,
 • YAPI VE KREDİ BANKASI,
 • MESLEKİ EĞİTİM VE KÜÇÜK SANAYİ DESTEKLEME VAKFI (MEKSA),
 • TÜRKİYE KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELER, SERBEST MESLEK MENSUPLARI VE YÖNETİCİLER VAKFI (TOSYÖV)

Gibi kurumlardan oluşmaktadır.

KGF hakkında ilerleyen günlerde daha ayrıntılı bilgiler sunmaya devam edeceğiz . Bugünlük bu kadar hoşçakalın.

Tags: , , , , , ,

Bu Kategorideki Diğer Konular - Banka

Garanti Bankası Sonbahar Kredisi Online Başvuru İmkanı

Garanti Sonbahar Kredisi, Garanti Anında Kredi, Uygun ve Hızlı İhtiyaç Kredisi, Hesaplı Kredi Başvurusu – Arkadaşlar bankaların kredi kampanyalarına kaldığımız yerden devam ediyoruz. Güncel ve kaliteli tüm kredi haberlerini detaylandırmaya ve inceleyerek sunuyoruz. Maksadımız en hesaplı krediyi rahatça bulabilmeniz. Malum sonbaharı iliklerimize kadar hissediyoruz. Yalnız bununla beraber, kış aylarına hazırlıklarında yapılması gerekiyor. Çiftçinin, esnafın, memurun,

5.000 TL Sonbahar Krediniz İş Bankasında Üstelik SMS ile Başvuru İmkanı

Türkiye İş Bankası Sonbahar İhtiyaç Kredisi Kampanyası, Düşük Faizli Sonbahar kredisi, T.C İle Başvuru,  Hesaplı ve Uygun Kredi – Yaz aylarını bayramlar ile ve tatiller ile geçirdik. Bir çok kimse için yaz çok iyiydi. Ama bir o kadarda masraflıydı. Masraflar bitti derken şimdide sonbahar geldi ve kışa hazırlıkların yapılması gerekiyor. Esnafı da, işçisi de, memuru

Halkbank’tan Müşterilerine Düşük Faiz İle Anında Hızlı İhtiyaç Kredisi

Halkbank Hızlı Kredi, Türkiye Halk Bankası anında kolay ihtiyaç kredisi, hesaplı ve uygun acil kredi – Değerli dostlarımız, aylardır bankaların en hesaplı ve en özel kredi kampanyalarını sizlerin beğenisine sunuyoruz. Vatandaşa kredi lazım. Ama bunu en hesaplı olacak şekilde halletmek istiyorlar. Tabi kredi çekerken de genel anlamda bazı özel günleri daha çok tercih ediyoruz. Örneğin

Düşük faizli ve Uzun Vadeli Eğitim Krediniz Fibabanka’da

Fibabanka eğitim kredisi, fibabanka okul kredisi, hesaplı ve uygun kredi – Güzel bir bayram tatilinin ardından işimize gücümüze bakmaya başladık. Lakin bu sıralar okullar ve üniversiteler açılacak. Haliyle de çocuğuna güzel bir gelecek sunmak isteyen ebeveynleri de bir telaş sarmış durumda. Zira okul ücretleri oldukça pahalı. Bankalarda ise bayram kredilerinin yerini yavaş yavaş eğitim kredileri

Halkbank’tan Emekli Amca ve Teyzelerimize Düşük Faizli Mini Kredi

Halkbank Emekli Mini Kredi, Halkbank Emeklilere Özel Hesaplı Kredi, Türkiye Halk Bankası Uygun Emekli Kredisi – Saygıdeğer Emekli Büyüklerimiz; Amcalarımız, Teyzelerimiz, Abilerimiz ve Ablalarımız. Bu yazı sizlere özel. Sizler için yeri geldiğinde bankaların kredi kampanyalarını paylaşıyoruz zaten. Lakin çoğu zaman emekliler gerçekten de araştırma yapmadığından yüksek faizli kredi çekmek durumunda kalıyorlar. Çoğuda %1,50’nin üstünde faizlere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan