Go to ...
Türkiye Varlık Fonu Nedir? Amacı Nelerdir? Tüm Merak Edilenler Burada


Ulusal varlık fonu kanunu, varlık fonu yönetimi, varlık fonu a.ş. varlık fonuna devredilen kurumlar- Yine çok fazla merak edilen bir konu ile karşınızdayız. Zira bugünlerde çok fazla varlık fonuna dair doğru yanlış haberler dönüp dolaşıyor. Bizlerde olanı biteni tüm ayrıntıları ile sizlere açıklamaya çalışmak istedik. Bu yazının sonunda varlık fonuna dair tüm merak edilenleri sade, yalın ve anlaşılır bir dille öğrenmiş olacaksınız. Dilerseniz daha fazla vakit harcamadan konumuza balıklama atlayalım.

VARLIK FONUNUN RESMİ BOYUTU

Değerli okurlarımız, varlık fonu bakanlar kurulunun ardından çok ciddi manada konuşulmaya başlansa da bunun evveliyatı var. 26 Ağustos Cuma günü 29813 sayılı resmi gazete ile resmi boyut kazanmıştır. 19/08/2016 tarihinde çıkarılan kanunda Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketinin kuruluşu ve faaliyet konusu belirlenmiştir. Başbakanlığa bağlı olan bir şirkettir. Bu kanunda 13 madde bulunmaktadır. Dilerseniz şimdide diğer merak edilenlere geçelim.

VARLIK FONU NEDİR?

Varlık fonu ülkemizde yeni bir kavram. Bundan dolayı sizleri çok fazla zorlamadan açıklamaya çalışacağız. Her ülkeniz rezervleri olur. Bu rezervler de ikiye ayrılıyor. Bunlardan birincisi Merkez Bankası aracılığı ile döviz ve birikimidir. İkincisi ise ülkenin bu tür rezervleri yatırım fonları ve işletmeleri vardır. Devletin bünyesindeki kurumlar vardır. İşte bu kurum ve fonların daha da iyi işletilmesi adına ve ekonomik büyümenin gerçekleşmesi adına tek bir çatıda birleştirilmesi durumudur.

MUHALEFETİN ve İKTİDARIN VARLIK FONUNA YAKLAŞIMI

Varlık fonu çıkarılacağı zaman muhalefet temkinli yaklaşmıştır. Çünkü denetlenemeyeceğini düşmüş ve anayasaya aykırı olduğunu beyan etmiştir. Lakin iktidarda bunun aksi yönde tavır sergilemiştir. Ayrıca kanun resmi gazetede yayınlandıktan sonra varlık fonlarının Bağımsız Denetime tabi tutulacağı 6. Maddede dile getirilmiştir. Ayrıca başbakanın belirleyeceği 3 denetçi tarafından bağımsız denetleme şartlarına göre de denetlenecekleri belirtilmiştir.

VARLIK FONUNA DAHİL EDİLEN KURUMLAR
 • Türk Hava Yolları (THY) %49,12 (Hazine Payı)
 • Halkbankası %51,11 (Hazine Payı)
 • Borsa İstanbul %73,6 (Hazine Payı)
 • PTT %100 (Hazine Payı)
 • Ziraat Bankası %100 (Hazine Payı)
 • Çaykur %100 (Hazine Payı)
 • Turktelekom %6,7 (Hazine Payı)
 • Turksat %100 (Hazine Payı)
 • BOTAS %100 (Hazine Payı)
 • TPAO %100 (Hazine Payı)
 • ETİMADEN %100 (Hazine Payı)

 

VARLIK FONU İLE NE AMAÇLANIYOR?

Öncelikle yurt dışından gelen yatırımcıya sağlam bir ekonomik alt yapının olduğu ispatlanacak. Bunun dışında Ekonomimizin büyümesine de ciddi manada bir katkısı olacak. 10 yılda, yıllık %1,5 artış sağlanacak.Buradaki sermaye ile ilk etapta 3. hava limanı, nükleer santral, Kanal İstanbul, oto yollara finans sağlanması planlanıyor. Bunun dışında şirketlerin projelerine göre desteklenmeleri, savunma sanayi ve daha bir çok husus da yatırım hedefleniyor.

Dünyada da 40 dan fazla ülkede 80 den fazla varlık fonu var. Ülkemizin ekonomik gelişmesi adına bizde de bu fon 50 milyon lira sermaye ile kuruldu. Varlık fonu yönetim kurulu başkanlığına Mehmet BOSTAN getirildi. Diğer yönetim kurulu üyeleri ise Yiğit BULUT (Cumhurbaşkanı Başdanışmanı), Kerim ALKİN (Sabal Gazetesi Yazarı), Hikmet KARADAĞ (Borsa İstanbul Yönt. Kurulu Başk.) ve Oral ERDOĞAN (Akademisyen) atanmıştır.

Değerli dostlarımız, durmadan sorulan ve merak konusu olan Türkiye Varlık Fonuna dair merak edilenleri kısa bir yazı ile sizlere aktarmaya çalıştık. Umarım ki faydalı ve istifadeli bir yazı olmuştur. Bunun dışında varlık fonunun da ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Ayrıca aşağıda sizler için hazırladığımız farklı konu başlıklarından oluşan konu galerimizi de incelemeyi unutmayınız.

BU YAZIYI FACEBOOK İLE BEĞENEBİLİR MİSİN?

20 yıl 240 ay vadeli konut kredisi şartları neler hangi bankalar veriyor

Sicil affına kimler başvurabilecek başvuru şartları neler tüm merak edilenler burada

 

 

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin