Go to ...
Türkiye Varlık Fonu Nedir? Amacı Nelerdir? Tüm Merak Edilenler Burada


varlık fonu kanunu, varlık fonu yönetimi, varlık fonu a.ş. varlık fonuna devredilen kurumlar- Yine çok fazla merak edilen bir konu ile karşınızdayız. Zira bugünlerde çok fazla varlık fonuna dair doğru yanlış haberler dönüp dolaşıyor. Bizlerde olanı biteni tüm ayrıntıları ile sizlere açıklamaya çalışmak istedik. Bu yazının sonunda varlık fonuna dair tüm merak edilenleri sade, yalın ve anlaşılır bir dille öğrenmiş olacaksınız. Dilerseniz daha fazla vakit harcamadan konumuza balıklama atlayalım.

VARLIK FONUNUN RESMİ BOYUTU

Değerli okurlarımız, varlık fonu bakanlar kurulunun ardından çok ciddi manada konuşulmaya başlansa da bunun evveliyatı var. 26 Ağustos Cuma günü 29813 sayılı resmi gazete ile resmi boyut kazanmıştır. 19/08/2016 tarihinde çıkarılan kanunda Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketinin kuruluşu ve faaliyet konusu belirlenmiştir. Başbakanlığa bağlı olan bir şirkettir. Bu kanunda 13 madde bulunmaktadır. Dilerseniz şimdide diğer merak edilenlere geçelim.

VARLIK FONU NEDİR?

Varlık fonu ülkemizde bir kavram. Bundan dolayı sizleri çok fazla zorlamadan açıklamaya çalışacağız. Her ülkeniz rezervleri olur. Bu rezervler de ikiye ayrılıyor. Bunlardan birincisi Merkez Bankası aracılığı ile döviz ve altın birikimidir. İkincisi ise ülkenin bu tür rezervleri yatırım fonları ve işletmeleri vardır. Devletin bünyesindeki kurumlar vardır. İşte bu ve fonların daha da iyi işletilmesi adına ve ekonomik büyümenin gerçekleşmesi adına tek bir çatıda birleştirilmesi durumudur.

MUHALEFETİN ve İKTİDARIN VARLIK FONUNA YAKLAŞIMI

Varlık fonu çıkarılacağı zaman muhalefet temkinli yaklaşmıştır. Çünkü denetlenemeyeceğini düşmüş ve anayasaya aykırı olduğunu beyan etmiştir. Lakin iktidarda bunun aksi yönde tavır sergilemiştir. Ayrıca kanun resmi gazetede yayınlandıktan sonra varlık fonlarının Bağımsız Denetime tabi tutulacağı 6. Maddede dile getirilmiştir. Ayrıca başbakanın belirleyeceği 3 denetçi tarafından bağımsız denetleme şartlarına göre de denetlenecekleri belirtilmiştir.

VARLIK FONUNA DAHİL EDİLEN KURUMLAR
 • Türk Hava (THY) %49,12 (Hazine Payı)
 • Halkbankası %51,11 (Hazine Payı)
 • İstanbul %73,6 (Hazine Payı)
 • PTT %100 (Hazine Payı)
 • Bankası %100 (Hazine Payı)
 • Çaykur %100 (Hazine Payı)
 • Turktelekom %6,7 (Hazine Payı)
 • Turksat %100 (Hazine Payı)
 • BOTAS %100 (Hazine Payı)
 • TPAO %100 (Hazine Payı)
 • ETİMADEN %100 (Hazine Payı)

 

VARLIK FONU İLE NE AMAÇLANIYOR?

Öncelikle yurt dışından gelen yatırımcıya sağlam bir ekonomik alt yapının olduğu ispatlanacak. Bunun dışında Ekonomimizin büyümesine de ciddi manada bir katkısı olacak. 10 yılda, yıllık %1,5 artış sağlanacak.Buradaki sermaye ile ilk etapta 3. hava limanı, nükleer santral, Kanal İstanbul, oto yollara finans sağlanması planlanıyor. Bunun dışında şirketlerin projelerine göre desteklenmeleri, savunma sanayi ve daha bir çok husus da yatırım hedefleniyor.

Dünyada da 40 dan fazla ülkede 80 den fazla varlık fonu var. Ülkemizin ekonomik gelişmesi adına bizde de bu fon 50 milyon lira sermaye ile kuruldu. Varlık fonu yönetim kurulu başkanlığına Mehmet BOSTAN getirildi. Diğer yönetim kurulu üyeleri ise Yiğit BULUT (Cumhurbaşkanı Başdanışmanı), Kerim ALKİN (Sabal Gazetesi Yazarı), Hikmet KARADAĞ (Borsa İstanbul Yönt. Kurulu Başk.) ve Oral ERDOĞAN (Akademisyen) atanmıştır.

Değerli dostlarımız, durmadan sorulan ve merak konusu olan Türkiye Varlık Fonuna dair merak edilenleri kısa bir yazı ile sizlere aktarmaya çalıştık. Umarım ki faydalı ve istifadeli bir yazı olmuştur. Bunun dışında varlık fonunun da ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Ayrıca aşağıda sizler için hazırladığımız farklı konu başlıklarından oluşan konu galerimizi de incelemeyi unutmayınız.

BU YAZIYI FACEBOOK İLE BEĞENEBİLİR MİSİN?

20 yıl 240 ay vadeli konut kredisi şartları neler hangi bankalar veriyor

Sicil affına kimler başvurabilecek başvuru şartları neler tüm merak edilenler burada

 

 

Tags: , ,

Bu Kategorideki Diğer Konular - Ekonomi

Esnaflar Nasıl Ayakta Kalmalıdır ? Esnafların Hayatta Kalma Rehberi

Esnaflar Nasıl Ayakta Kalabilir?, Hangi Yolları İzlemeleri Gerekir ? Neler yapılmalıdır? Esnaf nasıl ayakta durur? – Güzel ve kaliteli bir ekonomi yazısı ile tekrardan karşınızdayız. Esnaflarımızı düşünerek ela alıyoruz bu yazımızı. Daha doğrusu 6 ay önce karşılaştığım esnaf bir arkadaşıma verdiğim tüyoları sizler ile paylaşacağım. Bu tüyolar onda ne gibi değişiklikler sağladı? Sizlerde de faydalı

Müjde Başbakan Açıkladı Banka Faizleri Düşecek En Hesaplı Bankalar Burada

Müjde Başbakan Açıkladı Banka Faizleri Düşecek En Hesaplı Bankalar Burada – Çok önemli ve hassas bir yazı ile sizleri selamlamak istiyorum. Banka ve ekonomi adına çok önemli ve kaliteli haberler ile sizleri bilgilendirmeye çalışıyoruz. Bugün ki haberimiz ise ham ekonomimizi hemde bankaları ve hemde bizi çok yakında ilgilendiriyor. Artık kredi çekmeyen ve buna bulaşmayan kimse

100.000 TL İle Borsaya Girmek Mi Yoksa Ev Almak Mı Daha Karlı ve Avantajlıdır?

100.000 TL İle Borsaya Girmek Mi Yoksa Ev Almak Mı Daha Karlı ve Avantajlıdır? – Güzel bir ekonomi yazı ile siz değerli okurlarımın karşısındayım. Esasen bu konuyu okurumuz Sadettin Bey sayesinde kaleme aldım. Dilerseniz Sadettin Bey‘in bizlere yönelttiği soruyu sizler ile paylaşalım; Merhabalar, 30 yıldır bir finans kuruluşunda güvenlikçi olarak çalışıyorum. Geçenlerde ise babamdan kalma

Erken Kapatılan Kredilerde Sigorta Ücretini Geri İstemeyi Unutmayın

Erken Kapatılan Kredilerinde Hayat Sigortası Ücretinizi Geri İstemeyi Unutmayın – Bugün çok önemli bir yazı ile sizlere seslenmek istiyorum. Hatta bu yazım, sizler için çok büyük ve önemli bir hatırlatma olacak. Malumunuz kredisiz yapamıyoruz. Öncelikle bunun altını çizelim. Herkesin kredi çekmek için kendine göre bir nedeni ve sebebi oluyor. Kimisi iş kurmak için kredi çekiyor.

Ziraat Bankası İşe Alımlar Başladı Son Başvuruya Dikkat 2017

Ziraat bankası personel alımı, ziraat bankası iş arkadaşı sınavı, 2017 ziraat bankası iş ilanları, iş başvurusu,- Değerli okurlarımız ve genç takipçilerimiz, bu yazıyı sizlere özel olarak derliyoruz. Zira ülkemizdeki işsizlerin sayısı her geçen gün artıyor. İş bulanlarda dört elle bu işlerine sarılıyorlar. Bu sıralar iş bulmak çok zor. Özellikle de devlette işe yerleşmek çok daha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin