Go to ...
TÜRKİYE TEKNOLOJİ GELİŞTİRME VAKFI ÇEVRE TEKNOLOJİLERİ DESTEĞİ NEDİR? NE KADAR DESTEK YAPILMAKTADIR


Türkiye’de girişimcilere destek veren kurumlar hakkında bilgi sunmayı amaçladığımız yazı dizimize devam ediyoruz. Bugün TTGV (Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı) tarafından verilen Çevre Teknolojileri Desteği hakkında bilgi sunmaya çalışacağız. Bu çerçevede TTGV tarafından verilen destekler hakkında daha genel bilgi almak isterseniz ilgili linki tıklamanız yeterli olacaktır. İlgili linkte TTGV ve verdiği destek programları hakkında bilgi almanız mümkündür. Enerji Verimliliği Desteği ve Yenilenebilir Enerji Desteği hakkında ayrıntılı bilgi alabilmek için lütfen ilgili linkleri tıklayınız.

Bilindiği gibi Çevre ve önemi özellikle dünyada son 40 yıllık süreçte önem kazanmıştır. 1970’li yıllarda Almanya’ya yağan asit yağmurları çevreyi kirleterek ekonomik büyümenin hiç de mantıklı bir şey olmadığını anlamamızı sağladı. Rusya’da gerçekleşen Çernobil nükleer santral faciası çevreye büyük bir zarar vermiştir. İnsanoğlu doğal çevreden farklı olmadığını, onu tüketerek, kirleterek ayakta kalamayacağını daha net anlamaya başladı. Japonya’da gerçekleşen Nükleer santral yangını bu konudaki farkındalığı daha da arttırdı. Yıllar yıllar önce kullandığımız kimyasal maddelerin yediğimiz yiyecek ürünlerinde çıkması insanoğlunu korkutmaya başladı. Dünyada çevreci hareket gittik sıra güçlendi ve artık uluslar arası anlaşmaların konusu olur hale geldi. Çevreyi tüketme ve kirletme pahasına gerçekleştirdiğimiz gelişmenin aslında sonunun olmadığı düşüncesinden hareketle ekonomik gelişmenin sürdürülebilirliği konusunda çalışmalar yapılmaya başlandı. Zira doğayı tüketerek veya yok ederek gelişmemizi sürdürmemizin imkansız olduğu anlaşılmıştır. Artık. Bazı canlı ve bitki türlerinin yok olması (örneğin balık, hayvan ve insanlar tarafından yenen bazı bitki türlerinin yok olması) insan oğlunun her ne pahasına olursa olsun ekonomik varlığının ve gelişme düzeyini yükseltme çabasının boş bir çaba olduğu sonucuna vardırdı.

Türkiye ‘de dünyadaki bu gelişmelerden bağımsız kalamadı. Çünkü Eko sistem bir bütündür bölünemez. Bu Çernobil kazası ile çok daha gün yüzüne çıktı . Yüzlerce kilometre ötede olan bir facia bizim ülkemizi ve insanımızı da hasta edebiliyordu artık. Onun için ne olursa olsun ekonomik büyümekten ziyade sürdürülebilir bir kalkınma nasıl gerçekleştirilebilir onun üzerinde durulmaya başlandı. Artık yapılacak her türlü yatırımın doğa üzerindeki etkilerini araştırmak için önceden ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu ) düzenleme zorunluluğu getirilmeye başlandı. Ekonomik yatırımların yavaşlamasına neden olduğu iddia edilse de uzun dönemde çok daha büyük kayıpların önlenmesini sağladığı için devletimiz tarafından uygulanmaya başladı.

Bu genel bilgileri verdikten sonra neden TTGV’nin  Çevre Teknolojileri Desteği verdiğini tekrar anlatmamıza gerek yok sanırım.  Ancak Bu destek programının amacını yine kısaca özetleyecek olursak eger ; Temiz ve sürdürülebilir üretim anlayışı çerçevesinde üretim süreçlerinde minumum enerji, hammadde, su tüketimi ve atıkların değerlendirilmesi için teknolojik yenilik içeren , sanayide uygulama alanı olan ve tabiki de ekonomik değeri olan temiz üretim teknolojilerinin uygulanmasına yönelik projelerin teşvik edilmesi ve desteklenmesi olarak ifade edebilir.

ÇEVRE TEKNOLOJİLERİ DESTEĞİ KAPSAMINDA NE KADAR DESTEK VERİLMEKTEDİR VE DESTEK ORANI KAÇTIR; Bu program çerçevesinde 1 milyon $ üst limitli destek verilmekte olup destek oranı ise tutarının %50’si oranındadır.

PROJE SÜRESİ VE ÖDEME MEKANİZMASI NASILDIR; Proje süresi en çok 1,5 yıl olup, ödeme mekanizması ise 1 yılı geri ödemesiz toplam 4 yıl faizsiz bir destektir.

TTGV çevre teknolojileri Desteği hakkında bilgi sunduğumuz yazımıza burada son veriyoruz. Hoşçakalın.

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan