Go to ...
TTGV;TEKNOLOJİK GİRİŞİMCİLİK DESTEKLERİ;RİSK PAYLAŞIM DESTEĞİ NEDİR?KİMLER FAYDALANABİLİR?


TTGV ( Teknoloji Geliştirme Vakfı ) tarafından girişimcilere yönelik olarak verilen destekler  konulu yazı dizimize devam etmekteyiz. Bilindiği gibi Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı temel olarak Ar-Ge yatırımları, Çevre Teknolojileri Yatırımları, Teknolojik Girişimcilik Yatırımları Konularında destek, hibe, krediler vermektedir. TTGV  tarafından verilen bu destekler hakkında bilgi almak için linki açmanız gerekmektedir.

Bugünkü yazımızda biz Teknoloji Geliştirme Vakfı ;Teknolojik Girişimcilik Destekleri;Risk Paylaşım Desteği hakkında bilgi sunmayı amaçlamaktayız.

Risk Paylaşım Desteği Programının Amacı Nedir; Bu programın amacı ileri teknoloji merkezli gelişme ve büyüme imkanı/potansiyeli olan işletmeler üretmek ve gelişmelerine yardımcı olmaktır.

Bu destek programından kimler öncelikli olarak faydalanabilmektedirler; Bu programdan ileri teknoloji tabanlı projeleri olan , büyüme imkanı/potansiyeli olan kurulması planlanan veya yeni kurulmuş nispeten küçük bütçeli ve yüksek riskli proje sahipleri ve işletme sahipleri öncelikli olarak faydalanabilmektedir.

Yapılan desteğin miktarı, oranı ve süresi nasıldır?;  İleri teknolojiyi merkeze alan bu destek programında bütçesi küçük, riskli fakat büyüme potansiyeli taşıyan proje, planlarına destek verilebilmektedir. Destek oranı proje giderlerinin en çok %50’sine kadar destek verilebilmektedir. En üst miktar olarak 200 bin $ destek miktarı öngörülmekte olup, destek süresi ise en çok 2 yıldır. (24 Ay) Projesi olan vatandaşlarımıza yönelik olarak verilen destegin tamamı geri ödemeli olarak verilebilmektedir. Yani kısaca aldığınız parayı geri ödeyeceksiniz anlamına gelmektedir. Risk paylaşımı Desteği programının adından da anlaşılabileceği gibi büyüme potansiyeli olan küçük bütçeli fakat riskli projelere destek verilmesi amaçlanmaktadır.

Piyasa şartları düşünüldüğünde başarılı olup olamayacağı çeşitli nedenlerLe kesinlik göstermeyen projelerin %50 oranında desteklenmesi müteşebbislerin olası riskleri göz önünde tutarak girişimlerinden vazgeçmemelerini sağlamak ve girişimlerini gerçekleştirmeleri konusunda destek ve yardım yapılması anlamına gelmektedir. Bu girişimciler açısından çok değerli bir destek hüviyetini kazanmaktadır.

İleri Teknolojiyi merkeze alarak yapılan bu desteğin bir amacıda teknoji merkezli yeni firmaların kurulması veya kurulmuş ise desteklenerek ayakta kalması yada büyümesinin temin edilmesinin sağlanmasıdır. Yani desteğin adından da anlaşılabileceği gibi sizin riskinizin belirli bir kısmını  ki bu oran %50’dir sizin yanınızda yer alarak Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) karşılayarak sizin riskinize ortak olmaktadırlar. Başarınıza veya gelirinize degil sizin riskinize ortak olarak riskinizi dagıtmaktadırlar. Bu da özellikle yeni girişimcilik anında veya yeni işletme kurmuş firmalar için büyük bir destek anlamına gelmektedir.

Risk Paylaşımı Desteği ileri teknoloji gerektiren ve yüksek risk arz eden yatırımcılar için çok önemli bir avantaj elde etmek demektir. Onun için bu destek programının degerini bilmek gerekir. Bir çok müteşebbisimiz başlangıçtaki riskler dolayısıyla yapacakları girişimleri erteleyebilmekte veya maddi imkansızlıklar dolayısıyla yatırımlarından vazgeçebilmektedirler. İşte bu aşamada Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı’nın Risk Paylaşımı Destek Programı devreye girmekte ve müteşebbislerimizi cesaretlendirmektedir.

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı ; Risk Paylaşımı Destek hakkında bilgi sundugumuz yazımız burada sona ermektedir . Esenle Kalın.

Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan