Go to ...
TTGV;TEKNOLOJİK GİRİŞİMCİLİK DESTEKLERİ;ÖN KULUÇKA DESTEK PROGRAMI NEDİR KİMLER FAYDALANABİLİR?


Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) destekleri hakkında bilgi sunduğumuz yazı dizimize devam ediyoruz. Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) tarafından verilen destek, kredi, hibe ve teşvikler hakkında bilgi almak için ilgili linki tıklamanız gerekmektedir. Biz bugün TTGV tarafından verilen ve Teknolojik Girişimcilik Destekleri programı içerisinde yer alan Ön Kuluçka hakkında bilgi sunmaya çalışacağız.

Ön Kuluçka Destek Programının Amacı nedir; TTGV bu ile özellikle ileri teknoloji konusunda yeni fikirlerin oluşturulmasını desteklemek/kolaylaştırmak,  söz konusu projelerin kalitesini arttırmak, teknoloji temelli fikir ve proje geliştiren kişi veya kurumları desteklemeyi amaçlamaktadır.

Bu destek programından öncelikli olarak Kimler Faydalanabilmektedir; TTGV’nin bu destek programından öncelikli olarak büyüme potansiyeli olan ileri teknoloji odaklı proje/fikir sahibi girişimciler işlerinin kurulma aşamasında veya yeni kurulan bu destek programından öncelikli olarak faydalanabilmektedir.

Bu desteğin süresi işin planlanması dahil 2 yıl (24) aydır. Bu iş planlarının hazırlanması ve bu iş planlarının gerçekleştirilebilirliğinin denenmesine yönelik olarak verilmektedir ve toplam destek süresi 2 yıldır. Bu destek programında verilen en üst limit miktar 50 bin $ civarındadır.

Bu destek programına bu adın verilmesinin nedeni ise ; ileri teknoloji gerektiren iş fikri, planı, projelerini daha erken aşamalarda destekleyerek kolaylıkla başarıya ulaşmasını sağlamaya çalışmaktadır.  teknoloji gerektiren iş planları,projeleri, fikirlerin çoğalması ve kalitelerinin arttırılması amacıyla bu destek programı ihdas edilmiş bulunmaktadır.

Bilindiği gibi TTGV (Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı) temel olarak 3 alanda girişimcilere destek vermektedir. Bunlar Ar-ge destekleri, Çevre Teknolojileri destekleri ve Teknolojik girişimcilik destekleridir.  Teknolojik girişimcilik desteklerinden birincisi ise ön kuluçka destek programıdır.

TTGV desteklediği programların uygulanabilir ve ekonomik bir değerinin olması gerektiği fikrinden hareket etmektedir. Zira uygulanamayacak ve ekonomik olarak bir faydası bulunmayan programlara , projelere ve iş planlarına öncelikli olarak desteklememektedir. TTGV ayrıca bu destek programını ileri teknoloji üreten veya bu konularda iş planı olan girişimcileri öncelikli olarak desteklemektedir. Türkiyenin ürettiği ve yurt dışına sattığı ürünlerin çoğu hala geleneksel yöntemlerle üretilen birim fiyatı düşük ürünlerden oluşmaktadır.

Sadece TTGV değil diğer kuruluşlarda (özellikle Kamu Kurumları) yükte hafif pahada ağır ürünleri desteklemeye başlamışlardır. Buda ileri teknolojik ürünlerin daha fazla ve öncelikli olarak destekleneceği anlamına gelmektedir. Nitekim Başbakanımız geçen günlerde yaptığı açıklamada özellikle ihracatta kilogram başına miktarın hızla ileri teknoloji konularına gitmesi gerektiği konusunda net bir konuşma yapmıştır. Yani hükümetimiz artık ileri teknoloji gerektiren alanlarda daha fazla ve öncelikli desteklemeler yapacağını açıklamıştır. Türkiyenin ihtiyaç duyduğu konuda budur. Zira Yüzlerce kilo ağırlığında ürünler ihraç edip karşılığında bir kilogram bile gelmeyen ileri teknoloji ürünleri ithal etmekteyiz.

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı tarafından verilen Ön Kuluçka Destekleri hakkında bilgi sunmaya çalıştığımız yazımız burada sona eriyor. Esenlikle kalın.

Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan