Go to ...
TTGV;TEKNOLOJİK GİRİŞİMCİLİK DESTEK PROGRAMI NEDİR?HANGİ DESTEKLER MEVCUT?


Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı ‘nın (TTGV) girişimcilere vermiş olduğu destekler hakkında bilgi sunmayı amaçladığımız yazı dizimize devam ediyoruz. Özellikle yüksek teknoloji ve çevre konularında yürütülen projelere destek veren  TTGV’nin  temel  olarak 3 alanda destek, hibe, kredi verdiğini görmekteyiz. Bu üç alan ise;

  • Çevre Projeleri Destekleri,
  • Ar-Ge Projeleri Destekleri,
  • Teknolojik Girişimcilik Destekleri’nden oluşmaktadır.

Bu destek programları ise kendi aralarında;

1)Çevre Projeleri Destekleri;

 

2) Teknolojik Girişimcilik Destekleri;

  • Risk Paylaşımı Desteği,
  • Başlangıç Sermayesi Destekleri,
  • Ön Kuluçka Destekleri

3) Ar-Ge Projeleri Destekleri;

 

Bu konular içerisinde ayrıntılı bilgi almak istediklerinizin linklerini tıklamanız yeterli olacaktır.

Biz bugün TTGV (Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı) tarafından verilen Teknolojik Girişimcilik Destekleri hakkında bilgi sunmaya çalışacağız. Bilindiği gibi TTGV devlet ve özel kuruluşları ile özel şahıslar tarafından kurulmuş bir vakıftır. Kaynakları/imkanları belirli miktarlardadır. Bu imkanları kuruluş amacına yönelik olarak en iyi projeleri destekleyerek kullanmak amacındadır. TTGV tarafından verilen Ar-Ge projeleri Destekleri’nden Ticarileştirme Projeleri desteği ve Teknoloji Geliştirme Projeleri Desteği hakkında bilgi sunmaya çalıştığımız yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz. TTGV sadece yeni bir teknolojinin geliştirilmesini desteklemekle kalmamakta aynı zamanda bu ürünün piyasaya sürülmesi sürecinde de girişimciyi desteklemektedir. Zira bir çok proje sadece prototip düzeyinde sermaye veya tecrübe yetersizliği dolayısıyla kalabilmektedir. TTGV yenilik bulucu geliştirici projeleri destekledigi gibi bu projelerin piyasaya sürülmesi yani herkes tarafından kullanılabilir hale gelmesi için gerekli olan desteği de girişimcilere vermekte/vermek istemektedir.

TTGV tarafından verilen Teknolojik Girişimcilik destek programı bünyesinde bulunan Ön Kuluçka Destekleri, Risk Paylaşımı Destekleri, Başlangıç Sermayesi Destekleri ile bulunmuş (icat edilmiş) veya geliştirilmiş, bir ticari anlamı ifade eden  fonksiyonel şeylerin piyasaya sunulması aşamasında desteklenmesi genel amacıyla hareket edilmektedir. Çünkü desteğin ana amacı bulunan veya gerçekleştirilen yeniliğin herkes tarafından kullanılması amaç edinilmektedir. Kimseye faydası olmayan bir yeniliğin TTGV tarafından desteklenmesinin bir anlamı olmadığı düşünülmektedir.

Özellikle İleri teknoloji alanlarında geliştirilecek yeni iş fikirlerinin gerçekleştirilmesi, bu sürecin kolaylaştırılması, ortaya çıkacak planların kalitesinin arttırılması, ileri teknoloji tabanlı her türlü girişimin başlangıçtan sonuçlanana kadar desteklenmesi gayesiyle bu destek programı uygulanmaktadır.  Teknoloji merkezli olan ve büyüme/gelişme imkan ve potansiyeli olan işletmelerin kurulması ve geliştirilmesi göz önünde tutulan amaçlardandır. Bir iş planı olan bir yenilik veya geliştirme projesi olan girişimcilerin işe başlayabilmesini ve planlarını hayata geçirebilmelerini desteklemek amacıyla Teknolojik Girişimcilik Destek programı düzenlenmektedir. Projelerin, planların, iş fikirlerinin kağıt üzerinde veya prototip aşamasında kalmamasını sağlamak en büyük amaçlardan bir tanesidir. Konu ile ilgili daha ayrıntılı yazılarımıza önümüzdeki günlerde yer vereceğiz. Özelde TTGV (Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı) genelde bütün destek, hibe, kredi ve teşvik veren kurum/kuruluşlar hakkında bilgi sunduğumuz yazılarımıza sitemizden ulaşabilirsiniz. Klişe söz ile bizi izlemeye devam edin.

TTGV tarafından verilen Teknolojik Girişimcilik Destek Programı hakkında bilgi sunmaya çalıştığımız yazımıza burada son veriyoruz . Hoşçakalın.

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan