Go to ...
TTGV’NİN 3 MİLYON $ İLERİ TEKNOLOJİ PROJESİ DESTEĞİNİ NASIL ALABİLİRİM


Türkiye’de yeni gişimleri ve girişimcileri destekleyen kurum ve kuruluşlar hakkında bilgi vermeyi amaçladığımız yazı dizimize son sürat devam etmekteyiz. Girişimcilerimize destek veren kurumlar hangileridir ? hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için linki tıklamanız yeterli olacaktır. Türkiye’de yeni girişimi ve girişimcileri hangi sosyo ekonomik sınıftan olursa olsun çeşitli açılardan destekleyen bir çok kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Bunlardan biriside TTGV’dir. (Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı)

TTGV’nin girişimcilere vermiş olduğu destekler nelerdir ? konusunda daha ayrıntılı bilgi almak için ilgili linki tıklamanız yeterlidir. Biz bugün TTGV (Türkiye Teknoloji Geliştirme ) vakfı tarafından yürütülen  “İleri Teknoloji Projeleri Desteği” hakkında bilgi sunmaya çalışacağız.

Bilindiği gibi TTGV devlet kurumları ve özel kurum ile şahıslar tarafından kurulmuş olan vakıf statüsünde bir yapıdır. Bu vakıf özellikle Ar-Ge araştırmaları ile çevreyi koruyucu girişim ve yatırımları daha çok desteklemektedir.

Gelişmiş devletlerin yüzyıllardır desteklediği ve çok önem verdiği Ar-Ge konularına biz ancak son 20-25 yıldır desteklemeye başladık. Bir ülkenin gelişmesi için yenilik üretmesi, bulması yani inovasyon yapması gerekmektedir. Sadece yenilik bulması (yani mucitler yetiştirmesi) yetmemekte geliştirme çalışmalarını da desteklemesi gerekmektedir. Bu yüzyılda ileri teknoloji üretmeyen, veya ileri teknoloji ürünlerini geliştiremeyen ülke ve toplumların ayakta kalmasına imkan bulunmamaktadır. Bu gerçeklik Türkiyenin özellikle ileri teknolojik buluşlar, geliştirmeler ve bu alandaki üretim süreçleri konusunda yatırım yapması gerekliliğini anlamasını sağlamıştır.

İşte inovasyon ve Ar-Ge kapsamında çeşitli destekler sunan kurumlarımızdan bir tanesi de TTGV’dir. (Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı)  Ar-Ge destekleri başlığında sunulan desteklerden birisi olan “İleri Teknoloji Projeleri Desteği” hakkında daha ayrıntılı bilgiler vermeye çalışalım.

İleri Teknoloji Projeleri Desteği nedir?Kimlere verilir?; İleri Teknoloji Projeleri desteğini kısaca tanımlamak gerekirse özellikle Teknoloji ürünler ile Teknolojik süreç/üretim inovasyonları kavramları kapsamında, bilgi birikimi projeyi yapan kurumda kalmak üzere, somut ekonomik/ticari değeri  olan teknoloji geliştirme amaçlı Ar-Ge ve elde edilen sonuçların piyasa sunulma sürecini ifade eden “Ticarileştirme” faaliyetlerinin desteklenmektedir. Bu destek sanayi kuruluşları ve yazılım şirketlerine daha çok verilmektedir.

İleri Teknoloji Projeleri Desteği ne kadardır?Destek süresi kaç yıldır; TTGV tarafından verilen bu desteğin en üst limiti 3 milyon ABD$’ı olup, destek en çok 3 yıl için verilmektedir.  Sanayi kuruluşları ve özellikle yazılım şirketlerinin Ar-Ge (araştırma ve geliştirme) ile ürünlerin piyasaya sunulmasını ifade eden ticarileştirme faaliyetlerini desteklemek amacıyla verilen desteğin tamamı geri ödemelidir.

Başvurulacak Kurum Hangisidir; Bu destekten faydalanmak için TTGV (Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı) na başvuru yapılması gerekmektedir.Ar-ge çalışmaları yürüten firmalar ile yazılım şirketleri için çok önemli bir fırsat olan söz konusu desteğin iyi kullanılması gerekmektedir.

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) tarafından girişimcilere verilen ve tamamı geri ödemeli olan destek hakkında bilgi sunmaya çalıştığımız yazımıza burada son veriyoruz. İyi günler dileriz. Hoşçakalın.

 

Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan