Go to ...
TTGV;AR-GE DESTEKLERİ;ORTAK TEKNOLOJİ GELİŞTİRME PROJE DESTEĞİ NEDİR KİMLER ALABİLİR?


Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) tarafından girişimcilere verilen 3 ana programından birisi olan Ar-Ge Proje Destekleri kapsamında yürütülen Teknoloji Geliştirme Proje Destegi (TGP) ve Ticarileştirme Proje Desteği hakkında daha önce ayrıntılı bilgi vermiştik. Bu konuları merak eden arkadaşlarımızın ilgili linki açmaları ve okumaları faydalarına olacağı kanaatindeyiz. Bugün biz Ar-Ge Proje destekleri kapsamında verilen desteklerden Ortak Teknoloji Geliştirme Projesi Desteği konusunu ele alacağız ve bu konuda sizlere bilgi sunacağız.

Ortak Teknoloji Geliştirme Proje Desteği ne amaçla verilmektedir; Ar-Ge faaliyetlerinin daha verimli ve büyük ölçekli yapılabilmesi amacıyla, girişimciler, kuruluşların birlik ve beraberlik içerisinde çalışarak daha iyi ve başarılı sonuçlar almasını desteklemek amacıyla bu program yürütülmektedir. Atalarımız ne demiş; Birlikten kuvvet doğar. İşte Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı’da bu işbirliğinin önemini anlamış olacak ki Ar-Ge konularında kurum , kuruluş ve işletmelerin Ar-Ge konularında işbirliği yapmalarını desteklemekte ve teşvik etmektedir. Yeni teknoloji geliştirmek kolay gerçekleşen bir şey değildir. Bir çok firma bir konuda uzmanlaşmakta çünkü sermaye ve teknik bilgisi bu konuda olabilmektedir. Bu ise bütüncül bir yeniliğin yapılmasını zora sokmaktadır. Yenilik gerçekleştirecek firmaların sermaye, teknik bilgi ve personellerinin bir araya getirilerek amiyane tabiriyle bir sinerji yaratılması için TTGV bu programı düşünmüş ve uygulamaktadır.

Ortak Teknoloji Geliştirme Projesi ile Ar-Ge birimleri bulunan firma, kuruluşların bilgi, personel, sermayelerini birleştirerek daha büyük verimli ve sonuç odaklı çalışmaların yapılmasına katkı sağlamaktır.

Bu Programı ile kimlerin öncelikle desteklenmesi amaçlanmaktadır? Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı bu programı ile öncelikli olarak Sanayi kuruluşları ile yazılım şirketlerine destek vermeyi amaçlamaktadır.

Destek miktarı, süresi ve şartları nelerdir?  Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV)’nin bu desteğinden faydalanabilmek için asgari üç (3) kurumun bir araya gelmesi ve ortak olarak Ar-Ge Projelerini yürütmeye başlamaları gerekmektedir. Bunun altındaki işbirlikleri destek kapsamı dışında tutulmuştur.  Destek en uzun olarak 2 yıllık (24 aylık) bir süre için verilmektedir. Bu destek programı kapsamında ayrıca Üniversiteler ve araştırma kuruluşlarından alınacak hizmet bedellerinin de desteklenmesi söz konusudur. Geri ödemeli olarak verilen yani hibe olmayan desteğin verilecek en üst miktarı ise 2.500.000 $ (ikimilyonbeşyüzbinamerikandoları) tutarında öngörülmüştür.

Bu  projenin amacını kısaca tekrar özetleyecek olursak eger ar-ge’ye zaman , para ve personel ayırmış en az 3 kuruluşun bir araya gelerek daha üst düzeyde verimli ve sonuç alıcı çalışmalar yapmalarını desteklemektir diye anlatabiliriz sanırız.

Ar-ge’nin ne kadar hayati önem arz ettiği , Türkiyenin bu alana çok geç girdiği ancak hızla yol almaya başladığı hususlarına önceki yazılarımızda değinmiştik. Bu Ar-Ge meselesi o kadar önemli bir mesele ki üzerinde duran kuruluşlara çok önem vermek gerektiği kanaatindeyiz. Kendi teknolojisini üretemeyen/geliştiremeyen firmaların hatta devletlerin ayakta kalmasına imkan yoktur. Onun için TTGV’nin Ar-Ge konularına verdiği destekler önemlidir.

TTGV tarafından verilen Ortak Teknoloji Geliştirme Projesi Desteği hakkında bilgi sunduğumuz yazımıza burada son veriyoruz. Hoşçakalın.

Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan