Go to ...
TEB, ŞEKERBANK VE FİNANSBANK’IN ARICILARA VERDİĞİ KREDİLER NELERDİR?


Tarım ve hayvancılık konularında çiftçimize köylümüze destek vermek için kurulan T.C. Ziraat Bankası tarafından arıcılarımıza yönelik olarak verdiği krediler hakkında bilgi verdiğimiz yazımızı yayınlamış bulunmaktayız. Konu hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için linki  tıklayınız.  Biz bugün arıcılık konularında kredi veren diğer önemli üç banka yani TEB (Türk Ekonomi Bankası ) , Şekerbank ve Finansbank tarafından arı yetiştiricilerine verilen krediler hakkında bilgi sunmaya çalışacağız.

Finansbank tarafından verilen arıcılık kredisinin koşulları nelerden oluşmaktadır; Türkiye çeşitli bankalar tarafından verilen arıcılık kredileri arı yetiştiricilerimizin çeşitli finansman ihtiyaçlarının giderilmesi/karşılanması amacıyla yürürlüğe sokulmuştur. Arıcılık kredileri vasıtasıyla arıcılarımız : Nakliye, Ana arı veya arı kolonisi satın alınması, kovan alınması, balmumu , şeker gibi arıcılık üretiminde kullanılan malzemelerin alımında ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler.

Finansbank tarafından verilen arıcılık kredileri işletme giderlerimizin (maliyetimizin) %85 ine kadarlık bir kısmını karşılayabilmekteyiz. 24 ay yani 2 yıl vadeli olan finansbank arıcılık kredileri isteğe göre aylık, üç aylık, altı aylık veya 12 ayda bir ödemesi şeklinde alınabilmektedir.

Finansbanktan arıcılık kredisi alınabilmesinin ön şartı ise Arıcılık Kayıt sistemine kayıtlı olmaktır. Bu kayıt sistemine kayıtlı olmayan üreticilerimize ne yazık ki arıcılık kredisi verilmemektedir.

Türk Ekonomi Bankası (TEB)Arıcılık Kredisi nelerden oluşmaktadır ve ne için verilmektedir;  TEB tarafından verilen bu arıcılık kredisi ile Petek, kovan, şeker, nakliye veya benzeri giderlerin karşılanması için bu krediden yararlandırılmaktadır. TEB genellikle arıcılık kredisini 12 ay vadeli olarak vermektedir. TEB arıcılık kredisine başvurabilmek için Arıcılık kayıt sistemi ve dolayısıyla da çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmak gerekir. TEB ayrıca Arıcılar Birliğine kayıt olunmasını da istemektedir.

Şekerbank Arıcılık Kredisi alma koşulları nelerdir;  Şekerbank Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez birliğine bağlı olarak çalışmalarını yürüten il arı yetiştiricileri birliğinin aktif (halihazırda faaliyet yürüten) arı yetiştiricilerine verdiği kredilerden oluşmaktadır. Arıcılarımızın finansal ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla düşük faizli ve esnek ödeme şartları bulunan arıcılık kredilerinden oluşmaktadır. Şekerbank bu kredi çeşidi ile 3 yıla (36 aya ) kadar vade imkanı tanımakta ve her yıl bir ödeme imkanı sunmaktadır. Kredi verilmesinde kovan sayısı alt limiti sınırlaması olmamasına karşın sadece ve sadece İl Arı yetiştiricileri birliğinin asgari 12 ay (1 yıl) üyeliği olan arıcılar ile arıcılık çalışmalarını 12 aydan (1yıl) fazla bir süredir ilgilenen tüzel kişiliklere bu kredi kullandırılabilmektedir.

Arıcılık konusunda kredi veren bankalar içerisinde T.C. Ziraat Bankasının yeri ayrı bir konumdadır. T.C Ziraat Bankası kamu kurumu niteliğinde bir bankadır . Diğer bankalar ise özel banka niteliğindedir. Bu nedenle arıcılık kredisi alımlarında her bankanın kendi prosedürlerinin bulunması normaldir. Ancak arıcılığa özel olarak kredi veren bankalar genel olarak bu bankalardır. Krediye ihtiyacı olan vatandaşlarımıza yardımcı olmak amacıyla bu yazılarımız yayınlanmaktadır.

Bugünlükte bu kadar hoşçakalın.

Etiketler:, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan