Go to ...
TARIM BAKANLIĞI ARICILIK DESTEK VE HİBE KREDİSİ NEDİR? KİMLER ALABİLİR?


Türkiye yedi bölgesi ile 4 mevsimin bir aranda yaşandığı bir ülke. Bir bölgesinde dondurucu soğuklar yaşanırken bir bölgesinde insanlar özellikle de turistler güneşlenmek üzere plajları doldurmaktadır. Bildiğimiz kadarıyla dünyanın en zengin bitki örtüsüne sahip ülkelerinden bir tanesidir. Bu mevsim çeşitliliği bu bitki türleri varlığı ülkemizin en önemli doğal varlıklarını oluşturmaktadır.  Malum ülkemizde petrol çıkmamaktadır. Yanımızda sağımızda solumuzda her tarafta petrol bulunmasına rağmen ne yazık ki ülkemizde petrol veya doğal gaz bulunamamaktadır.

Biz bugün petrolden filan bahsedecek değiliz. Konuyu dağıtmadan esas meselemize hızlı dönüş yapalım. Bugünkü konumuz Arılar , arıcılık ve arıcılığa verilen Gıda ve Hayvancılık Bakanlığımızın vermiş olduğu desteklerdir. Ülkemizde arıcılık son yıllara kadar pek de dikkate alınmayan ancak önemli sektörlerden bir tanesiydi. İklim yapısı ve doğal bitki örtüsü çeşitliliği sayesinde ve tabi ki arıcılarımızın bireysel çabaları sayesinde arıcılığımız kendiliğinden dünyanın ilk üç sırasına yerleşmiştir. Herhangi bir teşvik, kredi, hibe ve verilmeden bile arıcılığımız kendiliğinden dünya ölçeğine ulaşmıştır. Birde bu alanın bilinçli olarak desteklendiğini bir hayal edelim.

Arıcılık basit anlamıyla bal üretme faaliyetlerinin insanoğlunun kontrolünde gerçekleştirilmesi olarak tanımlanabilir. Türkiyenin bitki çeşitliliğinin çok olması üretilen bal çeşitlerine de yansımaktadır. Çam balı, Anzer balı vb. bir sürü çeşit bal çeşidi bulunmaktadır. Burada hepsinin adını anmamız zaten mümkün değil.

Son yıllarda arıcılığın ve dolayısıyla da arının ürettiği bala değer verilmeye başlanmıştır. Beslenme ve sağlıktaki rolü daha iyi anlaşılmakta olup, bu sayede balın önemli bir besin maddesi olduğu daha iyi anlaşıldıkça arıcılığa daha çok önem verilmeye başlanmaktadır.

Genç Çiftçilere verilen hibe ve kredi desteği hakkında lütfen tıklayınız.

Peki Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının arıcılara verdiği desteğin bir üst limiti var mıdır?   Tarım bakanlığının arıcılığa verdiği desteğin bir üst limiti yoktur. Yani ekmek o kadar köfte. Bu destekten arıcılık yapan vatandaşlarımız faydalanabilmektedir. En alt düzeyde 30 (otuz) adet arılı kovana sahip olan birlik üyesi arıcılara belirli kriterleri yerine getirmek kaydıyla koloni başına destekleme ödemeleri yapılabilmektedir. Bu programından faydalanabilmek için (AKS) Arıcılık Kayıt Sistemine kayıtlı olmanın zorunlu olduğunu da belirtmek isteriz.

Milli Tarım Projesi hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız.

AKS (Arıcılık kayıt Sistemine ) kayıtlı olmak kaydı ile bal üreticisi arıcılara kovan başına , kapalı alan seralarda aşılanma (polinasyon) için kullanılan bombus arısı için ise koloni başına destekleme yapılmaktadır. Bal üretimi için kovan başına 7 TL. Bombus arısı için ise koloni başına 60 T. Ödeme yapılmaktadır. Arı yetiştiricilerimize verilen bu destekten faydalanmak için ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın İl/ilçe müdürlüklerine başvurmak gerekmektedir.

%50 Mazot desteği hususunda bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Arı ve Arıcılık konularının eğitime konu olması yine arıcılığın devlet tarafından desteklenip koordine edilmesi sayesinde dünyada bu konuda 1 numara olmamız içten bile değil. Arı ve arıcılık kutsal kitabımız Kuran’da bile geçmekte balın bir şifa kaynağı olduğu belirtilmektedir.

Hayvancılıkta yerli üretimi destekleme projesi hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Arıcılığa yönelik Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen konusunda bilgi sunmaya çalıştığımız yazımıza burada son veriyoruz. Hoşçakalın.

Etiketler:, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan