Go to ...
TARIM BAKANLIĞI ARICILIK DESTEK VE HİBE KREDİSİ NEDİR? KİMLER ALABİLİR?


Türkiye yedi bölgesi ile 4 mevsimin bir aranda yaşandığı bir ülke. Bir bölgesinde dondurucu soğuklar yaşanırken bir bölgesinde insanlar özellikle de turistler güneşlenmek üzere plajları doldurmaktadır. Bildiğimiz kadarıyla dünyanın en zengin bitki örtüsüne sahip ülkelerinden bir tanesidir. Bu mevsim çeşitliliği bu bitki türleri varlığı ülkemizin en önemli doğal varlıklarını oluşturmaktadır.  Malum ülkemizde petrol çıkmamaktadır. Yanımızda sağımızda solumuzda her tarafta petrol bulunmasına rağmen ne yazık ki ülkemizde petrol veya doğal gaz bulunamamaktadır.

Biz bugün petrolden filan bahsedecek değiliz. Konuyu dağıtmadan esas meselemize hızlı dönüş yapalım. Bugünkü konumuz Arılar , ve arıcılığa verilen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın vermiş olduğu desteklerdir. Ülkemizde arıcılık son yıllara kadar pek de dikkate alınmayan ancak önemli sektörlerden bir tanesiydi. İklim yapısı ve doğal bitki örtüsü çeşitliliği sayesinde ve tabi ki arıcılarımızın çabaları sayesinde arıcılığımız kendiliğinden dünyanın ilk üç sırasına yerleşmiştir. Herhangi bir teşvik, kredi, hibe ve destek verilmeden bile arıcılığımız kendiliğinden dünya ölçeğine ulaşmıştır. Birde bu alanın bilinçli olarak desteklendiğini bir hayal edelim.

Arıcılık basit anlamıyla bal üretme faaliyetlerinin insanoğlunun kontrolünde gerçekleştirilmesi olarak tanımlanabilir. Türkiyenin bitki çeşitliliğinin çok olması üretilen bal çeşitlerine de yansımaktadır. Çam balı, Anzer balı vb. bir sürü çeşit bal çeşidi bulunmaktadır. Burada hepsinin adını anmamız zaten mümkün değil.

Son yıllarda arıcılığın ve dolayısıyla da arının ürettiği bala değer verilmeye başlanmıştır. Beslenme ve sağlıktaki rolü daha iyi anlaşılmakta olup, bu sayede balın ne kadar önemli bir besin maddesi olduğu daha iyi anlaşıldıkça arıcılığa daha çok önem verilmeye başlanmaktadır.

Genç Çiftçilere verilen hibe ve kredi desteği hakkında lütfen tıklayınız.

Peki Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının arıcılara verdiği desteğin bir üst limiti var mıdır?   Tarım bakanlığının arıcılığa verdiği desteğin bir üst limiti yoktur. Yani ne kadar ekmek o kadar köfte. Bu destekten arıcılık yapan vatandaşlarımız faydalanabilmektedir. En alt düzeyde 30 (otuz) adet arılı kovana sahip olan birlik üyesi arıcılara belirli kriterleri yerine getirmek kaydıyla koloni başına destekleme ödemeleri yapılabilmektedir. Bu destek programından faydalanabilmek için (AKS) Arıcılık Kayıt Sistemine kayıtlı olmanın zorunlu olduğunu da belirtmek isteriz.

Milli Tarım Projesi hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız.

AKS (Arıcılık kayıt Sistemine ) kayıtlı olmak kaydı ile bal üreticisi arıcılara kovan başına , kapalı alan seralarda aşılanma (polinasyon) için kullanılan bombus arısı için ise koloni başına destekleme ödemesi yapılmaktadır. Bal üretimi için kovan başına 7 TL. Bombus arısı için ise koloni başına 60 T. Ödeme yapılmaktadır. Arı yetiştiricilerimize verilen bu destekten faydalanmak için ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın İl/ilçe müdürlüklerine başvurmak gerekmektedir.

%50 Mazot desteği hususunda bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Arı ve Arıcılık konularının eğitime konu olması yine arıcılığın devlet tarafından desteklenip koordine edilmesi sayesinde dünyada bu konuda 1 numara olmamız içten bile değil. Arı ve arıcılık kutsal kitabımız Kuran’da bile geçmekte balın bir şifa kaynağı olduğu belirtilmektedir.

Hayvancılıkta yerli üretimi destekleme projesi hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Arıcılığa yönelik Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen destek konusunda bilgi sunmaya çalıştığımız yazımıza burada son veriyoruz. Hoşçakalın.

Tags: , , , , , ,

Bu Kategorideki Diğer Konular - Banka

Garanti Bankası Sonbahar Kredisi Online Başvuru İmkanı

Garanti Sonbahar Kredisi, Garanti Anında Kredi, Uygun ve Hızlı İhtiyaç Kredisi, Hesaplı Kredi Başvurusu – Arkadaşlar bankaların kredi kampanyalarına kaldığımız yerden devam ediyoruz. Güncel ve kaliteli tüm kredi haberlerini detaylandırmaya ve inceleyerek sunuyoruz. Maksadımız en hesaplı krediyi rahatça bulabilmeniz. Malum sonbaharı iliklerimize kadar hissediyoruz. Yalnız bununla beraber, kış aylarına hazırlıklarında yapılması gerekiyor. Çiftçinin, esnafın, memurun,

5.000 TL Sonbahar Krediniz İş Bankasında Üstelik SMS ile Başvuru İmkanı

Türkiye İş Bankası Sonbahar İhtiyaç Kredisi Kampanyası, Düşük Faizli Sonbahar kredisi, T.C İle Başvuru,  Hesaplı ve Uygun Kredi – Yaz aylarını bayramlar ile ve tatiller ile geçirdik. Bir çok kimse için yaz çok iyiydi. Ama bir o kadarda masraflıydı. Masraflar bitti derken şimdide sonbahar geldi ve kışa hazırlıkların yapılması gerekiyor. Esnafı da, işçisi de, memuru

Halkbank’tan Müşterilerine Düşük Faiz İle Anında Hızlı İhtiyaç Kredisi

Halkbank Hızlı Kredi, Türkiye Halk Bankası anında kolay ihtiyaç kredisi, hesaplı ve uygun acil kredi – Değerli dostlarımız, aylardır bankaların en hesaplı ve en özel kredi kampanyalarını sizlerin beğenisine sunuyoruz. Vatandaşa kredi lazım. Ama bunu en hesaplı olacak şekilde halletmek istiyorlar. Tabi kredi çekerken de genel anlamda bazı özel günleri daha çok tercih ediyoruz. Örneğin

Düşük faizli ve Uzun Vadeli Eğitim Krediniz Fibabanka’da

Fibabanka eğitim kredisi, fibabanka okul kredisi, hesaplı ve uygun kredi – Güzel bir bayram tatilinin ardından işimize gücümüze bakmaya başladık. Lakin bu sıralar okullar ve üniversiteler açılacak. Haliyle de çocuğuna güzel bir gelecek sunmak isteyen ebeveynleri de bir telaş sarmış durumda. Zira okul ücretleri oldukça pahalı. Bankalarda ise bayram kredilerinin yerini yavaş yavaş eğitim kredileri

Halkbank’tan Emekli Amca ve Teyzelerimize Düşük Faizli Mini Kredi

Halkbank Emekli Mini Kredi, Halkbank Emeklilere Özel Hesaplı Kredi, Türkiye Halk Bankası Uygun Emekli Kredisi – Saygıdeğer Emekli Büyüklerimiz; Amcalarımız, Teyzelerimiz, Abilerimiz ve Ablalarımız. Bu yazı sizlere özel. Sizler için yeri geldiğinde bankaların kredi kampanyalarını paylaşıyoruz zaten. Lakin çoğu zaman emekliler gerçekten de araştırma yapmadığından yüksek faizli kredi çekmek durumunda kalıyorlar. Çoğuda %1,50’nin üstünde faizlere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan