SERACILIK NEDİR? SERACILIĞA VERİLEN DESTEKLER NELERDİR?HANGİ KURUMLAR KREDİ, HİBE VE DESTEK VERMEKTEDİR?

Tarım ve hayvancılık ile ilgili kredi, hibe, destek ve teşvikleri ele aldığımız yazı dizimize devam ediyoruz. Özellikle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çok çeşitli destek, hibe ve krediler verilmektedir. Bu konularda daha ayrıntılı bilgi almak için sitemizi takip etmenizi tavsiye ederiz. Tarım Bakanlığı Milli Tarım Projesi ile 1 Milyon TL. Hibe desteği konularında daha ayrıntılı bilgi almak için ilgili linkleri tıklamanız yeterli olacaktır.

Biz bugün Seracılığa yönelik olarak verilen hibe, kredi, destek ve teşvik veren kurumların neler olduğu hakkında bilgi sunmaya çalışacağız. Örtü altı yada sera  ile meyve ve sebze üretimi yapan/yapmayı planlayan çiftçilerimiz için çok sayıda teşvik, hibe, destek, kredi imkanı bulunmaktadır. Birçok kurum bu destekleri vermektedir. Bu kurumlar arasında ise ,

  • Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlığı,
  • Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK),
  • T.C. Ziraat Bankası,
  • Finansbank, Denizbank, TEB,
  • KOSGEB ,
  • Kalkınma Ajansları,
  • Valilik ve kaymakamlıklar,

Gibi kurumlar yer almaktadır.

Bu kurumlar  çok çeşitli hibe, teşvik, faizsiz veya düşük faizli kredi programları ile destek programları düzenlemektedirler.

Sera ve seracılık nedir? Herhangi bir ürünü yetiştirmek için  doğal iklimin uygun olmadığı koşullarda ekim yapılan yerin üstünün cam veya naylon bir örtü ile örtülerek kapatılması bu kapatılan yerin yetiştirilecek ürünlerin ekilip dikilebilmesi için gerekli sıcaklık, ışık, nem vb. açılardan üretime uygun hale getirilmesi demektir. Bu yapılan işe de seracılık denilmektedir.

Seracılığın yararları Nelerdir; 1) Çalıştırılan iş gücü miktarı/oranı birim başına oldukça yüksektir. Dolayısıyla istihdama büyük katkılar sağlamaktadır.2) Kapalı alanlarda yani sera ve örtü altı üretimde en önemli unsurlardan birisi olan ısı kontrolü üretici çiftçimizin elinde olduğu için istenilen zamanda istenilen kalitede üretim yapmak mümkün olmaktadır. 3)Çiftçilik hava şartlarına bağlı olduğu için seracılıkta hava şartları yani çevresel faktörler minimuma indirildiği ve üretici tarafından kontrol edildiği için çevresel faktörlerden zarar görme ihtimali düşüktür. Dolayısıyla piyasanın istediği ürün istediği zamanda ve istediği kalitede yapılabilmekte ve sürprizlerle karşılaşılma ihtimali düşmektedir. 4) Açık alanda yapılan ürün miktarına göre birim alandan (dekar veya metre) başına alınan üretim oldukça yüksek miktardadır. Yani üretimde verimlilik çok daha yüksektir.

Hükümetimiz tarafından verilen Genç çiftçi hibe ve kredisi programı seracılık içinde geçerlidir. Bu konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isteyen arkadaşlarımız ilgili linkten faydalanabilirler.

Kalkınma ajanslarının Seracılık için Destekleri var mıdır? Son yıllarda ülkemizde kurulan Kalkınma ajansları ülkemizde 26 tane bulunmaktadır. Birçok alanda hibe, kredi ve destek veren Kalkınma ajansları seracılık içinde hibe ve destek vermektedir. Bu desteklerden faydalanabilmek için bir iş planınızın yani projenizin olması ve bu proje ile bölgenizde faaliyet gösteren kalkınma ajansına başvurmanız gerekmektedir.

Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun Seracılık İçin Destek ve Hibe programı var mıdır? TKDK özellikle kırsal kesime hibe ve destek vermek amacıyla kurulmuş bir kurumdur. Anılan kurumun seracılık konusunda da hibe ve destekleri bulunmaktadır.

Seracılık ve Örtü altı üretimi için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı , Valilik ve kaymakamlıklar vasıtasıyla verilen mikro krediler aracılığıyla destek alınabildiği gibi T.C. Ziraat Bankası, Finansbank, Yapı Kredi Bankası, TEB , Deniz Bank ile Garanti Bankasının da kredileri bulunmaktadır.

Seracılık ve örtü altı üretim ile ilgili destek, hibe, kredi , teşvik veren kurumları konu edindiğimiz yazımıza burada son veriyoruz. Esenlikle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.