Go to ...
ORGANİK TARIMSAL ÜRETİME KREDİ, DESTEK, HİBE VE TEŞVİK VEREN KURUM VE KURULUŞLAR HANGİLERİDİR?


Beslenme insan ihtiyaçlarının ilk halkasını oluşturmaktadır. Yiyecek ve su ihtiyacını karşılayamayan insanoğlunun başka bir şeyle ilgilenmesini beklememek gerekir. Son yüzyıllarda tarımdaki makinalaşmanın yanı sıra yeni üretim teknikleri tarımsal ürün üretimini hızla arttırmıştır. Ancak bu verim artışının mercek altına yatırılması gereği doğmuştur. Zira insanoğlu tarımdan elde ettiği ürün miktarını arttırmak için, gübre, zirai ilaç (zehir) , hormon, antibiyotik, pestisist gibi kimyasal içerikli malzemeler kullanmaya başlamıştır.

İnsanoğlu tükettiği yiyecekleri daha fazla üretme çabası içerisindeyken ürettiği ürünlerin insan sağlığına zarar verici hale gelmesine neden olmuştur. Zira tarım ve hayvancılıkta kullanılan bu katkı maddelerinin orta ve uzun vadede insan sağlığına zarar verdiği tespit edilmiştir. Bu yüzden tarımda hem yeterli üretimi sağlayacak hem de sağlıklı bir üretim yapma teknikleri araştırılmaya başlanmıştır. Tarımsal üretimde kullanılan kimyasal maddelerin hem insan hem bitki ve hem de hayvan sağlığını tehdit ettiği ve insanın bir parçası olduğu doğayı mahvettiği artık bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Bu nedenlerin bilimsel olarak tespit edilmesinden sonra sanayi üretiminde çevreye zarar vermeyecek teknolojilere geçilmeye başlandığı gibi tarımsal üretimde de “Organik Tarım” uygulamalarına geçilmeye başlanmıştır. Devletimiz bu gelişmeleri görmüş ve kayıtsız kalmamıştır. 2016 yılı sonu 2017 yılı başı itibariyle organik tarım uygulaması yapan çiftçilerimize bir çok kurum tarafından kredi, destek, hibe ve teşvik verilmektedir. Bu gün biz bu kurumların hangileri olduğunu incelemeye çalışacağız. Ancak önce organik tarımın ne olduğunu anlamaya çalışalım.

Peki Organik Tarım Nedir?  Organik tarım son yüzyılda hızla gelişen ektansif/endüstriyel  tarımın kullandığı yöntemlerin tersine tarımda, kimyasal ilaç (zehir), kimyasal  gübre, antibiyotik ve hormon gibi şeylerin kullanılmadığı geleneksel yöntemlerle (doğal yöntemlerle) yapılan tarımsal üretim yöntemine verilen addır.

Organik tarım yapabilmek için Organik Tarım Sertifikası almanız gerekmektedir. Organik üretim yapan çiftçilerimizin üretimin her aşamasında organik üretim metodolojisine uymaları gerekir aksi takdirde organik tarım yapma izinleri iptal edilir. Ayrıca üretimin özelliği olan yerlerde yapılması gerekir, trafiğin yoğun olduğu anayol kenarlarında ve ekstansif üretim yapılan yerlerin yakınlarında bulunan yerlerde organik tarım yapılmasına izin verilmemektedir.

Organik Tarım verilen Kredi, hibe , destek ve teşviklerden nasıl faydalanabilirim?  Organik tarım desteklerinden faydalanabilmenin ilk şartı organik tarım üretimi yapabileceğinizi gösteren bir organik tarım ürünü sertifikası almanız gerekir. Bu sertifikayı veren kuruluşlara kayıt yaptırmanız zorunludur. İkinci şart ise her türlü destekten faydalanmanın ön şartı olan çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmanız gerekmektedir.

Organik Tarım yapılması için kredi, hibe , destek ve teşvik veren kurumlar nelerdir; Bu konuda bir çok kurum destek ve kredi vermektedir. Bu kurumlar;

  • Tarım Bakanlığı,
  • Ziraat Bankası,
  • Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK),
  • Finansbank,
  • Şekerbank,
  • TEB (Türk Ekonomi Bankası),
  • Valilik, kaymakamlıklar ile İl/İlçe Tarım müdürlükleri (Mikro Kredi Temini için )

Organik tarımsal üretime destek veren kurumlardır. Milli Tarım Projesi kapsamında verilen destekler ile ilgili olarak ilgili linkten faydalanabilirsiniz. Havza bazlı üretim modeli konu aldığımız yazımızı da okumanızda yarar vardır.

Organik Tarımsal Üretime destek veren kurumlar ile ilgili bilgi verdiğimiz yazımıza burada son veriyoruz. Esenlik içinde kalın.

 

Etiketler:, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan