Go to ...
MİLLİ TARIM PROJESİ;HAVZA BAZLI ÜRETİME DAYALI DESTEKLEME MODELİ, HAYVANCILIKTA YERLİ ÜRETİMİ DESTEKLEME MODELİ


ile Hükumetimiz amiyane tabiriyle kesenin ağzını açtı . Bu projede yok yok. Yazımızı sonuna kadar bir çırpıda okuyacağınızı tahmin ediyor ve sizi daha heyecanlandırmadan hemen konunun başlıklarına geçiyoruz. Çiftçilik ve hayvancılık ile uğraşan vatandaşlarımızın bu yazıyı muhakkak okuması gerekir. Hükumetimiz geçmiş dönemlerde uygulamaya aldığı Genç Çiftçi Hibe ve Kredisini yeterli görmemiş olacak ki yeni kararlar aldı. Genç Çiftçilere yönelik destekler hakkında ayrıntılı bilgiye linkten ulaşabilirsiniz.

Tarım Projesi Hangi Modellerden oluşmaktadır; Milli Tarım Projesi olarak adlandırılan projenin;

  • Havza Bazlı Üretime Dayalı Destekleme Modeli,
  • Hayvancılıkta Yerli Üretimi Destekleme Modeli

Olmak üzere iki ayağı bulunmaktadır.  Bu proje sonunda 2023 yılında toplam tarımsal hasılatın 150 milyar $ , tarım ihracatının ise 40 milyar $ olması planlanmakta/hedeflenmektedir.

Hayvancılıkta Yerli Üretimi Destekleme Modeli; Milli Tarım Projesinin iki temelinden birisi olan hayvancılıkta yerli üretimi destekleme modeli kapsamında Türkiyenin 25 ilinde “Mera Hayvancılığı yetiştiriciliği merkezleri “ tespit edildi. Bu illerde hayvancılık yapmak isteyen vatandaşlara söz konusu meraları ıslah etmeleri kaydıyla çok düşük fiyatlardan (sembolik rakamlarla) kiraya verilecek.  Bu sayede halen bazı şehirlerde boş olan meraların ekonomiye kazandırılması sağlanacak.

Mera hayvancılığı kapsamında seçilen iller ise ; Ardahan, Sivas, Artvin, Bingöl, Bitlis, Muş,  Çankırı, Çorum, Bayburt, Erzurum, Giresun, Iğdır, Kars, Kastamonu, Kayseri, Malatya, Gümüşhane, Samsun, Elazığ, Şırnak, Tunceli, Erzincan,  Van ve Yozgat, Ağrı olarak tespit edilmiştir.

Milli Tarım Projesi kapsamında Hayvancılıkta Yerli Üretimi Destekleme Modeli çerçevesinde 31 ilde en az 500 baş “Damızlık Gebe Düve Merkezleri” de ihdas edilecek. Bu kapsamda, 4 ayını doldurmuş, tüm aşıları zamanında ve düzenli yapılmış buzağılara 750 TL. destek verilecek, ahır ve ağıl yapımına % 50, düve alımına ise % 30 hibe sağlanacak.

Damızlık üretim merkezleri Hangi İllerde Kurulacak; Damızlık üretim merkezlerinin kurulacağı iller ise şöyledir: Yozgat. Afyonkarahisar, Tokat,   Amasya, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Aydın,  Çorum, Denizli, Edirne, Adana,  Erzurum, İzmir, Kars, Kastamonu, Aksaray, Kayseri, Kırklareli, Konya, Malatya, Manisa, Muğla, Muş, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Adıyaman illerinde kurulacaktır.

Milli Tarım Projesin Kapsamında 22 ilde en az 500 baş kapasiteli “damızlık koç-teke üretim merkezleri” de şu illerde kurulacaktır : Şanlıurfa,  Antalya, Balıkesir, Siirt, Mersin,   Bursa, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kırklareli, Eskişehir,  Konya, Mardin, Ordu, Sivas, Ağrı, Şırnak, Tekirdağ, Van ve Afyonkarahisar bu kadarla da kalınmayacak ;En az 250 baş miktarında “Damızlık Manda Üretim Merkezleri” ise; Muş,  Bitlis, İstanbul, , Afyonkarahisar, Diyarbakır, Samsun, Kayseri ve Tekirdağ’da kurulacak.

Yeni kurulacak olan bu merkezlerin yer alacağı şehirlerin tamamında “ahır&ağıl yapımına”, “damızlık ” ile  “alet ekipman alımına” yüzde 50 hibe desteği yapılacak. Bununla da bitmiyor. Hayvan besicileri hayvan almak istediklerinde faizsiz veya çok düşük faizli kredi kullanma imkanları da olacak. Hayvancılıkla iştigal eden veya yapmak isteyen vatandaşlarımız aracısız damızlık ihtiyacını kurulacak bu merkezlerden sağlama imkanları olacak.

Hükumetimiz hayvancılığa ağırlık verdiği için bizde hayvancılık hibe, destek ve kredileri ile başladık. Türkiye yılda ortalama 500.000 büyük baş hayvan ithalatı yapmaktadır. Bu proje ile ithal edilen bu hayvanların ülkemizde üretilmesi amaçlanmaktadır.

Havza bazlı üretime dayalı destek modelinde neler var peki: Bu destekleme modeli ile ülkemiz artık üretim planlaması modeline geçmiş olacak, bu sayede üretim fazlası veya üretim açığı oluşumları artık tarih olacak. Çiftçilerimiz hangi ürünü nerede ne kadar ekerlerse ne kadar destek alacaklarını önceden bilecekler. Bu sayede fiyat dalgalanmaları minumum seviyelere inecek ve fiyatlarda bir istikrar gelmiş olacaktır.

Havza Bazlı üretime Dayalı destek modelinde destek verilecek ürünler ise şunlardır; Buğday, çay,  çeltik, yulaf, kuru fasulye, nohut, dane mısır,  aspir, yağlık ayçiçeği, kanola, tritikale,  kütlü pamuk, mercimek, soya, çavdar, yağlık zeytin, Arpa, yem bitkileri ve fındık .

Bundan sonra bürokratik işlemlerde azalacak ve kısalacak değerli arkadaşlarım. Çiftçiler yılda bir defa destekleme için başvuracaklar ve destekler nisan, mayıs ve eylül, ekim  ayları olmak üzere iki dönemde alacaklar.

Bir müjde daha çiftçinin tükettiği mazotun maliyetinin %50’si bakanlık tarafından karşılanacak olup, gübrede %18 olan KDV ise kaldırılmıştır. Yazımıza burada son veriyoruz. Bol kazançlı günler dileğiyle.

Tags: , , , , , , ,

Bu Kategorideki Diğer Konular - Banka

Garanti Bankası Sonbahar Kredisi Online Başvuru İmkanı

Garanti Sonbahar Kredisi, Garanti Anında Kredi, Uygun ve Hızlı İhtiyaç Kredisi, Hesaplı Kredi Başvurusu – Arkadaşlar bankaların kredi kampanyalarına kaldığımız yerden devam ediyoruz. Güncel ve kaliteli tüm kredi haberlerini detaylandırmaya ve inceleyerek sunuyoruz. Maksadımız en hesaplı krediyi rahatça bulabilmeniz. Malum sonbaharı iliklerimize kadar hissediyoruz. Yalnız bununla beraber, kış aylarına hazırlıklarında yapılması gerekiyor. Çiftçinin, esnafın, memurun,

5.000 TL Sonbahar Krediniz İş Bankasında Üstelik SMS ile Başvuru İmkanı

Türkiye İş Bankası Sonbahar İhtiyaç Kredisi Kampanyası, Düşük Faizli Sonbahar kredisi, T.C İle Başvuru,  Hesaplı ve Uygun Kredi – Yaz aylarını bayramlar ile ve tatiller ile geçirdik. Bir çok kimse için yaz çok iyiydi. Ama bir o kadarda masraflıydı. Masraflar bitti derken şimdide sonbahar geldi ve kışa hazırlıkların yapılması gerekiyor. Esnafı da, işçisi de, memuru

Halkbank’tan Müşterilerine Düşük Faiz İle Anında Hızlı İhtiyaç Kredisi

Halkbank Hızlı Kredi, Türkiye Halk Bankası anında kolay ihtiyaç kredisi, hesaplı ve uygun acil kredi – Değerli dostlarımız, aylardır bankaların en hesaplı ve en özel kredi kampanyalarını sizlerin beğenisine sunuyoruz. Vatandaşa kredi lazım. Ama bunu en hesaplı olacak şekilde halletmek istiyorlar. Tabi kredi çekerken de genel anlamda bazı özel günleri daha çok tercih ediyoruz. Örneğin

Düşük faizli ve Uzun Vadeli Eğitim Krediniz Fibabanka’da

Fibabanka eğitim kredisi, fibabanka okul kredisi, hesaplı ve uygun kredi – Güzel bir bayram tatilinin ardından işimize gücümüze bakmaya başladık. Lakin bu sıralar okullar ve üniversiteler açılacak. Haliyle de çocuğuna güzel bir gelecek sunmak isteyen ebeveynleri de bir telaş sarmış durumda. Zira okul ücretleri oldukça pahalı. Bankalarda ise bayram kredilerinin yerini yavaş yavaş eğitim kredileri

Halkbank’tan Emekli Amca ve Teyzelerimize Düşük Faizli Mini Kredi

Halkbank Emekli Mini Kredi, Halkbank Emeklilere Özel Hesaplı Kredi, Türkiye Halk Bankası Uygun Emekli Kredisi – Saygıdeğer Emekli Büyüklerimiz; Amcalarımız, Teyzelerimiz, Abilerimiz ve Ablalarımız. Bu yazı sizlere özel. Sizler için yeri geldiğinde bankaların kredi kampanyalarını paylaşıyoruz zaten. Lakin çoğu zaman emekliler gerçekten de araştırma yapmadığından yüksek faizli kredi çekmek durumunda kalıyorlar. Çoğuda %1,50’nin üstünde faizlere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan