Go to ...
MİLLİ TARIM PROJESİ; HAVZA BAZLI DESTEKLEME MODELİ NEDİR NE DEĞİLDİR?


Türkiye tarımı hükumetimiz tarafından açıklanan Milli Tarım Projesi çerçevesinde yeni bir yola girmiştir. Türkiye yıllardır ihmal ettiği tarım alanına yeniden destek vermeye başlamıştır. 2017 yılında yürürlüğe girecek Milli Tarım Projesi kapsamında verilen hibe, kredi ve destekler hakkında bilgi almak için ilgili linki tıklamanız yeterli olacaktır.

Daha öncede belirttiğimiz gibi Milli Tarım Projesi bitkisel ürün destekleri ve hayvansal üretim desteklerini merkeze alan “Havza Bazlı Destekleme Modeli” ve “Yerli Hayvancılığı destekleme “ Modellerinden oluşmaktadır. Biz bugün Havza Bazlı Destekleme Modeli nedir onu mercek altına yatıracağız.

Havza Bazlı Destekleme Modeli tarımda yaşadığımız bazı sıkıntılar neticesinde hayata geçirilmesine karar verilen bir projedir. Zira ürün üretimi yıllara göre düzensizlikler göstermektedir. Bu düzensizlikler ise ürün fiyatlarının dalgalanmasına neden olmaktadır. Çiftçimiz ne kadar emek ve zaman harcarsa ne kadar gelir elde edeceğini bilememektedir. Tarımsal ürünler bazı seneler çok üretilmekte klasik Ekonomi kuramı gereği otomatik olarak fiyatlar aşağı düşmektedir. Piyasada bir ürün bolluğu yaşanmakta ancak çiftçinin yüzü fiyatların düşmesi dolayısıyla gülememektedir. Bazı yıllarda ise ürün miktarı az olmakta piyasanın ihtiyacını karşılayamamakta fiyatlar ani olarak yükselmekte ancak bu seferde vatandaşlarımız istedikleri ürünlere ulaşamaz hale gelmektedirler. Yani arz talep piyasası dengesizlik göstermektedir. İşte bu düzensizlikleri ortadan kaldırmak için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı harekete geçti.

Bu çerçevede Havza Bazlı Destekleme Modeli geliştirilmiştir. Bu destekleme modelinde bakanlığımız adından da anlaşılabileceği gibi havza&ilçe bazında destekleyeceği ürünleri teker teker tespit etmiş ve yayınlamıştır. Bu destekleme modeli ile toprakların boş kalmaması, yanlış ürünlerin ekilmemesi, arz ve talep arasında yukarıda bahsettiğimiz dengesizliklerin yaşanmaması için bu modele geçilmiştir. Bu model kapsamında 941 tarım havzası belirlenmiş olup, bu havzalarda ekilecek ürünlerin listesi Tarım Bakanlığı tarafından yayınlanmıştır. Bu konuda Tarım Bakanlığından ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Havza Bazlı Destekleme Modeli kapsamında desteklenecek ürünler ise 19 çeşitten oluşmaktadır; Trikale, çeltik, buğday, arpa, dane mısır, çavdar, yulaf, nohut, mercimek, pamuk, kuru fasulye, nohut , yağlık ayçiçeği, soya, kanola, aspir, fındık, çay, zeytinyağı ve yem bitkilerinden oluşmaktadır. Bu ürünler belirlenirken ülkemizde üretimi az olan, stratejik önemi olan, insanımızın beslenmesi ve sağlığı ile hayvansal üretim için önemli olan ürünler seçilmiştir.

Bu ürünler ve hangi havza&ilçede ekileceği iklim, toprak, su imkanları vb. konular dikkate alınarak hazırlanmıştır. Bu projenin amacı rastgele bir ekim değil de planlı bir ekim modeline geçilerek yukarıda bahsettiğimiz sıkıntıların bir daha yaşanmamasını temin etmektir. Bu model ile ülke toprakları daha verimli kullanılacak, çiftçilerimiz ile halkımız daha rahat edeceklerdir. Türkiye’de artık rastgele bir üretim yerine iklime, topraga ve suya bağlı bilimsel bir üretim modeline geçilmektedir.

Bu planlı üretim modeline geçişle artık üreticilerimizin ürettikleri ürünler ellerinde kalmayacak, piyasadaki arz talep dengesizlikleri de büyük oranda ortadan kalkmış olacaktır. Ne diyelim Hayırlısı olsun. Bugünlük de bu kadar hoşçakalın.

Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan