Go to ...
Meslek Lisesi Mezunlarına 150 Bin TL. KOSGEB kredisi


’ten meslek lisesini bitirenlere 150 bin TL. yeni açma hibesi ve kredisi; T.C Milli Eğitim Bakanlığı ve KOSGEB arasında imzalanan anlaşma/protokol gereğince artık meslek lisesinden mezun olan gençlere 50 bin TL.’si hibe ve 100 bin TL.’si geri ödemeli ancak faizsiz kredi verilmeye başlanmıştır.

Bilindiği gibi Türkiyenin nüfusunun büyük bir çoğunluğunu gençler oluşturmaktadır. Avrupanın hatta dünyanın en genç nüfuslarından birisine sahip bulunmaktayız. İşte devletimiz gençlerin dinamizden faydalanarak ülke ekonomisinin kolaylıkla kalkındırılmasının önünü açmış bulunmaktadır. Bu 2015/2016 yılından itibaren yürürlüğe girmiştir. Yani fırından yeni çıkmış bir hibe ve destek programıdır.

İster fırıncı olun, ister elektrikçi , ister elektronikçi olun, isterse mekanikçi yada kaynakçı bu kredi ve hibe programından faydalanabilirsiniz. mezunlarını teşvik etmek amacıyla KOSGEB bu programı hayata geçirmiştir. Bilindiği gibi son 10-15 yıldır Milli Eğitim Bakanlığımız ve devletimizin diğer kurumları meslek liselerine daha fazla önem vermeye başlamıştır. Kosgeb’in başlatmış olduğu bu program bu önemin bir göstergesidir.

KOSGEB yeni girişimciliği, kadınları desteklemekte olup gençlere yönelik bu desteği de oldukça yerinde bir karar gibi gözükmektedir.  ’de girişimciliğin geliştirilmesi adına çok önemli bir atılım olarak görülmektedir. Nüfusumuzun çoğunluğunu oluşturan gençlere destek vermeyeceğiz de kime destek vereceğiz. Linklerden Kosgeb destek programlarını ve kadınlara yönelik olarak verilen hibe ve destekleri daha ayrıntılı okuyabilirsiniz.

KOSGEB Meslek liselerinden mezun olan gençlere 50 Bin Tl hibe vermekte olup, eğer bu miktar yeterli gelmezse üstüne üstlük 100 bin TL . geri ödemeli fakat faizsiz kredi vermektedir. Bu meslek lisesi mezunu gençlerimiz için hayat suyu anlamına gelmektedir.

Hangi Meslek Lisesi Mezunu gençler bu hibe ve krediden faydalanabilir; Kütüphanecilik, Uçak bakımı, Raylı sistemler, elektronik haberleşme, , denizcilik, , biyomedikal cihaz teknolojisi, radyo televizyon tekniği, otomotiv, endüstriyel elektronik, Bilgisayarlı Nümerik Kontrol, İş Makinaları ( Operatörlük), biyomedikal cihaz, matbaa ve bilişim,  radyoloji, Harita Ve Kadastro, adalet, Hemşirelik, anestezi teknisyenliği dalı, ortopedik protez ve ortez, radyoloji teknisyenliği, Restorasyon, tıbbi laboratuvar, uçak bakımı, denizcilik, matbaa,  Lastik Teknolojisi, Cilt Ve Serigrafi, Makine, Çay Teknolojisi, Makine Ressamlığı, Çinicilik Ve Seramik (Dekorlama), Mermer Teknolojisi (Süsleme Taşcılığı), Dekoratif Sanatlar, Bilgisayar (Donanım),  Metal İşleri, elektrik-elektronik, Deri Konfeksiyon, Mikroteknik, Deri Teknolojisi, Mobilya Ve Dekorasyon, Dizgi, Tesisat Teknolojisi ( Isıtma-Doğalgaz) Model, Dokuma, MotorKimya, Çinicilik Ve Seramik (Şekillendirme), Bilgisayar (Yazılım), Konfeksiyon Mak. Bakım Ve Onarım, Konfeksiyon, Baskı (Tipo-Ofset), Döküm, Örme Teknolojisi, Matbaa, Kalıp,  Proses, Elektronik, Reprodüksiyon Ve Klişe,Döşemecilik, Plastik İşleme, Elektrik, Elektro Mekanik Taşıyıcılar,  Su Ürünleri, Yapı, İzabe, Grafik, Telekomünikasyon, hemşirelik,adalet,  Hidrolik Pnomatik Teknolojisi, adalet,  Endüstriyel Elektronik, , Sanayi Boya. hasta ve yaşlı bakım hizmetleri,Uygulama Tekno., Gıda Teknolojisi, Soğutma Ve İklimlendirme, İnşaat (Üst Yapı), Tesisat Teknolojisi ( Isıtma-Sıhhi Tesisat), İplik, Tesviye, İş Makinaları ( Bakım Onarım),  Tıp Elektroniği, Yapı Ressamlığı, Ayakkabıcılık, Kontrol Ve Enstümantasyon Tekno., mekatronik, (Cnc), Kuyumculuk, Boya-Apre, , Boya Teknolojisidir.

Meslek Lisesi Öğrencilerine dükkan açma hibe ve kredi desteği; Peki KOSGEB isteyene her iş kolunda 150 bin TL’lik kredi ve hibeyi vermektemidir. Kosgeb’in genel mantığının herkesin kendi mezun olduğu bölümle alakalı iş yapması durumunda bu hibe ve desteği verdiğini belirtmemiz gerekmektedir. Yani kısaca liseden hangi bölümden mezun ise önceliği o bölüme verecek. Her mezunun kendi eğitim gördüğü alanda iş yapmasını teşvik etmiş olmaktadır. KOSGEB tarafından verilen hibenin 50 Bin TL . geri ödemeli fakat faizsiz kredinin ise 100 Bin TL olduğunu belirtmeliyiz. Gençler için yaratılan bu fırsatın kaçırılmaması ve iyi kullanılması dileğiyle hoşçakalın.

 

Tags: , , , , , , , ,

Bu Kategorideki Diğer Konular - Ekonomi

Esnaflar Nasıl Ayakta Kalmalıdır ? Esnafların Hayatta Kalma Rehberi

Esnaflar Nasıl Ayakta Kalabilir?, Hangi Yolları İzlemeleri Gerekir ? Neler yapılmalıdır? Esnaf nasıl ayakta durur? – Güzel ve kaliteli bir ekonomi yazısı ile tekrardan karşınızdayız. Esnaflarımızı düşünerek ela alıyoruz bu yazımızı. Daha doğrusu 6 ay önce karşılaştığım esnaf bir arkadaşıma verdiğim tüyoları sizler ile paylaşacağım. Bu tüyolar onda ne gibi değişiklikler sağladı? Sizlerde de faydalı

Müjde Başbakan Açıkladı Banka Faizleri Düşecek En Hesaplı Bankalar Burada

Müjde Başbakan Açıkladı Banka Faizleri Düşecek En Hesaplı Bankalar Burada – Çok önemli ve hassas bir yazı ile sizleri selamlamak istiyorum. Banka ve ekonomi adına çok önemli ve kaliteli haberler ile sizleri bilgilendirmeye çalışıyoruz. Bugün ki haberimiz ise ham ekonomimizi hemde bankaları ve hemde bizi çok yakında ilgilendiriyor. Artık kredi çekmeyen ve buna bulaşmayan kimse

100.000 TL İle Borsaya Girmek Mi Yoksa Ev Almak Mı Daha Karlı ve Avantajlıdır?

100.000 TL İle Borsaya Girmek Mi Yoksa Ev Almak Mı Daha Karlı ve Avantajlıdır? – Güzel bir ekonomi yazı ile siz değerli okurlarımın karşısındayım. Esasen bu konuyu okurumuz Sadettin Bey sayesinde kaleme aldım. Dilerseniz Sadettin Bey‘in bizlere yönelttiği soruyu sizler ile paylaşalım; Merhabalar, 30 yıldır bir finans kuruluşunda güvenlikçi olarak çalışıyorum. Geçenlerde ise babamdan kalma

Erken Kapatılan Kredilerde Sigorta Ücretini Geri İstemeyi Unutmayın

Erken Kapatılan Kredilerinde Hayat Sigortası Ücretinizi Geri İstemeyi Unutmayın – Bugün çok önemli bir yazı ile sizlere seslenmek istiyorum. Hatta bu yazım, sizler için çok büyük ve önemli bir hatırlatma olacak. Malumunuz kredisiz yapamıyoruz. Öncelikle bunun altını çizelim. Herkesin kredi çekmek için kendine göre bir nedeni ve sebebi oluyor. Kimisi iş kurmak için kredi çekiyor.

Ziraat Bankası İşe Alımlar Başladı Son Başvuruya Dikkat 2017

Ziraat bankası personel alımı, ziraat bankası iş arkadaşı sınavı, 2017 ziraat bankası iş ilanları, iş başvurusu,- Değerli okurlarımız ve genç takipçilerimiz, bu yazıyı sizlere özel olarak derliyoruz. Zira ülkemizdeki işsizlerin sayısı her geçen gün artıyor. İş bulanlarda dört elle bu işlerine sarılıyorlar. Bu sıralar iş bulmak çok zor. Özellikle de devlette işe yerleşmek çok daha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan