Go to ...
KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIĞA TARIM BAKANLIĞI DESTEKLERİ NELERDİR?


2016-2017 yılları itibariyle tarım ve hayvancılığa çok çeşitli hibe, destek, kredi ve teşvikler verilmektedir. Çok çeşitli kurumlar bu ve kredileri vermektedir. Hayvancılığa hibe, destek ve kredi veren kurumlar hakkında ayrıntılı bilgiye linkten ulaşabilirsiniz. Hayvancılık çok çeşitli konulardan oluşmaktadır. Büyükbaş hayvancılığa destek veren kurumlar hakkında bilgi almak için ilgili linkten faydalanabilirsiniz.

2017 yılından itibaren Milli Tarım Projesi yürürlüğe girecektir. Bu proje kapsamında tarım ve hayvancılığa yönelik çok çeşitli destek, hibe ve krediler öngörülmektedir. Bu konuda bilgi almak için ilgili linki tıklayınız. Tarım Bakanlığının ayrıca Genç çiftçilere yönelik hibeleri hakkında ayrıntılı bilgiye linkten ulaşabilirsiniz. Biz Bugün Gıda ,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının küçükbaş hayvancılığa yönelik destekleri hakkında bilgi sunmaya çalışacağız.

Gıda  Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı GAP, KOP, DAP ve DOKAP kapsamındaki illerde keçi&koyun işletmelerinin inşası ile damızlık erkek hayvanların temin edilmesi amacıyla %50 hibe desteği sağlamaktadır. Bu hibe programı 2014-2018 yılları arasında geçerlidir. Tarım Bakanlığı tarafından verilen %50 hibe desteği programı hakkında hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımıza Tarım il/ilçe müdürlükleri vasıtasıyla ilan açarak bilgilendirme yapmaktadır.

%50 Hibe desteğinin kapsamı nelerden oluşmaktadır; a) Bu hibe programı çerçevesinde yeni ahır&ağıl yaptırmak isteyen vatandaşlarımız ile ahır&ağıllarını yenilemek, geliştirmek isteyen vatandaşlarımız faydalanabilmektedir. b) Küçükbaş hayvancılık yapacak girişimcilerin kullanımı amacıyla damızlık koç ve teke satın alımlarında kullanılmak üzere %80 oranında bir hibe verilmesi planlanmaktadır.

%50 Hibe Programına kimler Başvuru yapabilir; Bu hibe programından faydalanabilmek için hayvancılık ile uğraşan vatandaşlarımızın en az 1 yıl önce TÜRKVET sistemine kayıtlarının yaptırılmış olması gerekmektedir. Ayrıca Koyun/keçi kayıt sistemine kayıtları bulunan vatandaşlarımız ile en az 100 en çok 200 anaç koyun&keçisi bulunan işletmeler ister tüzel kişi olsun ister gerçek kişi olsun bu hibe programından faydalanmak için başvuruda bulunabilir.

Çiftçiye %50 Mazot desteği uygulamasını gündeme getiren bakanlık hayvancılık için her türlü destek, kredi ve hibeyi vermektedir. Hayvancılık yapan veya yapmak isteyen vatandaşlarımızın özellikle 2017 yılından itibaren kendilerine uyan herhangi bir hibe, kredi, programı bulamamaları imkan dahilinde görülmemektedir. Hayvancılık ile uğraşan vatandaşlarımız Milli Tarım Projesi kapsamında iki ana unsurdan birisi olan Hayvancılıkta Yerli Üretimi destekleme programından da faydalanabileceklerdir.

Hükümetimizin amacı hayvancılık yapmak isteyip de yapamayacak kimsenin bulunmasını artık engellemektedir. Hayvancılıkta artık bir ithalatçı ülkesi haline gelen ülkemizin bu alanda da tekrar üretici/ihracatçı bir hale yeniden kavuşması amaçlanmaktadır.

Başta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız olmak üzere bir çok çeşit kurum , kuruluş ve banka  hayvancılığa ciddi kredi, destek, hibe ve teşvik vermektedir. Bu konularda ayrıntılı bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Yapılan bu yeni düzenlemeler ile hayvancılığımızın yeniden dirilip ayağa kalkacağından ve yeniden ihracatçı bir ülke haline geleceğinden şüphemiz yoktur.

Tarım Bakanlığı Küçükbaş hayvancılık hibe ve kredisi hakkında bilgi sunduğumuz yazımız burada sona ermektedir. Esenlik içinde kalın.

Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan