Go to ...
KREDİ GARANTİ FONUNUN (KGF) ORTAKLARI KİMLERDEN OLUŞMAKTADIR?


Kredi Garanti Fonu hakkında bilgi sunmaya devam ediyoruz. Bilindiği gibi Kredi Garanti Fonu Türk Ticaret Kanuna göre kurulmuş bir Anonim şirkettir. Bir anonim şirket olan Kredi Garanti Fonu özellikle kobilerimizin ihtiyaç duyduğu kefalet (kefillik ) hizmetini vererek kobilerimizin ihtiyaç duyduğu kredi/desteğe ulaşmalarını sağlayarak bir kamusal hizmet vermektedir.

KGF (Kredi Garanti Fonu ) bu hizmeti kurumsal olarak vermekte olup Türkiye’de bir benzeri de bulunmamaktadır. Kredi Garanti Fonu (KGF) kamusal hizmet sunan bir özel şirkettir diyebiliriz. Bu ortaklık yapısına baktığımızda da rahatlıkla görülebilmektedir. Kredi Garanti Fonu’nun kamu kurumu niteliğinde ortakları olduğu gibi özel sektörden ortakları da bulunmaktadır. Kredi Garanti Fonu özel ve devlet kurumlarının ortaklaşa kurdukları bir heterojen kurumdur diyebiliriz.

Kredi Garanti Fonunun kamu (devlet) kökenli ortakları;

 1. KOSGEB,
 2. TÜRK EXİMBANK,
 3. TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ (TOBB),
 4. VAKIFBANK,
 5. TESK,
 6. T.C. ZİRAAT BANKASI,
 7. ZİRAAT KATILIM BANKASI,
 8. HALKBANK’tan oluşmaktadır.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Kredi Garanti Fonunun ortaklarının bir kısmı özel kesim kurumlarından oluşmaktadır. Kredi Garanti Fonunun Özel kesim ortakları ise;

 1. TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI,
 2. AKBANK,
 3. ASYA KATILIM BANKASI,
 4. ALTERNATİFBANK,
 5. ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI,
 6. ING BANK,
 7. DENİZBANK,
 8. HSBC,
 9. BURGAN BANK,
 10. FİNANSBANK,
 11. İŞ BANKASI,
 12. KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI,
 13. GARANTİ BANKASI,
 14. ŞEKERBANK,
 15. TÜRK EKONOMİ BANKASI,
 16. YAPI VE KREDİ BANKASI,
 17. TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI,
 18. TOSYÖV (TÜRKİYE KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELER, SERBEST MESLEK MENSUPLARI VE YÖNETİCİLER VAKFI)
 19. MEKSA (MESLEKİ EĞİTİM VE KÜÇÜK SANAYİ DESTEKLEME VAKFI),

Gibi kurumlardan oluşmaktadır.

Görüldüğü gibi Kredi Garanti Fonu devlet  ve özel sektör firmalarının bir araya gelerek birlikte kurdukları bir kurumdur.

Kredi Garanti Fonunun hangi bankalardan kredi alan girişimcilere kefalet verdiğini merak ediyorsanız.Tıklayınız.

Şimdi Kredi Garanti Fonunun verdiği kefaletlerle ilgili en çok merak edilen ve sorulan sorulardan bir kısmına mümkün olduğunca cevap bulmaya çalışalım birlikte.

Birden çok firmam (işyerim) var ayrı ayrı her bir firmam için Kredi Garanti Fonunun kefalet limitlerinden faydalanabilir miyim? Buna cevabımız bunun mümkün olduğudur. Ancak bazı kısıtlamalarla birlikte mümkün olduğudur. Eğer konuyu daha da açacak olursak Bir risk grubundan olan firmalar birbirinden ayrı olarak kefalet talebinde bulunmak şartıyla kefalet limitlerinden faydalanabilmektedirler. Bankacılık Kanunu buna izin vermektedir değerli arkadaşlar. Bununla beraber risk grubuna dahil iş yerlerinin/firmaların yararlanacakları toplam kefalet miktarının bir üst limiti vardır yani bir sınırlama söz konusudur. Konuyu daha iyi anlamamızı sağlamak için   daha da açacak olursak;

Kredi Garanti Fonunun kendi öz kaynaklarından verilen kefaletlerde bir risk grubu için verilebilen toplam kefalet üst limiti 1.5 MİLYON TL . ile sınırlandırılmıştır. Öte yandan TÜRK EXİMBANK ihracat kredileri için verilen/verilecek kefaletlerde bir risk grubu için toplam kefalet üst limiti 2.5 MİLYON TL.ye çıkmaktadır.

Kredi Garanti Fonunun hangi vadeli kredilere kefalet verdiğini merak ediyorsanız. Tıklayınız. 

TTGV , KOSGEB, TÜBİTAK gibi kurum/kuruluşlara yönelik düzenlenecek kefalet mektuplarında üst limit Kredi Garanti Fonu (KGF) kendi öz kaynağından bir risk grubu için verilebilecek toplam kefalet limit miktarı ile sınırlıdır.

Kredi Garanti Fonunun hangi miktarlarda kefalet verebildiğini merak ediyorsanız. Tıklayınız.

Kredi Garanti Fonunun T.C. Hazine Müsteşarlığından sağladığı fon kapsamında verilen kefaletlerde ise bir risk grubu için verilecek kefalet limiti 2 MİLYON TL.DİR.  İmalatçı kobiler için kefalet limiti ise 3 Milyon TL.’yi bulmaktadır.

Biz burada iki şeye dikkat ediyoruz. Birincisi Kredi Garanti Fonu kendi öz kaynaklarından verdiği kefaletlerde daha titiz/dikkatli davranmakta ikincisi ise ihracatçı ve imalatçılara daha çok önem vermektedir. Bu konuları göz önünde bulundurmanızı salık veririz.

Kimlerin Kredi Garanti Fonunun kefalet hizmetinden öncelikli olarak faydalanabildiğini merak ediyorsanız. Tıklayınız.

Kredi Garanti Fonunun ortaklarının kimlerden oluştuğu ve verdiği hizmetlerle ilgili sorulabilecek sorulara cevap bulmayı amaçladığımız yazımız burada son buluyor. KGF hakkında daha ayrıntılı bilgi sunmaya devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin.

Etiketler:, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan