Go to ...
KREDİ GARANTİ FONUNUN (KGF) KEFALET DESTEĞİNDEN FAYDALANMAMIZ İÇİN NASIL BİR PROSEDÜR İZLEMEMİZ GEREKİR?


Teminat ve kefalet sıkıntısı nedeniyle ihtiyaç duyduğu kredi&desteği alamayan, kredi yeterliliği olan kobilere kefalet vererek sorunlarını çözmede yardımcı olan Kredi Garanti Fonu (KGF) hakkında bilgi sunmaya devam etmekteyiz. Çok çeşitli açılardan konuyu ele alarak Kredi Garanti Fonu’nun nasıl bir kurum olduğunu, kimlerin bu kurumun hizmetinden faydalanıp/faydalanamayacağını, nerelere başvurulması nasıl bir sürecin işlediği konularında bilgi vermeye çalıştığımız ayrıntılı yazılarımıza sitemizden ulaşabilirsiniz.

KİMLER KREDİ GARANTİ FONU (KGF) TEMİNAT DESTEĞİNDEN FAYDALANAMAZ?

Sitemizdeki yazıları takip eder/okursanız aklınızda kefalet görevini kamusal bir amaçla yapan kendi alanında tek olan Kredi Garanti Fonu hakkında aklınızda hiçbir soru kalmayacağından eminiz.

KREDİ GARANTİ FONU HANGİ FİNANSAL KİRALAMA ŞİRKETLERİNE KEFALET VERMEKTEDİR?

Çiftçiler, esnaf ve zanaatkarlar, tarımsal işletmeleri olan girişimcilerimiz, serbest meslek mensuplarımız, kooperatif ve birliklerimiz Kredi Garanti Fonunun desteklerinden rahatlıkla faydalanabilmektedir. Yalnız tekrar hatırlatmamız gerekirse bu işletmelerin muhakkak ve muhakkak kobi niteliğinde/kapsamında olması gerekmektedir.

KREDİ GARANTİ FONU (KGF) BANKALAR DIŞINDA HANGİ KURUMLARDAN ALINACAK KREDİLER/DESTEKLER İÇİN KEFALET VERMEKTEDİR?

Kobiler ve kobilere yönelik destek veren kurumlar hakkında başta KOSGEB olmak üzere sitemizde çok çeşitli yazılar bulunmaktadır. İstek ve ihtiyaç duyduğunuz zaman bu makalelerden rahatlıkla faydalanabilirsiniz. Umarım sizler için faydalı olur/faydalı bulursunuz.

Şimdi bugünkü başlığımızın gereği Kredi Garanti Fonu desteklerinden faydalanmak için nasıl bir prosedür izlememiz gerektiği hakkında biraz ayrıntılı bilgi vermeye çalışalım . Umarım faydalı olur.

KREDİYE YADA HİBEYE İHTİYACIM VAR ANCAK TEMİNAT VE KEFALETİM YOK NEREYE BAŞVURABİLİRİM?

Kredi Garanti Fonu desteğinden (kefalet desteği, müteselsil kefalet, kefillik)  faydalanmak için işlem sırası nasıldır ve nasıl başvurulur?  Konuyu özetleyerek anlatmaya çalışacağız arkadaşlar. Herhangi bir krediye ihtiyaç duyan girişimcimiz (Kobi ve kobi niteliğindeki kurumlar) kredi almak amacıyla Kredi Garanti Fonunun anlaşması/protokolü bulunan bankalara başvuracak. Kredi başvurusu sırasında Kredi Garanti Fonunun vermiş olduğu kefalet (kefillik) hizmetinden faydalanmak istediğini kredi için başvurduğu bankaya belirtecek. Kredi için başvurdugu banka tarafından Kredi Garanti Fonu’na gönderilmek için bir dosya hazırlanacak . Kredi talebinde bulunan girişimcimizin bu banka tarafından hazırlanacak dosyanın Kredi Garanti Fonuna gönderilmesi için onay vermesi/muvafakat gerekmektedir. Girişimcimizin kredi talebinde bulunduğu Banka kredi talebini/istemini olumlu/uygun bulduğu takdirde talebi Kredi Garanti Fonuna iletmektedir. Söz konusu başvuru Kredi Garanti Fonu tarafından incelenmekte ve değerlendirilerek bir karara varılmaktadır. Kredi Garanti Fonu bu kefalet talebini olumlu veya olumsuz karşılayabilmektedir. Kefalet talebini KGF olumlu bulması durumunda ilgili bankaya kredi geri ödeme taahhüdünde bulunarak KOBİ lehine kefil olmaktadır. Bu sayede de kobi sahibimiz bankadan ihtiyaç duyduğu krediyi alabilmektedir.  Yani bizim bildiğimiz kefil olma süreci başarıyla işlediğinde işletme sahipleri ihtiyaç duydukları krediyi başvurduğu bankadan alabilmektedir. Daha öncede belirttiğimiz gibi Kredi Garanti Fonu kendisi kredi vermemekte kredi talebinde bulunana kefil olarak kredi almasına yardımcı olmaktadır. Bu konuyu bir kez daha belirtme k istedim değerli arkadaşlarım . Çünkü Kredi Garanti Fonunu kredi veren bir kurum olarak anlayan arkadaşlarımız olabilmektedir.

Bankalardan kredi talebinde bulunan girişimcilerimizin Kredi Garanti Fonu’na başvuru şeklini açıklamaya çalıştığımız bugünkü yazımıza burada son veriyoruz. Hoşçakalın.

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan