Go to ...
KREDİ GARANTİ FONU’NCA (KGF) YÜRÜTÜLEN DESTEK PROGRAMLARI NELERDİR?


Kredi Garanti Fonu (KGF), hükümetimizce  Kasım 2016 ayında açıklanan 17 MİLYAR TL.lik kredinin KGF vasıtasıyla KOBİ’lere verileceği haberinden sonra çok daha önemli hale gelmiştir. Zira yıllar içerisinde Kredi Garanti Fonu’nun kullandığı kaynağın çok ve çok üzerinde bir miktardır bu miktar. Biz de ekonomideki rolü giderek artan Kredi Garanti Fonu hakkında ayrıntılı bilgiler vermeyi sürdüreceğiz.

17 MİLYAR TL.’LİK KREDİDEN KİMLER FAYDALANACAK?

Tekrar tekrar hatırlatmak isteriz ki Kredi Garanti Fonu (KGF) bir kredi verme kurumu değildir ve doğrudan kredi vermemektedir. Krediye ihtiyaç duyan kobilere kefil olarak kredi kullandırılmasını sağlamaktadır. Bugün Kredi Garanti Fonu (KGF) tarafından yürütülen destek programları/projeleri nelerdir? Bu konuda bilgi vermeye çalışacağız. Kredi Garanti Fonu tarafından yürütülen destek projeleri ana hatları ile;

  1. BÜYÜYEN ANADOLUYA KREDİ KOLAYLIKLARI Projesi kapsamında MİKRO KOBİLERE MİKRO KREDİLER PROJESİ,
  2. KOSGEB DESTEKLERİNE KEFALET DESTEĞİ,
  3. TARIM SATIŞ KOOPERATİFLERİNİN ÜYELERİNE KREDİ TEMİNİ YOLUYLA VERDİKLERİ FİNANSMAN DESTEKLERİNE KEFALET DESTEĞİ,
  4. BTC (Bakü , Tiflis, Ceyhan ) BORU HATTINDA YERLEŞİK KOBİLERE BTC CO İLE KREDİ GARANTİ FONU A.Ş KREDİ DESTEK PROJESİ,
  5. HAZİNE KAYNAKLI KREDİ GARANTİ DESTEĞİ,
  6. UND (Uluslar arası Nakliyeciler Derneği) İHRACATA SEVKİYAT DESTEĞİ  (ihracatın Doğrudan Desteklenmesi)

Den oluşmaktadır.

Kredi Garanti Fonu desteklerine baktığımızda aynı zamanda Kredi Garanti Fonu (KGF)kaynaklarını da görür gibi oluyoruz. Çünkü yürüttüğü destek projeleri kaynaklarından doğmaktadır. Kredi Garanti Fonu farklı başvuru sahiplerine yönelik olarak farklı destekler sunan bir kefalet kurumudur ve alanında ilk  ve tek olma özelliğine sahiptir.

KGF (KREDİ GARANTİ FONUNUN) KAYNAKLARI NELERDİR?

Hükümetimizce açıklanan 17 MİLYAR TL.lik kobi kredi programından sonra piyasa aktörlerince pek de bilinmeyen Kredi Garanti Fonunun daha da tanınacağı ve ekonomimizin önemli aktörlerinden birisi haline geleceğini düşünmekteyiz. Bu nedenden dolayı kobilerimizin ihtiyaç duyduğu kurumu bütün yönleri ile detaylandırarak girişimcilerimizin sorularını cevaplama çabası içerisindeyiz. Umarım verdiğimiz bilgiler tatmin edici ve faydalı bulunuyordur.

KOBİLERE 17 MİLYAR TL.’LİK KREDİ (KGF) KREDİ GARANTİ FONU VASITASIYLA VERİLECEK

Teminat ve Kefalet (kefil) sıkıntısı çeken kobi sahibi girişimcilerimize bir alternatif sunabiliyorsak ne mutlu bize. Tüm amacımız Genelde Kredi, hibe, destek ve teşvik veren kurumlar ile özelde KGF’nin destekleri hakkında sizi aydınlatmaya çalışmaktır. Çabalarımızın ve emeklerimizin boşa gideceğini zannetmiyoruz.

Kredi Garanti Fonu pek ismi bilinmeyen bir kurumumuz olmasına rağmen verdiği hizmetle yeganedir. Bu tarz kurumlar onlarca yıldır gelişmiş ekonomilerdeki girişimcilerin sıkıntılarına çözüm olmuştur. Kaynakları nispeten sınırlı olan bu kurumumuzun kaynak sıkıntısı ise hükümetimizce verilen 17 MİLYAR TL.’lik Hazine Müsteşarlığı fonu ile çözülmüşe benziyor. Bu oldukça büyük ve göze çarpan bir fondur. Yaratacağı etkinin tüm ekonomi üzerinde olacağından eminiz. Ekonomimizin canlı/diri olmasını sağlayacak kadar büyük bir etki/fayda sağlayacağı kanaatindeyiz. Kobilere yönelik kefalet vermesi ise işin diğer güzel yanı, bilindiği gibi kobiler Türk ekonomisinin can damarı niteliğindedir. Umarım istenen etkiyi yapacaktır.

Kredi Garanti Fonu (KGF)’nca yürütülen destek programlarını genel anlamı ile anlatmaya çalıştığımız yazımıza burada son veriyoruz. Önümüzdeki günlerde bu destek programlarını ayrıntılandıracağız. Hoşçakalın.

Etiketler:, , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan