Go to ...
KREDİ GARANTİ FONU VERDİĞİ KEFALET İÇİN NE MİKTARDA BİR KOMİSYON VEYA ÜCRET TALEP ETMEKTEDİR?


Kredi Garanti Fonu (KGF) hakkında merak ettiğiniz her konuda sizleri bilgilendirmek için yazdığımız makalelerden biri ile daha karşınızdayız. Size kefil olabilecek bir kurum hakkında her konuyu muhakkak ki bilmek istiyorsunuz. Bizde bu düşünceden hareketle her ayrıntıyı sizlerle paylaşmaya ve aklınızda olan/olabilecek bütün sorulara kolaylıkla cevap bulmanızı sağlamak amacıyla bu yazılarımızı yayınlamaktayız.

KREDİ GARANTİ FONU HANGİ İŞLERİN FİNANSMANI İÇİN GEREKLİ KREDİLERE KEFALET VERMEKTEDİR?

Kredi Garanti Fonu hakkında verdiğimiz onca bilgiden sonra şüphesiz anılan kurumun verdiği kefaletler karşılığında bizden bir ücret veya komisyon talep edip etmediğini merak ediyorsunuzdur: Değerli arkadaşlarım KGF (Kredi Garanti Fonu) daha öncede bahsettiğimiz gibi Türk Ticaret Kanununa göre kurulmuş bir Anonim Şirkettir. Aslında şirketler kar amacı ile kurulan kuruluşlardır. Ancak Kredi Garanti Fonu bir anonim şirket olmasına ve bir çok özel sektör bankasının ortağı olmasına rağmen kar amacı bulunmayan ve kamu hizmeti veren bir kuruluştur.  Kredi Garanti Fonunun kuruluş amacı teminat ve kefalet ihtiyacı olan kobi niteliğindeki girişimcilerimize yardımcı olmaktır. Kuruluş amacına uygun olarak faaliyetlerini yürüten KGF kar amacı gütmeden ve ortaklarına kar dağıtmayan bir kuruluştur.

KREDİ GARANTİ FONUNUN (KGF) KEFALET DESTEĞİNDEN FAYDALANMAMIZ İÇİN NASIL BİR PROSEDÜR İZLEMEMİZ GEREKİR?

Kar amacı gütmemekle birlikte bu anonim şirketin belirli işletme giderlerinin olmadığı ve tamamen devlet tarafından finanse edildiği gibi bir sonuca ulaşmamamız gerekmektedir. Her şirket gibi işlerini yürütürken işletme giderleri yapmaktadır. Bu maliyetleri karşılayabilmek amacı ile firmalar lehine verdiği kefalet  gereği üstlendiği riskin karşılanması amacıyla girişimcilerden/firmalardan düşük oran ve miktarlarda Ücret&komisyon almakta/tahsil etmektedir.

Kredi Garanti Fonu ilk önce kefalet isteyen firmaların incelenmesi için bir “İNCEME ÜCRETİ” talep etmektedir.  Kefalet talebinin olumlu/uygun bulunması ve kredinin kullanılması durumunda, bir kerelik Kredi Garanti Fonu “KEFALET TAHSİS KOMİSYONU” tahsil edilmektedir. Bunun yanı sıra kredi süresi/vadesi boyunca her yıl peşin olarak, kefaletin kaynağı ve kredinin türüne göre, kefalet risk bakiyesi üzerinden %0.5-%2 arasında degişen miktarlarda/oranlarda komisyon alınmaktadır.

KİMLER KREDİ GARANTİ FONU (KGF) TEMİNAT DESTEĞİNDEN FAYDALANAMAZ?

Bir örnek vererek konuyu açıklamamız daha uygun olacak sanırım; Krediye ihtiyacı olan bir A firması 5 sene vadeli ve 2 MİLYON TL. kredi alabilmek için bir B bankasına başvurduğunu düşünelim, bunun için A Firması Kredi Garanti Fonundan kefalet (kefillik ) talep ettiğini varsayalım ve başvurusunun da olumlu sonuçlandığını düşünelim. Kredi Garanti Fonunun senelik %1 lik bir komisyon miktarı/oranı ile kredinin %80’lik kısmına kefil olduğunu varsayalım bu durumda başvuru sahibinin birinci yıl (ilk yıl) Kredi Garanti Fonuna ödeyeceği miktar;

İNCELEME ÜCRETİ+(1.600 BİN*0.01=16 BİN TL)+TAHSİS KOMİSYONU olmaktadır.

Komisyon ücreti devam eden yıllarda ise , REVİZE İNCELEME ÜCRETİ+(BAKİYE KEFALET RİSKİ*0.01) olarak alınmaya devam etmektedir.

Kredi Garanti Fonu Kredinin Tamamına mı kefalet vermektedir? KGF kredinin tamamına kefil olmamaktadır arkadaşlar. Kredi Garanti Fonu Bankalar ile risk paylaşımı gereği kredinin en çok %80’lık kısmına kefil olabilmektedir.

KREDİ GARANTİ FONU HANGİ FİNANSAL KİRALAMA ŞİRKETLERİNE KEFALET VERMEKTEDİR?

Kredi Garanti Fonunun verdiği kefalet karşılığında bizden komisyon/ücret olarak ne miktarları istediğini anlatmaya çalıştığımız yazımız burada son buluyor. Esenlik içinde kalın.

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan