Go to ...
KREDİ GARANTİ FONU (KGF) BTC (BAKÜ TİFLİS CEYHAN ) KREDİ DESTEK PROGRAMI NEDİR? NE DEĞİLDİR?


Kredi Garanti Fonu (KGF) tarafından yürütülen destek programları hakkında bilgi vermeye çalıştığımız yazılarımıza devam etmekteyiz. Bugün KGF ( Kredi Garanti Fonu ) tarafından yürütülen destek programlarından birisi olan BTC (Bakü Tiflis Ceyhan) Boru hattında yerleşik kobilere BTC Co. Ve Kredi Garanti Fonu A.Ş. Kredi Destek Projesi hakkında ayrıntılı bilgi sunmaya çalışacağız.

Kredi Garanti Fonu (KGF) tarafından yürütülen destek programları hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız.

BAKÜ TİFLİS CEYHAN (BTC) BORU HATTINDA YERLEŞİK KOBİLERE BTC CO VE KGF A.Ş TARAFINDAN VERİLEN KREDİ DESTEK PROJESİ/PROGRAMI NEDİR? NE DEĞİLDİR?

Bilindiği gibi ülkemiz kardeş ülke Azerbaycan ile Azerbaycan/Bakü’den Türkiye/Adana/Ceyhan’a bir petrol boru hattı döşemiştir. Bu boru hattı Azerbaycan’dan başlayıp Gürcistan/Tiflis üzerinden geçmekte ve Türkiye/Adana/Ceyhan’da son bulmaktadır. İşte  Bakü Tiflis Ceyhan (BTC) petrol boru hattının geçmiş olduğu ülkemizdeki Kars, Ardahan, Erzincan, Erzurum, Sivas, Gümüşhane, Osmaniye, Kayseri, ve Adana illeri ve bağlı yerleşim yerlerinde (ilçelerinde) bu yerleşim yerlerinde çalışan işletmeler ile gerçek kişilere yönelik yürütülen bir projedir.

Söz konusu proje 2008 yılında yürürlüğe sokulmuş olup 2017 yılında da sona ermektedir. Anılan proje kapsamında verilecek kredinin miktarı ise bankanın risk payı dahil 25 milyon ABD $’ı dır.

BU PROJE KAPSAMINDA (BTC KREDİ DESTEK PROJESİ) YALNIZCA PETROL BORU HATTININ GEÇTİĞİ İLLER Mİ FAYDALANABİLMEKTEDİR?

Anılan destek projesine petrol boru hattının geçtiği Gümüşhane, Erzincan, Ardahan, Kars, Eruzur, Kayseri, Kahramanmaraş, Adana ve Osmaniye illeri ile bu illerin ilçelerinde iş yapan kobi niteliğindeki işletmeler (gerçek ve tüzel kişiler) bu destek programına başvuruda bulunabilmektedirler.

Petrol boru hattının geçtiği ilin hattın geçmediği diğer ilçeleri de söz konusu destek programına başvuru yapabilmektedirler . Örneğin diyelim ki boru hattın Adana/Ceyhan ilçesinden geçmektedir. Adananın boru hattı geçmeyen örneğin Karataş ilçesi de söz konusu proje kapsamında kredi talep edebilmektedir.

BTC (Bakü Tiflis Ceyhan) KREDİ DESTEK PROJESİ KAPSAMINDA VERİLEN KREDİLERİ ALMAK İÇİN NEREYE BAŞVURU YAPMAMIZ GEREKMEKTEDİR?

Anılan proje kapsamında verilen kredileri talep etmek için başvurularımızı T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası, Türkiye İş Bankası A.Ş. bankalarının şubeleri vasıtasıyla başvuru yapılabilmektedir.

Kredi Garanti Fonu (KGF) nin kefalet/teminat destekleri ilke olarak tüm Türkiye’yi kapsamaktadır. Ancak Bakü Tiflis Ceyhan petrol boru hattı projesi bu genel ilkenin istisnasını oluşturmaktadır. Bu proje ile petrol boru hattının geçtiği hatta iş yapan kobi vasfına sahip firmaların desteklenmesi amaçlanmaktadır. Bir çeşit ayak bastı parası gibi bir nitelik arz etmektedir.

Ekonomi üzerindeki işlev ve faydalarını günden güne arttıran Kredi Garanti Fonu (KGF)’nin yürüttüğü destek programlarından BTC (Bakü Tiflis Ceyhan) kredi destek programı hakkında ayrıntılı bilgi vermeye çalıştığımız yazımıza burada son veriyoruz. Kredi Garanti Fonu (KGF) ve yürüttüğü destek programları hakkında önümüzdeki günlerde yeni yazılarımız yayınlanacak. Umarım faydalı bulmaktasınız. Esenlik içinde kalınız.

Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan