Go to ...
KREDİ GARANTİ FONU (KGF) BANKALAR DIŞINDA HANGİ KURUMLARDAN ALINACAK KREDİLER/DESTEKLER İÇİN KEFALET VERMEKTEDİR?


Genel anlamda Türkiye’de girişimcilerimize gerek iş kurmaları sırasında gerekse işlerini geliştirme/büyütme amacıyla kredi, hibe, destek ve teşvik veren kurum ve kuruluşlar  özelde ise özellikle kobilerimize teminat ve kefalet desteği veren Garanti Fonu (KGF) hakkında bilgi sunmaya çalıştığımız yazılarımıza devam etmekteyiz.

Bugün Garanti Fonu Bankalar dışında hangi kurumlara kefalet verdiği konusu ile KGF hakkında merak edilen ve sorulan bazı soruları cevaplamaya çalışacağız.

Kredi Garanti Fonunun hangi bankalardan alınacak kredilere kefalet verdiği ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek için lütfen tıklayınız.

Bilindiği gibi Garanti Fonu çoğunluğunu özel ve kamu (devlet ) bankalarının oluşturduğu ortaklardan oluşmaktadır. KGF(Kredi Garanti Fonu)’nun bankalar dışında da özel ve kamu kökenli ortakları bulunmaktadır. Kredi Garanti Fonu ortakları olan bankalar ile özel finans kurumlarından alınacak krediler ile protokol imzaladığı banka ve özel finans kurumlarından alacağı krediler için de kefalet vermektedir.

Kredi Garanti Fonu’nun ortakları hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.

Garanti Fonu sadece bankalardan alınacak kredilere mi kefalet vermektedir? Kredi Garanti Fonu sadece banka ve özel finans kurumlarından kobi sahiplerinin alacakları kredi/desteklere kefalet vermemektedir. KGF’nin anlaşmalı olduğu diğer kurumlar da bulunmaktadır. Bu kurumlardan bazıları, TÜBİTAK, KOSGEB VE TTGV gibi kurumlardır. Bu kurumların yanı sıra KGF (Kredi Garanti Fonu) ortağı bulunan bankalara ait Finansal kiralama şirketleri ile de kefalet protokolleri yapmıştır. Finansal Kiralama şirketinin bildiğiniz gibi diğer adı leasing firmalarıdır.  Kredi Garanti Fonunun banka olan ortaklarını tekrar hatırlayacak olursak eğer;

 1. TÜRK EXİMBANK,
 2. VAKIFBANK,
 3. C. ZİRAAT BANKASI,
 4. ZİRAAT KATILIM BANKASI,
 5. HALKBANK
 6. TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI,
 7. AKBANK,
 8. ASYA KATILIM BANKASI,
 9. ALTERNATİFBANK,
 10. ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI,
 11. ING BANK,
 12. DENİZBANK,
 13. HSBC,
 14. BURGAN BANK,
 15. FİNANSBANK,
 16. İŞ BANKASI,
 17. KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI,
 18. GARANTİ BANKASI,
 19. ŞEKERBANK,
 20. TÜRK EKONOMİ BANKASI,
 21. YAPI VE KREDİ BANKASI,
 22. TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI,

Bankalarından oluşmaktadır. Yukarıda sayılan ve KGF’nun ortağı olan bankalara ait finansal kiralama (Leasing) firmalarıyla da KGF’nin kefalet protokolleri bulunmaktadır. Yani girişimcilerimiz/iş adamlarımız sadece söz konusu bankalardan alacakları krediler için değil bu bankalara ait leasing (finansal kiralama) kurumlarından yapacakları kiralama işleri için de Kredi Garanti Fonunun kefalet hizmetinden faydalanabilmektedirler. Değerli arkadaşlarım anılan bankalar ve bu bankaların sahibi oldukları leasing (finansal kiralama) şirketlerini de sayarsanız ekonominin büyük bir kısmında ihtiyaç duyduğunuz kefalet/teminatı Kredi Garanti Fonundan rahatlıkla temin edebileceğiniz anlamına gelmektedir. Kredi Garanti Fonu’nun kefalet verebileceği kuruluşlara yukarıda bahsettiğimiz gibi KOSGEB, TÜBİTAK ve TTGV’yi de kattığımızda ihtiyaç duyduğunuz krediye KGF’nun (Kredi Garanti Fonu) kefaleti ile kolaylıkla ulaşabileceğiniz anlamı çıkmaktadır. Yani ekonomide kredi veren kurumların çoğunluğunda Kredi Garanti Fonunun kefaletini yanımızda bulabiliriz.

Kredi Garanti Fonunun bankalar dışında kefalet verdiği kurumlar hangileridir hususunda bilgi sunmaya çalıştık umarım faydalı olmuştur. Hoşçakalın.

Etiketler:, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan