Go to ...
KREDİ GARANTİ FONU HANGİ VADELİ KREDİLERE KEFALET HİZMETİ SUNMAKTADIR?


Kobilere, kobi niteliğinde (büyüklüğünde) olan çiftçilerimize, esnaf ve sanatkarlarımıza ve serbest meslek mensuplarının ihtiyaç duydukları kredi/desteği alabilmeleri için kefalet (kefillik) hizmeti sunan Kredi Garanti Fonu(KGF) ile ilgili bilgi vermeye çalıştığımız yazılarımıza devam etmekteyiz. Teminat yokluğu veya kefil bulamadığı için kredi/destek alamayan ancak bir kredi değerliliği bulunan kobilerimize kefil olarak ihtiyaç duydukları finansmana ulaşmalarını sağlayan ve kendi alanında Türkiye’de tek olan Kredi Garanti Fonu gelişmiş ülkelerdeki benzerlerine nispetle kurulmuştur.

Kredi Garanti Fonu ve faaliyetleri hakkında ayrıntılı bilgi vermeye çalışmaktayız. Umarız faydalı olmakta/bulmaktasınız. Adında kredi kelimesi bulunduğu için bazı arkadaşlarımız Kredi Garanti Fonu’nun doğrudan kredi verdiğini sanmaktadırlar. Daha öncede belirttiğimiz gibi KGF kredi veren bir kurum olmamakla beraber girişimcilerimizin kredi alırken ihtiyaç duydukları teminat ve kefalet hizmetini sunarak ihtiyaç duydukları kredi/desteğe ulaşmalarını sağlamaktadır. Bu önemli bir destektir ve ihtiyaç duyulan bir alanda hizmet vermektedir.

Kredi Garanti Fonu kredi  alırken kefalet vermektedir bunu anladık peki kefalet verdiği kredilerde vade yapısı nasıldır. ? Süresiz kefillik imkanı bulunmakta mıdır? Değerli arkadaşlarım Kredi garanti fonu belirli ilkeler ve standartlar gereği hizmet vermektedir. Kredi Garanti Fonu (KGF) verdiği kefaletin vadesini genellikle kredi vadesine göre tespit etmektedir. KGF’nin Hazine Müstesarlığından sağladığı fonlardan kaynaklı desteklerde en az 6 ay ve en çok ise 8 yıl vadeli kredilere kefalet verebilmektedir. Öte yandan teminat mektubu kredilerinde  ihale şartnamelerinde veya kamu idaresi ile yapılacak anlaşmalarda/sözleşmelerde belirtilen sürelere uygun olarak süresiz kefalet verdiği durumlarda bulunmaktadır.

Birden çok firması olan bir şahıs veya tüzel kişi KGF’nin limitlerinden her bir firması için ayrı ayrı kefalet talebinde bulunabilir mi ?  Bir risk grubuna bağlı firmalar Bankacılık Kanunu gereği ayrı ayrı kefalet talebinde bulunmaları kaydıyla tanınmış olan kefalet limitlerinden faydalanabilmektedirler. Buna rağmen risk grubuna dahil işletmelerin faydalanacakları toplam kefalet miktarı sınırlandırılmaktadır. Buna göre;

Kredi Garanti Fonunun kendi kaynaklarından verilen kefaletlerde bir risk grubu için kefalet üst limiti 1.5 milyon TL. ‘dir.  Ancak ihracata verilen değer gereği TÜRK EXİMBANK ihracat kredileri için verilecek kefaletlerde  bir risk grubu için kefalet üst limiti 2.5 MİLYON TL.’ye kadar çıkartılabilmektedir.

TTGV,KOSGEB , TÜBİTAK vb. kurumlar için onlara hitaben düzenlenecek kefalet mektuplarında en üst limit Kredi Garanti Fonu kendi kaynaklarından risk grubu için verilecek toplam kefalet üst limiti ile sınırlandırılmıştır.

Öte yandan Kredi Garanti Fonunun Hazine Müsteşarlığından sağlanan fonlar gereğince verilen kefaletlerde ise risk grubu için toplam kefalet limiti 2 MİLYON TL . miktarındadır. İmalatçı Kobilerde risk grubu için kefalet üst limiti ise 3 MİLYON TL. civarındadır.

Kredi alırken kefalet hizmeti veren Türkiye’deki tek kurum olan Kredi Garanti Fonu hakkında daha ayrıntılı bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz. Bugünlük bu kadar . Bol kazançlı günler dileğiyle.

Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan