Go to ...
KREDİ GARANTİ FONU HANGİ FİNANSAL KİRALAMA ŞİRKETLERİNE KEFALET VERMEKTEDİR?


Değerli arkadaşlarım krediye yada teminat/kefalet gerektiren desteğe ihtiyacı olan ancak kefalet ve teminat yetersizliği/yokluğu nedeniyle kredi/destek alamayan kobilerimize kefil olarak ihtiyaç duydukları finansmana ulaşmalarını sağlayan ve kurumsal olarak kefalet hizmeti/yardımı yapan ülkemizdeki tek kuruluş olan Kredi Garanti Fonu (KGF) hakkında bilgi sunmaya çalıştığımız yazılarımızdan birisi ile daha karşınızdayız.

KREDİ GARANTİ FONU (KGF) BANKALAR DIŞINDA HANGİ KURUMLARDAN ALINACAK KREDİLER/DESTEKLER İÇİN KEFALET VERMEKTEDİR? tıklayınız.

Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi Kredi Garanti Fonu Kobiler ile kobi niteliğinde (büyüklüğünde) çiftçilerimiz, esnaf ve sanatkarlarımız, serbest meslek mensuplarımıza ve bazı birlik ve kooperatiflere zaman zaman ihtiyaç duydukları kefalet hizmetini vermektedir. Bu sayede ihtiyaç duydukları kredilere ulaşmalarına yardımcı olmaktadır.

HANGİ BANKALARDAN ALINACAK KREDİLERE KREDİ GARANTİ FONU KEFALET VERMEKTEDİR? 

Kredi Garanti Fonu banka ve özel finans kurumlarından alınacak kredilere kefalet verebildiği gibi KOSGEB, TTGV, TÜRK EXİMBANK gibi kurum ve kuruluşlardan alınacak kredilere de kefalet hizmeti vermektedir. Söz konusu bankalardan kobilerimizin talep edecekleri kredilere kefaleti bankalar  ve finans kurumları ile yaptığı protokoller/anlaşmalar çerçevesinde vermektedir. Verdiği kefaletlerin bir kısmını kendi Özkaynaklarına binaen vermekte bir kısmı ise Hazine Müsteşarlığından aldığı fonlara binaen verebilmektedir.

Kredi Garanti Fonu bankalardan çekilecek krediler için kefil olabildiği gibi kendi ortakları olan bankaların sahip olduğu finansal kiralama kurumları (leasing kurumları ) ile de protokol/anlaşmalar yapmıştır. Söz konusu finansal kiralama şirketleri ile yaptığı protokol gereği bu leasing kurumları nezdinde duyulacak kefalet ihtiyacını da karşılayabilmektedir.

KREDİ GARANTİ FONU HANGİ VADELİ KREDİLERE KEFALET HİZMETİ SUNMAKTADIR?

Peki Kredi Garanti Fonunun Kefalet verebildiği Finansal Kiralama (leasing) firmaları hangileridir? Kredi Garanti Fonunun anlaşması olduğu Finansal kiralama (leasing kurumları) şirketleri aşağıdaki gibidir;

 • GARANTİ FİNANSAL KİRALAMA A.Ş.,
 • ALTERNATİF FİNANSAL KİRALAMA A.Ş.,
 • FİNANS FİNANSAL KİRALAMA A.Ş.,
 • AK FİNANSAL KİRALAMA A.Ş.,
 • EFG FİNANSAL KİRALAMA A.Ş.,
 • ANADOLU FİNANSAL KİRALAMA  A.Ş.,
 • BURGAN FİNANSAL KİRALAMA A.Ş.,
 • DENİZ FİNANSAL KİRALAMA A.Ş.,
 • İŞ FİNANSAL KİRALAMA A.Ş.,
 • HALK FİNANSAL KİRALAMA A.Ş,
 • ŞEKER FİNANSAL KİRALAMA A.Ş.,
 • VAKIF FİNANSAL KİRALAMA A.Ş.,
 • TEB FİNANSAL KİRALAMA A.Ş.,
 • ZİRAAT FİNANSAL KİRALAMA A.Ş.,
 • YAPI KREDİ FİNANSAL KİRALAMA A.O

Girişimcilerimizden kefalet/teminat ihtiyacı nedeniyle söz konusu kurumlardan finansal kiralama (leasing) yapamayan işletmelerimiz yukarıda saydığımız kurumlardan yararlanabilmek için Kredi Garanti Fonu’na başvurabilmektedirler.

KREDİ GARANTİ FONU (KGF) NE MİKTARLARDA KEFALETLER VEREBİLMEKTEDİR?

Kredi Garanti fonunun %33.26’sı TOBB( Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği), %33.25 KOSGEB , %33.33 hissesi bankalara , %0.16 hissesi ise MEKSA, TOSYÖV VE TESK’e ait bulunmaktadır.

KİMLER KREDİ GARANTİ FONUNUN (KGF) KEFALETLERİNDEN ÖNCELİKLİ OLARAK FAYDALANABİLİR?

Kredi Garanti fonu bankalar, KOSGEB, TTGV, TÜBİTAK  gibi kurumlar ile yukarıda isimlerini verdiğimiz Finansal Kiralama Şirketlerinden kullanılacak kredilerde verdiği kefalet ile ekonomimizin büyüm bir kısmını kapsadığı söylenebilir.

KREDİ GARANTİ FONUNUN (KGF)KEFALET VERDİĞİ KREDİ TÜRLERİ HANGİLERİDİR?

Kredi/destek almak isteyecek ancak kefalet/teminat yetersizliği bulunan girişimcilerimiz için çok güzel bir seçenek oluşturmaktadır. Kefil olmak hakkında piyasada çok olumsuz bir ön yargının olduğunu hatırlatmak isteriz değerli arkadaşlarım. Girişimcilerimiz genellikle yakın tanıdıklarından kefil olmalarını rica etmekte ve bu tip talepler yüzünden insani/sosyal ilişkilerin hasar/zarar görebildiğini gözlemekteyiz. Size kefil olabilecek bir kurumun bulunması bulunmaz hint kumaşı niteliğindedir bizce. Hem de devlet tarafından desteklenen bir kurumun size kefil olması işlerinizi daha da yoluna sokabilmektedir.

Kredi Garanti Fonunun kefalet verdiği Finansal Kiralama Şirketleri hakkında bilgi sunmaya çalıştığımız yazımıza burada son veriyoruz. Esenlik içinde kalınız.

 

Etiketler:, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan