Go to ...
Kosgeb Kadın Girişimci Hibe ve Kredisi


Kendi İşini kurmak isteyen bayanlara Kosgeb’ten ayrıcalıklı hibe ve Kredi;Kosgeb kendi işyerini kurmak isteyen hanımlara (Eğitimi ve mesleği ne olursa olsun) hibe ve vermektedir. Yeni bir iş yeri kurmak veya işini geliştirmek ve büyütmek isteyen bayanlar bu krediden ve hibeden kolaylıkla yararlanabilmektedirler. KOBİ’lerin hamisi ve destekçisi olan Kosgeb ev hanımlarına hanım girişimcilere, bayanlara yaşı, eğitimi ve mesleği ne olursa olsun hibe ve kredi verebilmektedir.

Bu çerçevede Kosgeb hanımlara 50 bin Tl hibe vermekte ayrıca 100 bin Tl.’de geri ödemeli ancak vermektedir. Kosgeb’in verdiği bu hibe ve krediler genel hibe ve kredi programları kapsamında olmasına rağmen hanımlar bu hibe ve krediden %10 daha olarak faydalanabilmektedir.

Nüfusumuzun %50’ye yakınını oluşturan kadınlarımızın iş hayatına katılmalarını ve Ekonomimizin gelişmesine katkı sağlamalarını, ayrıca kendi sosyo ekonomik durumlarını güçlendirmelerini temin etmek amacıyla devletimiz ve onun bir kuruluşu olan kosgeb kadınlarımıza %10’luk bir ayrıcalık tanımıştır. İstedikleri dükkanı, iş yerini, şirketi kurabilmesi için bu desteği kadınlara vermekte olup erkeklere nazaran %10 ekstra yaparak pozitif ayrımcılık yapmaktadır.

Hanım girişimcilere Kosgeb’ten yeni işyeri açma hibe ve kredisi; Çok küçük sermayelerle iş hayatında var olmaya çalışan kadınlarımız, hanımlarımız kendi işlerini, işletmelerini , dükkanlarını kurmak veya geliştirmek için Türkiye’de küçük ve orta ölçekli işletmelerin destekçisi Kosgeb’e başvuruyorlar ve erkeklere nazaran ayrıcalıklı olarak kosgeb hibe ve kredilerinden faydalanabiliyorlar. Bu desteğin toplamı 150 bin Tl’ye ulaşabilmektedir.

Kosgeb kadın girişimcilere öncelik ve ayrıcalık tanıyor; Kosgeb’in genel destek programlarından yararlanmak için kadın ve erkek girişimcilerin izlemeleri gereken prosedürler aynıdır. Kadınlardan ekstra bir bilgi, belge, şart istenmemektedir. Aksine kadınlar kosgeb hibe ve desteklerinden daha olarak faydalanabilmektedirler. Kosgeb destek programları hakkında yazdıgımız yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Kadın Girişimcilerin Kosgeb Kredisi ve Hibesi alabilmek için hangi adımları atmaları gerekir; Kosgeb’in ön şartlarından birisi vermiş olduğu uygulamalı girişimcilik eğitimi ve kursuna katılmış olmaktır. Bu kurslara neredeyse %50 kadın girişimcimiz katılabilmektedir.  Bayan girişimcilerimizin kuracakları işlerin kosgeb’in desteklediği sektörlerden olup olmadığını kontrol etmeleri gerekmektedir. Kosgeb’in desteklemediği sektörlerden birisine başvurmaları halinde hanımlarımız bu hibe ve krediden faydalanamazlar. Kursu bitiren kadınlar/genç hanımlar artık iş planı yani projesi hazırlamalıdırlar ikinci adım olarak. Bu iş planını hazırlamak şarttır bu planı hazırlamadan ilgili kurumdan destek ve hibe alınamamaktadır.

Hazırladığınız bu iş planı Kosgeb kuruluna sunulur ve beğenilmesi durumunda onaylanır. Onay alınması demek artık paranızı alabileceğiniz anlamına gelir. Bazen gecikmeler olabilmektedir ancak eninde sonunda paranızı alırsınız. Paranızı almanızın ön şartı ise işyerini kurarken yaptığınız iş yeri kuruluş giderleri, makine teçhizat ve işletme giderlerinin tamı tamına ve ayrıntılı olarak faturalandırmanız, ayrıntılandırmanız gerekmektedir. Yaptığınız ödemelerin banka üzerinden yapmanız işinizi her açıdan kolaylaştıracak olup, Kosgeb her türlü harcamanın fatura ve dekontlarını istemekte ve bu belgelerin ayrıntılı olarak yazdırılması gerekmektedir. Bol kazançlı günler dileğiyle hoşçakalın.

 

Etiketler:, , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan