Go to ...
Kosgeb Kadın Girişimci Hibe ve Kredisi


Kendi İşini kurmak isteyen bayanlara Kosgeb’ten ayrıcalıklı ve Kredi;Kosgeb kendi işyerini kurmak isteyen hanımlara (Eğitimi ve mesleği ne olursa olsun) hibe ve faizsiz kredi vermektedir. Yeni bir yeri kurmak veya işini geliştirmek ve büyütmek isteyen bayanlar bu krediden ve hibeden kolaylıkla yararlanabilmektedirler. KOBİ’lerin hamisi ve destekçisi olan Kosgeb ev hanımlarına hanım girişimcilere, bayanlara yaşı, eğitimi ve mesleği ne olursa olsun hibe ve kredi verebilmektedir.

Bu çerçevede Kosgeb hanımlara 50 bin Tl hibe vermekte ayrıca 100 bin Tl.’de geri ödemeli ancak faizsiz kredi vermektedir. Kosgeb’in verdiği bu hibe ve krediler genel hibe ve kredi programları kapsamında olmasına rağmen hanımlar bu hibe ve krediden 0 daha avantajlı olarak faydalanabilmektedir.

Nüfusumuzun %50’ye yakınını oluşturan kadınlarımızın iş hayatına katılmalarını ve Ekonomimizin gelişmesine katkı sağlamalarını, ayrıca kendi sosyo ekonomik durumlarını güçlendirmelerini temin etmek amacıyla devletimiz ve onun bir kuruluşu olan kosgeb kadınlarımıza %10’luk bir ayrıcalık tanımıştır. İstedikleri dükkanı, iş yerini, şirketi kurabilmesi için bu desteği kadınlara vermekte olup erkeklere nazaran %10 ekstra indirim yaparak pozitif ayrımcılık yapmaktadır.

Hanım girişimcilere Kosgeb’ten yeni işyeri açma hibe ve kredisi; Çok küçük sermayelerle iş hayatında var olmaya çalışan kadınlarımız, hanımlarımız kendi işlerini, işletmelerini , dükkanlarını kurmak veya geliştirmek için Türkiye’de küçük ve orta ölçekli işletmelerin destekçisi Kosgeb’e başvuruyorlar ve erkeklere nazaran ayrıcalıklı olarak kosgeb hibe ve kredilerinden faydalanabiliyorlar. Bu desteğin toplamı 150 bin Tl’ye ulaşabilmektedir.

Kosgeb girişimcilere öncelik ve ayrıcalık tanıyor; Kosgeb’in genel destek programlarından yararlanmak için kadın ve erkek girişimcilerin izlemeleri gereken prosedürler aynıdır. Kadınlardan ekstra bir bilgi, belge, şart istenmemektedir. Aksine kadınlar kosgeb hibe ve desteklerinden daha avantajlı olarak faydalanabilmektedirler. Kosgeb destek programları hakkında yazdıgımız yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Kadın Girişimcilerin Kosgeb Kredisi ve Hibesi alabilmek için hangi adımları atmaları gerekir; Kosgeb’in ön şartlarından birisi vermiş olduğu uygulamalı girişimcilik eğitimi ve kursuna katılmış olmaktır. Bu kurslara neredeyse %50 kadın girişimcimiz katılabilmektedir.  Bayan girişimcilerimizin kuracakları işlerin kosgeb’in desteklediği sektörlerden olup olmadığını kontrol etmeleri gerekmektedir. Kosgeb’in desteklemediği sektörlerden birisine başvurmaları halinde hanımlarımız bu hibe ve krediden faydalanamazlar. Kursu bitiren kadınlar/genç hanımlar artık iş planı yani projesi hazırlamalıdırlar ikinci adım olarak. Bu iş planını hazırlamak şarttır bu planı hazırlamadan ilgili kurumdan destek ve hibe alınamamaktadır.

Hazırladığınız bu iş planı Kosgeb kuruluna sunulur ve beğenilmesi durumunda onaylanır. alınması demek artık paranızı alabileceğiniz anlamına gelir. Bazen gecikmeler olabilmektedir ancak eninde sonunda paranızı alırsınız. Paranızı almanızın ön şartı ise işyerini kurarken yaptığınız iş yeri kuruluş giderleri, makine teçhizat ve işletme giderlerinin tamı tamına ve ayrıntılı olarak faturalandırmanız, ayrıntılandırmanız gerekmektedir. Yaptığınız ödemelerin banka üzerinden yapmanız işinizi her açıdan kolaylaştıracak olup, Kosgeb her türlü harcamanın fatura ve dekontlarını istemekte ve bu belgelerin ayrıntılı olarak yazdırılması gerekmektedir. Bol kazançlı günler dileğiyle hoşçakalın.

 

Tags: , , , , , , , ,

Bu Kategorideki Diğer Konular - Ekonomi

Esnaflar Nasıl Ayakta Kalmalıdır ? Esnafların Hayatta Kalma Rehberi

Esnaflar Nasıl Ayakta Kalabilir?, Hangi Yolları İzlemeleri Gerekir ? Neler yapılmalıdır? Esnaf nasıl ayakta durur? – Güzel ve kaliteli bir ekonomi yazısı ile tekrardan karşınızdayız. Esnaflarımızı düşünerek ela alıyoruz bu yazımızı. Daha doğrusu 6 ay önce karşılaştığım esnaf bir arkadaşıma verdiğim tüyoları sizler ile paylaşacağım. Bu tüyolar onda ne gibi değişiklikler sağladı? Sizlerde de faydalı

Müjde Başbakan Açıkladı Banka Faizleri Düşecek En Hesaplı Bankalar Burada

Müjde Başbakan Açıkladı Banka Faizleri Düşecek En Hesaplı Bankalar Burada – Çok önemli ve hassas bir yazı ile sizleri selamlamak istiyorum. Banka ve ekonomi adına çok önemli ve kaliteli haberler ile sizleri bilgilendirmeye çalışıyoruz. Bugün ki haberimiz ise ham ekonomimizi hemde bankaları ve hemde bizi çok yakında ilgilendiriyor. Artık kredi çekmeyen ve buna bulaşmayan kimse

100.000 TL İle Borsaya Girmek Mi Yoksa Ev Almak Mı Daha Karlı ve Avantajlıdır?

100.000 TL İle Borsaya Girmek Mi Yoksa Ev Almak Mı Daha Karlı ve Avantajlıdır? – Güzel bir ekonomi yazı ile siz değerli okurlarımın karşısındayım. Esasen bu konuyu okurumuz Sadettin Bey sayesinde kaleme aldım. Dilerseniz Sadettin Bey‘in bizlere yönelttiği soruyu sizler ile paylaşalım; Merhabalar, 30 yıldır bir finans kuruluşunda güvenlikçi olarak çalışıyorum. Geçenlerde ise babamdan kalma

Erken Kapatılan Kredilerde Sigorta Ücretini Geri İstemeyi Unutmayın

Erken Kapatılan Kredilerinde Hayat Sigortası Ücretinizi Geri İstemeyi Unutmayın – Bugün çok önemli bir yazı ile sizlere seslenmek istiyorum. Hatta bu yazım, sizler için çok büyük ve önemli bir hatırlatma olacak. Malumunuz kredisiz yapamıyoruz. Öncelikle bunun altını çizelim. Herkesin kredi çekmek için kendine göre bir nedeni ve sebebi oluyor. Kimisi iş kurmak için kredi çekiyor.

Ziraat Bankası İşe Alımlar Başladı Son Başvuruya Dikkat 2017

Ziraat bankası personel alımı, ziraat bankası iş arkadaşı sınavı, 2017 ziraat bankası iş ilanları, iş başvurusu,- Değerli okurlarımız ve genç takipçilerimiz, bu yazıyı sizlere özel olarak derliyoruz. Zira ülkemizdeki işsizlerin sayısı her geçen gün artıyor. İş bulanlarda dört elle bu işlerine sarılıyorlar. Bu sıralar iş bulmak çok zor. Özellikle de devlette işe yerleşmek çok daha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan