Go to ...
KOSGEB iŞ PLANI NEDİR? NASIL HAZIRLANIR? NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?


Bilindiği gibi Kosgeb 2016 sonu itibariyle bir çok başlık halinde Kobi niteliğindeki küçük ve orta ölçekli işletmelere hibe ve geri ödemeli fakat faizsiz krediler vermektedir. Bu konuda bilgi almak için  Kosgeb Tarafından verilen Hibe ve Kredilerin neler olduğu konusundaki yazımızı okumalarını tavsiye ederiz. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin Türkiye’deki en büyük destekçisi olan KOSGEB bu hibe ve kredileri verirken girişimcilerden çeşitli şartları yerine getirmesini beklemektedir.

Çok çeşitli kesimler bu hibe ve kredilerden faydalanabilmektedir. Bu gruplar arasında Kadınlar yönelik destek programları ve Meslek Lisesi mezunları yanı sıra, yeni iş kuran her kesimden vatandaşımız faydalanabilmektedir. Bu hibe ve krediler sermaye yetersizliği çeken girişimcilerimiz için can suyu niteliğini taşımaktadır.

Kosgeb’in verdiği hibe ve kredileri alabilmek için bazı şartları yerine getirmemiz gerekir demiştik bu şartlar; Bir eğitime katılmak, kosgeb veri tabanına katılmak, Bir iş planı hazırlamaktır. Bugünkü yazımızda biz Kosgeb tarafından istenen İş Planını nasıl hazırlamalıyız veya nasıl hazırlanır, özellikleri, öncelikleri nelerdir konularında kısaca bilgi vermeye çalışmaktayız.

Kosgeb İş Planı ne amaçla hazırlanır ve nedir; Bir işi nasıl yapacağımızı , ne zaman hangi adımı atacağımızı, neden yapacağımızı, hangi amacı güttüğümüzü bunları bir zaman ve parasal olarak ifade ettiğimiz bir plandır İş Planı. Yani kısaca bir projemizi özetlemektir. İş planı bir projenin yazıya dökülmüş halinden başka bir şey değildir aslında ve Kosgeb İş Planına önem vermektedir. Zira bu iş planını oluşturulan bir kurul önünde sunusunun yapılmasını da talep etmektedir. Kosgeb bu uygulaması ile girişimcilerin işlerine hakim olup olmadıklarını, yapmayı planladıkları işe hakim olup olmadıklarını, bilgili ve ciddi olup olmadıklarını anlamaya çalışmaktadır.

Bu anlattıklarımız sakın gözünüzü korkutmasın çünkü bu konularda zaten Türkiye çapında verilen Girişimcilik eğitim programları/derslerinde ayrıntılı bilgiler verilmektedir. Kosgeb’ten hibe ve faizsiz kredi alabilmenin bir şartı da bilindiği üzere bu eğitimi almış olmak ve bu eğitimde başarılı olmaktır. İş Planı bir iş kurma aşamasında aslında ne zaman neleri hangi amaçla anlatmaktan ve özetlemekten ibarettir.

Bir iş Planı Hazırlanırken nelere dikkat edilmelidir; İş Planı hazırlanırken 1) Girişimciye ait şahsi ve genel bilgiler, 2) işin ismi ve İş fikri kısımlarını ayrıntılı doldurmanız istenmekte ve gerekmektedir.

Peki İş Planının konuları nelerdir; Söz konusu planda yer alan unsurları kısaca açıklayacak olursak

  • Girişim ve/veya girişimci hakkında genel bilgiler,
  • İşletme hakkında bilgiler ve faaliyet konusu ,
  • Pazarın genel durumu ve pazarlama planı,
  • Üretim yapılacaksa Üretim planı,
  • Yönetim Planı,
  • İşletmenin finansal durumunu gösterecek bir Filansal plan,
  • Hangi konularda kosgebten destek talep edildiğidir.

İş Planı içerisinde olması ve bilinmesi gereken unsurlar ise; İş yerinin ismi ve yerleşim yeri , hangi sektörde olduğu, (Kosgeb tarafından desteklenmeyen sektörlerde hazırlanmış planların hiçbir önemi yoktur hibe ve kredi alma açısından) , Projenin amaçları ve hedefleri nelerdir bunların tespit edilmesi gerekmektedir, Eğer bir üretim yapacaksak (ki bu mal/madde olabileceği gibi hizmette olabilir) üretim konusunun tespit edilmesi gerekir, Ürettiğimiz mal ve hizmetleri nasıl satacağımızı ve nasıl pazarlayacağımız konuları tespit etmemiz gerekmektedir, yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda belirli periyotlarda elde etmeyi umduğumuz ciroların belirlenmesi gerekmektedir. Bu tahminler yıl bazında olabileceği gibi aylık da olabilmektedir.

Bir iş planı hazırlamadan önce bu konuda eğitim almalı daha sonra iş planı hazırlamaya soyunmalıyız bizce onun için adım adım ilerlemek en iyisidir. Kosgeb iş planı hakkında bilgi vermeye çalıştığımız yazımızı burada sonlandırıyoruz. Saygılarımızla.

 

Etiketler:, , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan