Go to ...
KOSGEB GÜÇBİRLİĞİ-İŞBİRLİĞİ PROGRAMINDAN 1.500.000.TL. HİBE VE KREDİ


Kosgeb 2016 yılı sonu, 2017 yılı başı itibariyle , sermaye, iş gücü, tecrübe, makine ve teçhizat bakımından eksikleri bulunan Kobilerin birbirleri ile işbirliği yaparak daha kolay ayakta kalmalarını veya daha da büyümelerini teşvik etmektedir. Çok çeşitli destek programı yürüten KOSGEB’in yürüttüğü hibe ve destek programları hakkında bilgi verdiğimiz yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Kosgeb tarafından yürütülen bu çok çeşitli destek programlarından birisi de İşbirliği, Güç birliği Destek Programıdır.

Bu program çerçevesinde 300 Bin TL’lik kısmı geri ödemesiz 700 bin TL’lik kısmı , geri ödemeli olarak toplam 1 milyon TL. destek verilebilmektedir. Bölgelere göre destek oranına bir göz attığımızda ise 1 ve 2. bölgeler için destek oranı %50, 3, 4 , 5  ve 6’ncı bölgeler için destek oranı ise %60’dır.  Yukarıda da bahsettiğimiz gibi KOSGEB kobilerin birbirleri ile işbirliği kültürünü geliştirmek ve somut ekonomik faydalarından kobileri yararlandırmak için bu programı yürürlüğe sokmuştur.  Bu program çerçevesinde oluşturulabilecek ortaklık çeşitleri ise; ortakların yeni bir işletici firma kurarak ona ortak olmaları, Bütün ortakların sahibi oldukları iş yerlerini kapatarak yeni bir işletme kurmaları ve ona ortak olmaları veya bazı işletmelerin kendilerini kapatarak kurulacak yeni iş yerine ortak olmaları, bazı ortakların kendi işletmelerini kapatarak diğer bir ortağın bünyesine katılmaları şeklinde işbirlikleri olması mümkündür. Bu ortaklık modellerin tamamında en azından 5 iş yerinin bir araya gelmeleri şarttır.

Peki Hangi Tür Projeler Desteklenmektedir; Daha ucuz ve daha hızlı ;  Ara mamul, Ham madde, , lojistik, mamul ve diğer hizmetleri alabilmelerini temin için ortak tedarik programları, Ürün ve hizmet kalitelerini yükseltmek ulusal ve uluslararası pazar paylarını artırmak, marka imajı oluşturmak, uluslar arası pazarın ihtiyaçlarına cevap vermeleri amacıyla ortak pazarlama,  Müşteri istekleri ve pazarın talebi doğrultusunda ürün ve hizmet geliştirmeleri, ürettikleri ürün ve hizmetleri yeni pazarlara sunmaları amacıyla ortak tasarım, Ürün ve hizmet standartlarını geliştirmeleri amacıyla ortak laboratuvar,  Üretim ve hizmet kapasitelerini, çeşitlerini, verimliliğini ve kalitelerini artırmak amacıyla ortak imalat ve hizmet sunumu konularında sunacakları projeler desteklenmektedir.

Kosgeb tarafından yürütülen bu destek programında projenin süresi ise 6-24 ay aralığında değişmektedir. Uygun bir görüşle bu süre 12 ay süreyle daha uzatılabilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi en üst destek limiti, geri ödemesiz olarak 300.000 TL, geri ödemeli olarak 700.000 TL iken toplamda1.000.000 TL. olarak tespit edilmiştir. Öte yandan  Yüksek Teknoloji gerektiren konularda yapılacak projelerde en az 3 firmanın katılımı gerekli görülmektedir. . Bu tarz  projelerde destek üst limiti ise; geri ödemesizde 300.000 TL., geri ödemeli kısımda ise  1.200.000 TL. olarak toplamda1.500.000 TL.’yi bulmaktadır.

KOSGEB her anlamda kaynakları kısıtlı olan KOBİ’lerin bir araya gelerek bir sinerji yaratmasını, kullandıkları hammadde ve ara malzemeleri daha ucuza ve daha hızlı temin etmelerini, (toplanma ve ölçek ekonomisi ) birbirlerinin personellerinden daha verimli olarak faydalanabilmelerini, pazarlama ve özellikle yurt dışına açılmada daha başarılı olmalarını istemektedir.

Kosgeb tarafından verilen işbirliği güç birliği desteği konusunu ele aldığımız yazımıza burada son veriyoruz. Hoşçakalın.

Etiketler:, , , , , , , ,

One Response “KOSGEB GÜÇBİRLİĞİ-İŞBİRLİĞİ PROGRAMINDAN 1.500.000.TL. HİBE VE KREDİ”

  1. ibrahim engin
    21 Mart 2017, 20:15

    ben serbest eletrikçiyim benimde bir iş yerim olmasını istiyorum nasıl yardımcı olursunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan