Go to ...
Kosgeb Genel Destek Programı; Proje Hazırlamadan Hibe ve Kredi Alma Yöntemi


Değerli arkadaşlar, piyasa şartları belli, ekonominin Türkiye’deki ve dünyadaki gidişatı aşikar, piyasa ekonomisi içerisinde iki seçenek bulunmaktadır. Bunlar; A) Kendi işinizin sahibi olacaksınız, B) Başka bir işverenin yanında çalışarak emeğinizi ve bilginizi kiralayacaksınız. Başka bir işverenin yanında çalışabilmek için ise öncelikle bir iş bulmanız gerekmekte. İş bulmak için ise eğitim, tecrübe, çevre, uygun ortam bulunması gerekmektedir. İş bulsanız bile işin hem maddi hem manevi açıdan sizi tatmin etmesi ise çok zor. İş ortamındaki sosyal, kişisel ilişkiler ise diğer değerlendirilmesi gereken konular. Yani dört dörtlük bir iş hayatı yakalamak çok zor. Türk insanı dünyadaki diğer milletlerle karşılaştırıldığında oldukça atılımcı ve girişimci bir ruha sahip.

İnsanımızın %90’ı kendi işini kurmak ve kendi işinin sahibi olmak istemektedir. Bu ekonomimiz için umut verici bir şeydir. Ancak iş kurmak o kadar kolay bir şey değil. Tecrübe, proje, eğitim, çevre, şans  ve en önemlisi sermaye gibi gereklilikleri yerine getirmiş olmak gerekmekte. Diğer bütün şartları yerine getirmiş olsanız bile insanımızın en büyük sorunu sermaye yetersizliğidir. Birde buna gençlik, tecrübesizlik, sermayesizlik, parasızlık, çevresizlik eklenince iş kurmak oldukça zor görünmekte. İnsanların yeni iş kurmadığı bir ekonomi ise zayıf kalmaya mahkumdur.

İşte devletimiz KOSGEB gibi kurumlar vasıtasıyla girişimciliği ve girişimcileri maddi manevi desteklemektedir. Kosgeb yeni iş kuranlara 30000 TL. hibe, 70000., TL faizsiz kredi vermekte,  yeni iş kurmak isteyen genç girişimcilere ise 50000 TL  hibe ve 100000 TL faizsiz  kredi vermektedir. İlginizi çekerse bu konuda ayrıntılı bilgi verdiğimiz yazıları okumanızı salık veririz.  KOSGEB tarafından KOBİ’lere yönelik olarak verilen tüm destekler hakkında bilgi verdiğimiz yazımızı da sakın kaçırmayın.

Biz bugün KOSGEP tarafından verilen Genel Destek Programı hakkında ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağız. İşini geliştirmek, büyütmek, yeni pazarlara açılmak isteyen KOBİ sahiplerinin bu yazımızı ilgiyle okuyacaklarını tahmin ediyoruz. KOSGEB Genel Destek Programı için Bir İş Planı Hazırlamamıza Gerek Varmı; Bu destek programından faydalanabilmek için bir iş planının hazırlanmasına gerek bulunmamaktadır. Genel Destek Programının Amacı Nedir; Özellikle mikro ve küçük KOBİ’lerin proje hazırlamada yaşadıkları sıkıntılar da dikkate alınarak bu kobilere destek verilmesi, kobilerin verimliliği ve kalitelerinin arttırılması, yurt dışı ve yurt içi pazarlarda kendilerini tanıtarak pazar paylarının arttırılması gibi nedenlerle ihdas edilmiş bir programdır.

Genel Destek Programı çerçevesinde verilen destekler nelerdir;

a)      Yurt İçi Fuar Desteği
b)      Yurt Dışı İş Gezisi Desteği
c)      Tanıtım Desteği
d)     Eşleştirme Desteği
e)      Nitelikli Eleman İstihdam Desteği
f)       Danışmanlık Desteği
g)      Eğitim Desteği
h)      Enerji Verimliliği Desteği
i)        Tasarım Desteği
j)        Sınai Mülkiyet Hakları Desteği
k)      Belgelendirme Desteği
l)        Test, Analiz ve Kalibrasyon Desteği

KOSGEB tarafından verilen genel destek programının destek üst limitleri ile kalkınmada önceliğine göre destek oranları nelerdir;

GENEL DESTEK PROGRAMI DESTEKLERİ DESTEK

ÜST LİMİTİ

(TL)

DESTEK ORANI (%)
1.

Bölge

2., 3., 4. Bölgeler
  1. ve 6. Bölgeler
Yurt İçi Fuar Desteği 45.000.- % 50 % 60 % 70
Yurt Dışı İş Gezisi Desteği 20.000.-
Tanıtım Desteği 25.000.-
Eşleştirme Desteği 30.000.-
Nitelikli Eleman İstihdam Desteği 50.000.-
Danışmanlık Desteği 22.500.-
Eğitim Desteği 20.000.-
Enerji Verimliliği Desteği 75.000.-
Tasarım Desteği 22.500.-
Sınai Mülkiyet Hakları Desteği 30.000.-
Belgelendirme Desteği 30.000.-
Test, Analiz ve Kalibrasyon Desteği 30.000.-
Bağımsız Denetim Desteği 15.000
Gönüllü Uzmanlık Desteği 15.000
Lojistik Desteği 40.000

 KOSGEB Genel Destek Programının en önemli özelliği bir iş planının hazırlanmasına gerek duymamasıdır. İşlerini geliştirmek isteyen girişimcilerimizin bu imkandan faydalanacaklarını zannetmekteyiz. Bu fırsatlar kaçırılmamalıdır. Saygılarımızla.

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler:, , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan