Go to ...
KOBİLERE NEFES KREDİSİ PROJESİ KAPSAMINDA 5 MİLYAR LİRALIK KREDİ YILLIK %9,90 FAİZLE VERİLECEK


Kobilere destek olmak amacıyla “KOBİ’lere Nefes Kredisi Projesi” yürürlüğe sokuluyor. Kobilerin Türkiye Ekonomisi içindeki önemi bilinmektedir. Ancak krediye ulaşmada bazı güçlükler çekmektedirler. Bunların başında ise ihtiyaç duydukları kredileri alırken finans kurumları tarafından talep edilen kefaleti sunmakta güçlük çekmeleridir. Kobilere Nefes Kredisi Projesi ile kobilerin yaşadığı bu kefalet sorununa büyük ölçüde çözüm bulmak amaçlanmaktadır.

TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) , Denizbank, Ziraat Bankası ve Kredi Garanti Fonu (KGF) ortaklığı ile hayata geçirilecek olan Kobilere Nefes Kredisi Projesi kapsamında 5 milyar TL. kredi 80 bin kobiye verilecek .  Kobilerin Ekonomideki ağırlığı ve önemi dikkate alındığında bu kredinin ekonomiyi canlandırmaya büyük etkisinin olacağını değerlendirmekteyiz.  Proje kapsamında kobilere yıllık 9,90 aylık ise 0,83 faizli 1 yıl vadeli kredi imkanı yaratılmış olacaktır.

Kobilerimizin ihracattada büyük rolü bulunmaktadır.İhracat yapan firmalarımızın sayısal olarak %95’ini kobi niteliğindeki kuruluşlar oluşturmaktadır. 2015 yılında yapılan ihracatın yaklaşık olarak %55’i kobi niteliğindeki firmalar tarafından gerçekleştirilmiştir. İthalat içerisinde kobilerimizin payı ise %38 nispetindedir.

5 milyar miktarındaki kredi yıllık yüzde 9,90 faiz ile kobilere verilecektir. Söz konusu krediler Hazine Müsteşarlığı tarafından desteklenen ’nun desteğiyle hayata geçirilecektir. Verilecek kredilerin riskinin %15’i bankalar tarafından üstlenilirken kalan %85’i risk ise kendi alanında tek kurum olan Kredi Garanti Fonu (KGF)  tarafından üstlenilecektir. Yani Kredi Garanti Fonu nefes kredisi projesi kapsamında verilecek kredilere %85 oranında kefalet sağlayacak anlamı çıkmaktadır. Söz konusu kredi aylık %0,83 faizle ve bir yıl vadeli olarak kullandırılacaktır. Bankalar tarafından verilen yıllık faiz ortalamalarının  %15-18 olduğu düşünülürse bu kredi oldukça makuL gözükmektedir. Kobilere nefes kredisi projesi ile 80 bin civarındaki bir işletmeye kısa bir süre içerisinde 2-3 ay gibi bir sürede 5 milyarlık düşük faizli kredi verilecek olup bu kredinin ekonomide bir dinamizm yaratacağı beklenmektedir.

Söz konusu projenin ortakları ise Kredi Garanti Fonu ( KGF), Türkiye’nin en büyük bankası T.C. Ziraat Bankası, özel sektör bankalarından Denizbank, TOBB( Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği)’dan oluşmaktadır. Hükümetimizin de desteklediği proje ile ekonominin durgunlaştığının belirtildiği bu günlerde ekonomiye bir dinamizm kazandırılması beklenmektedir.

Bilindiği gibi Kredi Garanti Fonu (KGF) kendisi kredi veren bir kurum olmayıp krediye ihtiyaç duyan kobi niteliğindeki firmalara finans kuruluşlarından alacakları kredilere kefalet vererek destek vermektedir.  Önümüzdeki ay ve yıllarda ’nun ülke ekonomisi ve finans dünyasındaki ağırlığını giderek arttıracağını tahmin etmekteyiz. Bunun nedeni hükümetimizin Kredi Garanti Fonunun kaynaklarını çok arttırmış olmasından kaynaklanmaktadır.

Hükümetimiz ekonomideki durgunluk söylemlerini aşmak için arka arkaya yeni paketler açıklamaktadır. Milli Projesi, 17 Milyar Liralık Kredi, Türk Eximbank yeni ihracat kredisi destekleri şimdide Kobilere 5 milyar Nefes Kredisi Projesi , bu projelerin ülke ekonomisinin durgunluğa girmesini engelleme çabası için doğru kararlar olarak değerlendirmekteyiz.

Milli tarım Projesi ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

17 Milyarlık Kredi Hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.

Türk Eximbank Yeni ihracat Kredisi desteği hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için lütfen tıklayınız. 

Umarız Kobilere 5 milyar TL.lik  Nefes Kredisi Projesi amacına ulaşır ve üretken firmalarımızın derdine çare olur. Bugünlük bu kadar. Hoşçakalın .

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan