Go to ...
KOBİLERE NEFES KREDİSİ PROJESİ KAPSAMINDA 5 MİLYAR LİRALIK KREDİ YILLIK %9,90 FAİZLE VERİLECEK


Kobilere destek olmak amacıyla “KOBİ’lere Nefes Projesi” yürürlüğe sokuluyor. Kobilerin Türkiye Ekonomisi içindeki bilinmektedir. Ancak krediye ulaşmada bazı güçlükler çekmektedirler. Bunların başında ise ihtiyaç duydukları kredileri alırken finans kurumları tarafından talep edilen kefaleti sunmakta güçlük çekmeleridir. Kobilere Nefes Kredisi Projesi ile kobilerin yaşadığı bu kefalet sorununa büyük ölçüde çözüm bulmak amaçlanmaktadır.

TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) , , Ziraat Bankası ve Kredi Fonu () ortaklığı ile hayata geçirilecek olan Kobilere Nefes Kredisi Projesi kapsamında 5 milyar TL. kredi 80 bin kobiye verilecek .  Kobilerin Ekonomideki ağırlığı ve önemi dikkate alındığında bu kredinin ekonomiyi canlandırmaya büyük etkisinin olacağını değerlendirmekteyiz.  Proje kapsamında kobilere yıllık 9,90 aylık ise 0,83 faizli 1 yıl vadeli kredi imkanı yaratılmış olacaktır.

Kobilerimizin ihracattada büyük rolü bulunmaktadır.İhracat yapan firmalarımızın sayısal olarak %95’ini kobi niteliğindeki kuruluşlar oluşturmaktadır. 2015 yılında yapılan ihracatın yaklaşık olarak %55’i kobi niteliğindeki firmalar tarafından gerçekleştirilmiştir. İthalat içerisinde kobilerimizin payı ise %38 nispetindedir.

5 milyar miktarındaki kredi yıllık yüzde 9,90 faiz ile kobilere verilecektir. Söz konusu krediler Hazine Müsteşarlığı tarafından desteklenen ’nun desteğiyle hayata geçirilecektir. Verilecek kredilerin riskinin %15’i bankalar tarafından üstlenilirken kalan %85’i ise kendi alanında tek kurum olan Kredi Garanti Fonu (KGF)  tarafından üstlenilecektir. Yani Kredi Garanti Fonu nefes kredisi projesi kapsamında verilecek kredilere %85 oranında kefalet sağlayacak anlamı çıkmaktadır. Söz konusu kredi aylık %0,83 faizle ve bir yıl vadeli olarak kullandırılacaktır. Bankalar tarafından verilen yıllık faiz ortalamalarının  %15-18 olduğu düşünülürse bu kredi faiz oranları oldukça makuL gözükmektedir. Kobilere nefes kredisi projesi ile 80 bin civarındaki bir işletmeye kısa bir süre içerisinde 2-3 ay gibi bir sürede 5 milyarlık düşük faizli kredi verilecek olup bu kredinin ekonomide bir dinamizm yaratacağı beklenmektedir.

Söz konusu projenin ortakları ise Kredi Garanti Fonu ( KGF), Türkiye’nin en büyük bankası T.C. Ziraat Bankası, özel sektör bankalarından Denizbank, TOBB( Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği)’dan oluşmaktadır. Hükümetimizin de desteklediği proje ile ekonominin durgunlaştığının belirtildiği bu günlerde ekonomiye bir dinamizm kazandırılması beklenmektedir.

Bilindiği gibi Kredi Garanti Fonu (KGF) kendisi kredi veren bir kurum olmayıp krediye ihtiyaç duyan kobi niteliğindeki firmalara finans kuruluşlarından alacakları kredilere kefalet vererek destek vermektedir.  Önümüzdeki ay ve yıllarda Kredi Garanti Fonu’nun ülke ekonomisi ve finans dünyasındaki ağırlığını giderek arttıracağını tahmin etmekteyiz. Bunun nedeni hükümetimizin Kredi Garanti Fonunun kaynaklarını çok arttırmış olmasından kaynaklanmaktadır.

Hükümetimiz ekonomideki durgunluk söylemlerini aşmak için arka arkaya paketler açıklamaktadır. Milli Tarım Projesi, 17 Milyar Liralık Kredi, Türk Eximbank yeni ihracat kredisi destekleri şimdide Kobilere 5 milyar Nefes Kredisi Projesi , bu projelerin ülke ekonomisinin durgunluğa girmesini engelleme çabası için doğru kararlar olarak değerlendirmekteyiz.

Milli tarım Projesi ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

17 Milyarlık Kredi Hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.

Türk Eximbank Yeni ihracat Kredisi desteği hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için lütfen tıklayınız. 

Umarız Kobilere 5 milyar TL.lik  Nefes Kredisi Projesi amacına ulaşır ve üretken firmalarımızın derdine çare olur. Bugünlük bu kadar. Hoşçakalın .

PAYLAŞIM

Tags: , , ,

Bu Kategorideki Diğer Konular - Banka

Garanti Bankası Sonbahar Kredisi Online Başvuru İmkanı

Garanti Sonbahar Kredisi, Garanti Anında Kredi, Uygun ve Hızlı İhtiyaç Kredisi, Hesaplı Kredi Başvurusu – Arkadaşlar bankaların kredi kampanyalarına kaldığımız yerden devam ediyoruz. Güncel ve kaliteli tüm kredi haberlerini detaylandırmaya ve inceleyerek sunuyoruz. Maksadımız en hesaplı krediyi rahatça bulabilmeniz. Malum sonbaharı iliklerimize kadar hissediyoruz. Yalnız bununla beraber, kış aylarına hazırlıklarında yapılması gerekiyor. Çiftçinin, esnafın, memurun,

5.000 TL Sonbahar Krediniz İş Bankasında Üstelik SMS ile Başvuru İmkanı

Türkiye İş Bankası Sonbahar İhtiyaç Kredisi Kampanyası, Düşük Faizli Sonbahar kredisi, T.C İle Başvuru,  Hesaplı ve Uygun Kredi – Yaz aylarını bayramlar ile ve tatiller ile geçirdik. Bir çok kimse için yaz çok iyiydi. Ama bir o kadarda masraflıydı. Masraflar bitti derken şimdide sonbahar geldi ve kışa hazırlıkların yapılması gerekiyor. Esnafı da, işçisi de, memuru

Halkbank’tan Müşterilerine Düşük Faiz İle Anında Hızlı İhtiyaç Kredisi

Halkbank Hızlı Kredi, Türkiye Halk Bankası anında kolay ihtiyaç kredisi, hesaplı ve uygun acil kredi – Değerli dostlarımız, aylardır bankaların en hesaplı ve en özel kredi kampanyalarını sizlerin beğenisine sunuyoruz. Vatandaşa kredi lazım. Ama bunu en hesaplı olacak şekilde halletmek istiyorlar. Tabi kredi çekerken de genel anlamda bazı özel günleri daha çok tercih ediyoruz. Örneğin

Düşük faizli ve Uzun Vadeli Eğitim Krediniz Fibabanka’da

Fibabanka eğitim kredisi, fibabanka okul kredisi, hesaplı ve uygun kredi – Güzel bir bayram tatilinin ardından işimize gücümüze bakmaya başladık. Lakin bu sıralar okullar ve üniversiteler açılacak. Haliyle de çocuğuna güzel bir gelecek sunmak isteyen ebeveynleri de bir telaş sarmış durumda. Zira okul ücretleri oldukça pahalı. Bankalarda ise bayram kredilerinin yerini yavaş yavaş eğitim kredileri

Halkbank’tan Emekli Amca ve Teyzelerimize Düşük Faizli Mini Kredi

Halkbank Emekli Mini Kredi, Halkbank Emeklilere Özel Hesaplı Kredi, Türkiye Halk Bankası Uygun Emekli Kredisi – Saygıdeğer Emekli Büyüklerimiz; Amcalarımız, Teyzelerimiz, Abilerimiz ve Ablalarımız. Bu yazı sizlere özel. Sizler için yeri geldiğinde bankaların kredi kampanyalarını paylaşıyoruz zaten. Lakin çoğu zaman emekliler gerçekten de araştırma yapmadığından yüksek faizli kredi çekmek durumunda kalıyorlar. Çoğuda %1,50’nin üstünde faizlere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan

PAYLAŞIM