Go to ...
KİMLER KREDİ GARANTİ FONU (KGF) TEMİNAT DESTEĞİNDEN FAYDALANAMAZ?


Kredi/destek almak isteyip de kefili ve yeterli teminatı olamayanlara kefil olan ve bunu kurumsal olarak yapan tek kurum KGF (Kredi Garanti Fonu ) hakkında bilgi sunduğumuz yazılarımızdan yeni bir tanesi ile karşınızdayız. Amacımız Kredi Garanti Fonu ve verdiği destekler hakkında aklınızda herhangi bir soru kalmayacak şekilde sizi aydınlatmaya çalışmaktır.

KREDİ GARANTİ FONU HANGİ FİNANSAL KİRALAMA ŞİRKETLERİNE KEFALET VERMEKTEDİR?

Kredi Garanti Fonu kefalet desteğinden kimler faydalanabilir? Daha öncede belirttiğimiz gibi KOBİ niteliği taşıyan işletmeler Kredi Garanti Fonu desteklerine rahatlıkla başvurabilirler. KOBİ deyince aklınıza hemen imalat/üretim sektöründe faaliyet gösteren işletmeler geldiği için durumu tekrar aydınlatmamızda fayda bulunmaktadır. KGF desteklerine KOBİLER ve kobi vasfına haiz esnaf ve sanatlarlar, serbest meslek erbapları, çiftçilerimiz, tarımsal işletmeler ve belirli birlik ile kooperatifler dahil her cinsten ekonomik faaliyet yürüten ticari işletmeler , sektör veya bölge ayırımı yapılmaksızın başvurabilirler.

KREDİ GARANTİ FONU (KGF) BANKALAR DIŞINDA HANGİ KURUMLARDAN ALINACAK KREDİLER/DESTEKLER İÇİN KEFALET VERMEKTEDİR?

Kredi Garanti Fonunun desteklerinden yararlanabilmek için ille de Kobi mi olmamız gerekiyor?Kısaca kobinin ne olduğunu hatırlarsak 250’den az personel çalıştıran ve 40 milyon TL.’nin altında yıllık ciro yapan işletmeler kobi sayılmaktadır. Bu hatırlatmadan sonra Kredi Garanti Fonunun desteklerinden faydalanabilmek için Kobi veya kobi sayılın ekonomik faaliyette bulunan tarımsal işletmeler, esnaf ve sanatkarlar, çiftçiler, kooperatifler ile serbest meslek erbabı olmanız şarttır. Özetleyecek olursak Kredi Garanti Fonu desteklerinden faydalanabilmek için kobi olmanız gerekmektedir.

HANGİ BANKALARDAN ALINACAK KREDİLERE KREDİ GARANTİ FONU KEFALET VERMEKTEDİR?

Kredi Garanti Fonuna kefalet başvurusu yapabilmek için hangi alanda faaliyet yürütmemiz gerekmektedir? Eğer kobi vasfına haiz iseniz Kredi Garanti Fonuna başvurmak için belirlenmiş bir sektörden olmanız gerekmemektedir. Yani her sektörde faaliyet gösteren kobi niteliğindeki firmalar Kredi Garanti Fonu desteklerine başvuru yapabilmektedirler. Ayrıca  gerçek veya tüzel kişi olmanızın da herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.

KİMLER KREDİ GARANTİ FONUNUN (KGF) KEFALETLERİNDEN ÖNCELİKLİ OLARAK FAYDALANABİLİR?

Şimdiye kadar çeşitli yazılarımızda hangi sektörlerden, hangi bankalardan, hangi finansal kiralama kurumlarından, hangi vadelerde ne miktarlarda kredi/desteklere kefalet verdiği hakkında bilgi sunduk .

Peki Kimler Kredi Garanti Fonu (KGF) ‘nin kefalet desteğinden yararlanamaz?

  1. Vergi ve SGK(Sosyal Güvenlik Kurumu) borçlarından dolayı takibata alınmış olanlar,
  2. İflas ve tasfiye aşamasında/sürecinde olanlar,
  3. Bankalar ve Özel finans kurumları tarafından haklarında borç takibatı bulunan girişimciler

Kredi Garanti Fonunun desteklerinden faydalanmak için başvuramamaktadırlar.

KREDİ GARANTİ FONUNUN (KGF)KEFALET VERDİĞİ KREDİ TÜRLERİ HANGİLERİDİR?

Yazımızın başlığını oluşturan kimlerin KGF’nin desteğinden faydalanamayacağı konusunu biraz daha açmamız gerekirse , Kredi Garanti Fonu her tür resmi vergi borcu ile sosyal güvenlik primi borçları olup bu konuda alacak takibatına uğramış olanlar , kredi veren kurumlarla borçlarını ödeme konusunda sıkıntı yaşayanlar ile tasfiye ve iflas aşamasında olup iş yerlerini kapatma süreci içerisinde olanlara kefil olmamaktadır. Aslında bu konular herkes tarafından dikkate alınacak konulardır. Kim  resmi borçlarına ve bankalardan veya özel finans kurumlarından aldıkları borçları ödememiş yada iş yerini kapatma aşamasında olan birisine kefil olur ki? Demek ki vergi ve borçlarımızı zamanı zamanına ödeyerek kredi değerimizi hep yüksekte tutmamız burada da gerekli görülmektedir.

Kimlerin Kredi Garanti Fonunun desteğini alamayacağı konusu ve KGF hakkında merak edilen diğer bazı meseleleri ele aldığımız bugünkü yazımıza burada son veriyoruz. Sağlıkcakla kalın.

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan