Go to ...
KGF (KREDİ GARANTİ FONUNUN) KAYNAKLARI NELERDİR?


Garanti Fonu Türk Ticaret Kanununa göre kurulmuş bir anonim şirkettir. Kredi/destek almak isteyip de yeterli teminat ve kefaleti bulunmayan kobilere kefalet vererek ihtiyaç duydukları kredi/desteği almalarını sağlamaktadır.  Kendisi bir anonim şirket olmasına rağmen girişimcilerimize yardımcı olarak bir kamu hizmeti yapmaktadır.

Bir anonim şirket olan Garanti Fonu (KGF) kefalet hizmeti verebilmek için çeşitli imkanlara sahip olması gerekir. Bunlar Kredi Garanti Fonunun kaynaklarını oluşturmaktadır. Kredi Garanti Fonu TESK, KOSGEB, TOSYÖV, MEKSA, TOBB ile 21 adet bankanın ortaklığı ile kurulmuş bir kuruluştur. Ortaklarının bir kısmı kamu kurumu niteliğinde bir kısmı da özel kurumlardır.

KREDİ GARANTİ FONUNUN ORTAKLARI HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Kredi Garanti Fonunun vermiş olduğu kefalet hizmetini yürütebilmesini sağlayan çeşitli kaynak sağlayıcıları bulunmaktadır. Bunlar;

  1. KREDİ GARANTİ FONU ÖZKAYNAKLARI (KENDİ KAYNAKLARI/SERMAYESİ)
  2. AVRUPA YATIRIM FONU (EIF)’DEN TEMİN EDİLEN FONLAR,
  3. T.C. HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI’NDAN TEMİN EDİLEN FONLAR,
  4. BAKÜ ,TİFLİS, CEYHAN BORU HATTI PROJESİ ŞİRKETİ (BTC CO.)’DAN TEMİN ETTİĞİ FONLARDIR.

Kredi Garanti Fonu yukarıda saydığımız kaynaklardan elde ettiği fonlar ile Ekonomimizin can damarını oluşturan ve Ekonominin %90’lık kısmını oluşturan Kobilerimize kefalet verebilmektedir. Şimdi kısa kısa bu fonları açıklamaya çalışalım;

KREDİ GARANTİ FONU VERDİĞİ KEFALET İÇİN NE MİKTARDA BİR KOMİSYON VEYA ÜCRET TALEP ETMEKTEDİR?

KREDİ GARANTİ FONU ÖZKAYNAKLARI; Kredi Garanti Fonu  TESK, KOSGEB, TOBB, MEKSA ile 21 adet bankanın ortagı oldugu bir kurumdur. Bir Anonim şirket olan anılan fonun ortaklarından temin ettiği özkaynak miktarı ise yaklaşık olarak 280 MİLYON TL.dir.

T.C. HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI’NDAN TEMİN EDİLEN FONLAR; Kredi Garanti Fonu özellikle Avrupa ve Amerika’da bulunan kredi fonlarına nispetle kurulmuş bir kurumdur. Ortakları arasında özel firmalar (özelliklede bankalar) da bulunmaktadır. Bu açıdan hemen kar amacı güttüğü düşünülebilir ancak KGF kar amacı gütmeyen ve kamusal hizmet veren bir Anonim şirkettir. Kamusal bir hizmet vermesi dolayısıyla Kredi Garanti Fonu devletimiz tarafından desteklenmektedir. Özellikle yaşanan ekonomik krizler sırasında ve sonrasında ekonominin canlandırılması yada ayakta tutulması amacıyla yardımlar daha da artabilmektedir. İşte Hazine Müsteşarlığımız da alınan Bakanlar Kurulu kararı geregi zaman zaman Kredi Garanti Fonuna fon desteği sağlayabilmektedir.

KREDİ GARANTİ FONU HANGİ İŞLERİN FİNANSMANI İÇİN GEREKLİ KREDİLERE KEFALET VERMEKTEDİR?

Kredi Garanti Fonunun Hazine Müsteşarlığından temin ettiği fon Milyar TL. miktarlara ulaşmaktadır. Hazine Müsteşarlığından temin edilen fonlar sayesinde daha çok girişimciye kefil olarak ekonominin canlanmasında önemli roller oynayabilmektedir.

AVRUPA YATIRIM FONU (EIF)’DEN TEMİN EDİLEN FONLAR; Avrupa Birliği aday üyelerin birlik standartlarına yükseltilmesi amacıyla Türkiye’ye çeşitli adlarda fon aktarımı yapmaktadır. Bunlardan biriside Kredi Garanti Fonuna sağladığı 4.5 milyon EURO değerindeki destektir. Bu destek ülkemizin en geri kalmış illerinden 43 ilde Kredi Garanti Fonunun kobilere vereceği kefaletlerde kullanılmak üzere tahsis edilmiştir.

KREDİ GARANTİ FONUNUN (KGF) KEFALET DESTEĞİNDEN FAYDALANMAMIZ İÇİN NASIL BİR PROSEDÜR İZLEMEMİZ GEREKİR?

BAKÜ ,TİFLİS, CEYHAN BORU HATTI PROJESİ ŞİRKETİ (BTC CO.)’DAN TEMİN ETTİĞİ FONLAR; BTC Co (Bakü, Tiflis, Ceyhan) firması ile Kredi Garanti Fonu A.Ş. arasındaki işbirliği sayesinde 2 MİLYON $ tutarında bir fon oluşturulmuştur. Bu fonlar boru hattının geçtiği Kars, Ardahan, Erzincan, Erzurum, Kayseri, Sivas, Kahramanmaraş, Adana ve Osmaniye illerinde iş yapan Kobilere yönelik olarak kullanılacak olup proje 2017’de sona erecektir.

Kredi Garanti Fonunun kefalet hizmeti verebilmesi için gerekli kaynaklarının neler olduğunu  anlatmaya çalıştığımız yazımıza burada son veriyoruz. Saygılarımızla.

Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan