Go to ...
KGF (KREDİ GARANTİ FONU) UND (ULUSLARARASI NAKLİYECİLER DERNEĞİ) İHRACATA SEVKİYAT DESTEĞİ NEDİR? KİMLER YARARLANABİLİR?


Kredi Garanti Fonu tarafından yürütülen destek programlarını ele aldığımız yeni bir yazımızla karşınızdayız. Bugün sizlere Kredi Garanti Fonu (KGF) tarafından verilen desteklerden UND İHRACATA SEVKİYAT DESTEĞİ hakkında bilgi sunmaya çalışacağız.

Kredi Garanti Fonu tarafından yürütülen destek programları hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Bilindiği gibi Türkiye 1980 li yıllardan itibaren ihracata dayalı bir ekonomik büyüme modelini benimsemiştir. Bu ekonomik büyüme modelinin vazgeçilmez kurumlarından bir taneside dünyadaki benzerlerine nispetle Türkiyede kurulan Türk Eximbank’tır. Türk Eximbank ihracatın ve ihracatçının her işinde yanında olmaktadır. Son dönemde hükümetimiz Türk Eximbank’ın ihracatı destekleme kredileri konusunda kesenin ağzını açmış gözüküyor.

Biz bugün Türk Eximbank hakkında bilgi vermeyeceğiz. Türk Eximbank ile Uluslar arası Nakliyeciler Derneği arasındaki ilişkiler bakımından Kredi Garanti Fonunca yürütülen UND ihracata Sevkiyat desteği hakkında bilgi sunmaya çalışacağız.

UND (ULUSLAR ARASI NAKLİYECİLER DERNEĞİ) İHRACATA SEVKİYAT DESTEĞİ (İHRACATIN DOĞRUDAN DESTEKLENMESİ) NE ANLAMA GELMEKTEDİR?

Bu destek programı 2009 yılının şubat ayında ilk defa başlatılmıştır. Söz konusu destek UND ( Uluslar arası Nakliyeciler derneği ) üyelerinin Türk Eximbank’tan kullandıkları krediler için sağlanan kefalet desteğinden oluşmaktadır.

Uluslar arası Nakliyeciler derneği (UND) üyeleri yürüttükleri işler için Türk Eximbank’tan kredi kullanmak ihtiyacı duymakta fakat bazen yeterli teminat/kefalete ulaşamamaktadırlar. İşte bu aşamada Kredi Garanti Fonu devreye girmekte ve nakliyecilerimize kefil olmakta ve bu sayede istedikleri kredilere ulaşabilmektedirler.

Uluslar arası Nakliyeciler Derneği (UND) üyeleri bu destek projesi kapsamında Türk Eximbank’tan kullandıkları krediler için %100’lük bir kefalet desteği sağlayabilmektedirler. Bu oran Kredi Garanti Fonu tarafından verilen en yüksek kefalet miktarını ifade etmektedir. Bu destek programı kapsamında Kredi Garanti Fonu kefaletinden yararlanmak isteyen (UND) Uluslar arası Nakliyeciler Derneği üyeleri (Taşımacılık Sektörü Firmaları) Türk Eximbank’tan uygun kredi alabilmektedirler.

Nakliyecilerimizin Türk Eximbank’tan kullandıkları/kullanacakları kredilerde Kredi Garanti Fonunun %100 civarında kefalet vermesi taşımacılıkla uğraşan firmalarımız için bir avantaj teşkil etmektedir. Çünkü Türk Eximbank piyasa koşullarından daha düşük faiz oranları ile nakliyecilerimize kredi imkanı sunmaktadır.

Son dönemde Türk Eximbankın alıcı kredi faiz oranlarında önemli yenilikler yaptığı gözlemlenmektedir. Bu yenilikler gelişmiş ülkelerin eximbankları ile Türk Eximbank alıcı (ithalatçı) kredileri faiz oranlarındaki farkın giderilmesine yöneliktir. Bu sayede Türk ihracatçısı yeni ve riskli pazarlara daha korkusuzca açılabilme imkanına sahip olacaktır. UND ihracata Sevkiyat desteği programı Kredi Garanti Fonu ve Türk Eximbank işbirliği ile yürütülmektedir. Kurumlarımız şüphesiz iş adamlarımızın sorunlarını özellikle de finansman/kredi sorunlarını gidermek için kurulmuşlardır. O açıdan bakıldığında bu hizmetlerin önemi bir kez daha iyi anlaşılmalıdır.

Kredi Garanti Fonu (KGF) tarafından yürütülen destek programları kapsamında bulunan UND ihracata sevkiyat Desteği programı hakkında bilgi sunmaya çalıştığımız bugünkü yazımıza burada son veriyoruz. Umarım beğenmiş ve yararlı bulmuşsunuzdur. Saygılarımızla. hoşçakalın .Esenlik içinde kalınız.

 

Etiketler:, , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan