Go to ...
KGF (KREDİ GARANTİ FONU) KOSGEB DESTEKLERİNE KEFALET DESTEĞİ PROGRAMI NEDİR?NE DEĞİLDİR?


Ekonomideki ağırlığı gittikçe artan Kredi Garanti Fonu (KGF) hakkında bilgi vermeyi amaçladığımız yazılarımıza devam ediyoruz. Hükümetimiz tarafından programa alınan 17 milyar Tl.lik kredi ve 5 Milyar TL.lik Kobilere nefes kredisi projelerinden sonra Kredi Garanti Fonunun ekonomi üzerindeki etkinliği artmıştır/artmaktadır.

Yazılarımızı takip edenlerin bildiği gibi Kredi Garanti Fonu kredi veren bir kurum olmayıp krediye ihtiyaç duyan firmaların (kobi niteliğindeki firmaların) kredi alımı sırasında duydukları kefalet ihtiyacını karşılayarak kobilerimize destek veren bir kurumdur. Bu alanda zaten Türkiye’de başkada bir kurumsal yapı bulunmamaktadır.

KGF (Kredi Garanti Fonu) tarafından yürütülen destek programları hakkında bilgi verdiğimiz yazımı zaten yayınlamıştık . Biz bugün KGF (Kredi Garanti Fonu) tarafından yürütülen destek programlarından “KOSGEB desteklerine kefalet desteği” programı hakkında ayrıntılı bilgi sunmaya çalışacağız.

KGF tarafından yürütülen destek programları hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız.

KGF TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN KOSGEB DESTEKLERİNE KEFALET DESTEĞİ NEDİR? NE DEĞİLDİR?

Küçük ve Orta Ölçekli işletmelerin en önemli destekleyicisi konumundaki KOSGEB tarafından verilen ancak hibe niteliğinde olmayan geri ödemeli desteklerden faydalanmak için başvuruda bulunan firmaların teminat eksikliği durumunda KGF (Kredi Garanti Fonu) kefaleti vasıtasıyla söz konusu kobilerin kredi kullanabilmelerini bu sayede de finansman sorunlarını çözmelerini sağlayan destek programıdır.

KOSGEB TARAFINDAN KOBİLERE YÖNELİK OLARAK VERİLEN GERİ ÖDEMELİ DESTEKLERİN GERİ ÖDEMESİNDE KULLANILMAK ÜZERE FİNANS KURUMLARINDAN (BANKA VE BENZERİ KURUMLARDAN) KREDİ ALMAK İÇİN KGF (KREDİ GARANTİ FONU) DESTEĞİNDEN FAYDALANILABİLİR Mİ ?

Değerli arkadaşlar Kredi Garanti Fonu’nun bir çok banka ve finans kurumu ile anlaşmaları (protokolleri bulunmaktadır.) Yani Kosgeb’in ticari bankalar üzerinden verdiği geri ödemeli destekleri için bankalar ile imzaladığı protokollere KGF’ de taraftır. KOSGEB’in geri ödemeli desteğini almış işletmelerin finans kurumlarından kredi kullanabilmeleri için bankalarca istenilen teminatı temin edememeleri halinde Kredi Garanti Fonu kefalet desteği vererek girişimcilerimizin kredi kullanmalarını kolaylaştırmaktadık. Kredi Garanti Fonu krediyi bizzat kendisi vermemekte bankalar ve diğer finans kurumlarından kredi talebinde bulunan firmalara kefil olarak istedikleri krediyi almalarına yardımcı olmaktadır.

Kredi Garanti Fonu (KGF) ekonomi camiasında pek de bilinen bir kurum değil  ancak ekonomi içindeki fonksiyonları ve etkinliği giderek artmaktadır. Son dönemde hükümetimiz tarafından açıklanan 17 milyar TL.lik kredi Kredi Garanti Fonu (KGF) vasıtasıyla piyasaya verilecek. Ayrıca yeni açıklanan Kobilere nefes kredisi projesi adı altında verilecek olan 5 milyar TL.lik kredide yine Kredi Garanti Fonu vasıtasıyla verilecek söz konusu kredinin yıllık faizi ise %9,90’dır.

KGF vasıtasıyla verilecek 17 Milyar TL.lik Kredi hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Kobilere nefes Kredisi Projesi hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Kredi Garanti Fonunun en önemli özelliği sadece imalat (üretim ) yapan kobilere kefalet desteği sunmaması ama aynı zamanda çiftçi, zanaatkar, serbest meslek erbabı ve kooperatiflere de kefalet desteği sunmasıdır. Yani ekonominin hemen hemen tamamını kapsamaktadır.  Son dönemde hükümetimizin desteği ile KGF nin kaynakları çok miktarda arttırılmıştır.

Kredi Garanti Fonu (KGF) tarafından yürütülen Kosgeb desteklerine kefalet desteği programı hakkında ayrıntılı bilgi vermeye çalıştığımız yazımıza burada son veriyoruz. Esenlik içinde kalınız.

Etiketler:, , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan