Go to ...
KAZ ÜRETİMİ NEDİR? KAZ ÜRETİMİ İÇİN NEREDEN KREDİ, HİBE VE DESTEK ALABİLİRİM?


Tarım  ve hayvancılık sektörüne yönelik olarak verilen hibe, kredi , teşvik ve destek programlarını tanıtmaya çalıştığımız yazılarımıza bir yenisini daha eklemekteyiz. Tarım Bakanlığı ve bir çok kuruluş tarım ve hayvancılığa yönelik kredi, hibe ve destekler vermektedir. Bu konularla ilgili olarak bir çok makalemizi sitemizden bulabilirsiniz.

Genç çiftçilere yönelik olarak verilen hibe ve kredi hakkında ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

Milli Tarım projesi ile çok çeşitli destek , hibe ve krediler gündeme gelmiştir. Hükümetimiz özellikle hayvancılığa yönelik çeşitli destek ve krediler vermektedir. Hayvancılığa yönelik Tarım Projesi kapsamında verilen Yerli Üretimi destekleme programı hakkında bilgi almak için ilgili linki tıklamanız yeterli olacaktır. Biz bugün yetiştiriciliği ve yetiştiriciliğine yönelik olarak verilen Kredi, hibe ve destekler hakkında bilgi sunmaya çalışacağız.

İsterseniz kaz yetiştiriciliği hakkında genel bilgiler vererek konumuza başlayalım. Kaz hemen hemen her iklim şartında yaşayabilen bir kanatlı hayvan türüdür. Çok soguk veya ılıman iklimi olan alanlarda rahatlıkla yaşayabilmektedir. Suyu ve sulu ortamları seven bir su kanatlı türüdür de denilebilir. Yumurtlama yerinin kuru olması dışında sulu ortamları seven bir hayvandır. Hemen hemen her türlü bitkiyi yiyebilen bir hayvan olan kaz özel bir bakım ve işçilik gerektirmemektedir. Evine bağlı olan bir hayvan olan kazın yumurtlama kapasitesi de oldukça büyüktür. Bu sayede sürünüzü kısa sürede büyütme imkanınız bulunmaktadır. Özel ve çok masraflı barınak alanlarına ihtiyaç duymayan bir hayvan türü olan kazın yemleme maliyeti de oldukça düşüktür. Sulu bir göl, nehir ortamına yakınsanız buralardan da yiyecek ihtiyacının büyük bir çoğunluğunu karşılayabilmektedir. En sert iklim koşullarına bile dayanıklı olan kaz için güneşten ve rüzgardan korunmasını sağlayan basit barınaklar yeterli olmaktadır. Hastalıklara karşı dayanıklı olan kaz en kötü yemleme ile bile kilosunu koruyabilmektedir.

Kazın nereleri ekonomik değere sahiptir? Kazın eti, tüyü ve ciğeri ekonomik olarak değerli kabul edilmektedir. Fiyatı ise çeşitli bölgelere göre 50-150 TL arasında değişmektedir. Kazın üretimi, bakımı  ,beslenmesi kolay bir hayvandır. Eğer iyi bir meranız varsa ve eviniz bir göl, dere, nehir gibi sulak bir alana yakın ise kazın beslenip büyütülmesi çok uygun maliyetlerde olabilmektedir.

Kaz yetiştirmek için hangi hibe, destek ve Kredilerden faydalanabilirim? Bilindiği gibi başta tarım bakanlığı olmak üzere bir çok kurum hayvancılık için hibe, kredi ve destek vermektedir. Bu desteklere kanatlı hayvanlarda dahildir. Kanatlı üretiminde öncelik tavuğa verilmesine karşın kaz yetiştiriciliği konusunda proje hazırlamak için bir engel yoktur. Piyasada kaz eti konusunda zaten bir açık mevcuttur. Onun için kaz yetiştiriciliği, kuluçka çıkarılması için gerekli tesis ve makineler ile kesim, paketleme ve tüylerinin piyasa için hazırlanması için yapılacak yatırımların destek , hibe ve kredi alma büyüktür.

Kaz yetiştirmek için Genç Çiftçilere verilen 30 bin TL. hibeden faydalanılabilir.Kaz üretimi için TKDK’ya (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) başvuru yapılabilir, kadın girişimcilerine verilen Mikro Krediye başvurulabilir.

Kaz üretimi, kaz üretimi için destek verebilecek kurumları ele aldığımız bugünkü yazımıza burada son veriyoruz. Esenlikle kalın.

Etiketler:, , , , , ,

One Response “KAZ ÜRETİMİ NEDİR? KAZ ÜRETİMİ İÇİN NEREDEN KREDİ, HİBE VE DESTEK ALABİLİRİM?”

  1. şükrü süt
    26 Mayıs 2017, 12:34

    merhababen sakaryadan yazıyorum benim kendime ait 20 dönüm arazi ve bu arazinin içinde yaklaşık 2000 m.kare sulak arazi var ve bu sulak olan kısım doğal olarak kaynak suyudur yaz ve kış sürekli su bulunur.ben yatırım yapmak istiyorum fakat öz sermayem yok denecek kadar azdır ne tür bir proje yapmam gerekiyor ve bu kazları nereden ve nasıl temin edebilirm.saygıla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan