Go to ...
İŞKUR’DAN ENGELLİLERE GİRİŞİMCİ DESTEĞİ


Kadınım, Gencim, Meslek Lisesi Mezunuyum, Engelliyim, Eski bir hükümlüyüm, Bir projem var .Yeni bir iş yeri kurmak istiyorum. İşimi büyütmek istiyorum, yurt dışı piyasalara açılmak istiyorum, markalaşmak istiyorum, yeni bir şey icat ettim ama nasıl ticarileşeceğimi bilmiyorum fakat sermayem yok diyorsanız tam da yerine geldiniz.

Çünkü Yerli ve yabancı kuruluşların verdiği kredi, hibe, teşvik ve destekleri konu aldığımız bilgi verici bir sürü yazımız bulunmaktadır. Söz konusu hibe, teşvik, destek ve krediler hakkında bilgi almak istiyorsanız sitemizi takip etmenizi öneririz. Ayrıca konular hakkında ayrıntılı bilgi almak için ise ilgili linkleri tıklamanızı tavsiye ederiz. Muhakkak size uygun bir hibe, destek ve kredi programı bulunacaktır. KOSGEB, Eximbank, İşkur, Ekonomi Bakanlığı, Bilim ve Bakanlığı, TTGV, Avrupa Birliği, TÜBİTAK, Enerji Bakanlığı vb. kurumların vermiş olduğu kredi, hibe, destek ve teşvikler hakkında sitemizde çeşitli yazılar bulabileceğinizi hatırlatarak konuyu İŞKUR desteklerine getirmek istiyoruz.

Bilindiği gibi İş ve İşçi ilişkilerini düzenleyen ve iş arayan ile işçi arayanı bir araya getirmeye çalışan bir resmi kurumumuzdur. Son yıllarda faaliyetlerini geliştirmiş vermiş olduğu destekler, teşvikler ve krediler ile hizmetlerini daha geniş alanlara yaymıştır. Çok uzun zamandır çalışmasına rağmen son 10 yıllık atakları ile iş ve işçi arayan insanımızın başvurduğu ana kuruluşlardan birisi haline gelmiştir. Biz bugün İŞKUR  tarafından Engelli vatandaşlarımıza verilen Engelli girişimci hibesi hakkında bilgi sunmaya çalışacağız.

İŞKUR engelli girişimci adaylarına 36 bin TL. hibe vermektedir.

BU HİBE PROGRAMINDAN KİMLER FAYDALANABİLİR; En alt seviyeden %40 oranında engelli (sakat) olan vatandaşlarımız İŞKUR’dan 36 bin TL. hibe desteği alabilmektedirler. Bu hibeden faydalanacak engellik (sakat) vatandaşlarımızın yapacakları/kuracakları iş ile ilgili olarak mesleki belgesi (sertifika/diploma vb.) olması yada uygulamalı girişimcilik eğitimi sertifikası almaları gerekmektedir. Aksi takdirde bu programdan faydalanamazlar.

Bu hibe programından faydalanabilmenin diğer bir şartı ise hibeden faydalanacak engelli girişimcimizin bizzat işinin başında olması gerektiğidir. Kendi işinin başında bulunmayan engelliler ile halen olan engelli vatandaşlarımız bu programdan faydalanamayacaklardır.

İŞKUR HİBE DESTEĞİ HANGİ KALEMLERDEN OLUŞMAKTADIR; Engelli vatandaşlarımız iş kuruluşu aşamasında; İş Yeri Kuruluş Desteği, İşletme Giderleri Desteği ve İşyeri Kuruluş desteğinden oluşmaktadır. Buna göre;

İşyeri Kuruluş İşlemleri Desteği; İŞKUR tarafından verilen ve bir işletmenin kuruluşu için yapılan; resmi işlemler, izinler, ruhsat, onay vb. masraflar için yapılan en çok 2 bin TL. desteği ifade etmektedir.

İşletme Gideri Destekleri; Kurulan yeni işletmenin su , iletişim, elektrik, ısınma vb. giderleri karşılığı ve en çok %60’ı geçmeyecek şekilde yıllık toplam en çok 4 bin TL. desteği ifade etmektedir. Bu destek 12 ay boyunca ve fatura, makbuz vb. karşılığı yapılmaktadır.

İşyeri Kuruluş desteği;  işyerinin kuruluş giderlerinden makine, yazılım, teçhizat, donanım, sarf malzemeleri, ofis malzemeleri vb. giderlerin karşılanmasına yönelik olarak en çok 30 bin TL. lik desteği kapsamaktadır. Bu destek 12 ay boyunca yapılmakta olup ödemeler makbuz (fatura, dekont vb.) karşılığı yapılmaktadır.

BU DESTEKTEN FAYDALANMAK İÇİN NEREYE BAŞVURMALIYIM; Söz konusu destekten (Hibe) faydalanabilmek için Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine başvuru yapmamız gerekmektedir.

İŞKUR engelli girişimci desteği hakkında bilgi sunduğumuz yazımıza burada son veriyoruz.HOŞÇAKALIN.

Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan