Go to ...
İŞ KURMAK İSTİYORUM NASIL HİBE ALABİLİRİM?


Avrupa’nın hatta dünyanın en genç nüfusuna sahip ülkelerden birisiyiz. Nüfusumuzun çoğunluğunu dinamik zıpkın gibi gençler oluşturmaktadır. Sadece nüfusumuzun gençliğiyle övünmüyoruz ayrıca Türk insanının girişimci ruha sahip olması ile de övünüyoruz. Zira yapılan anketlere göre Türk insanının %60-70 lik bir kısmının kendi işine sahip olmayı , başkasının işinde çalışmaya tercih ettiğini görmekteyiz. Buda çok önemli bir şey, bu girişimcilik ruhu yepyeni işletmelerin kurulmasını veya devamını garanti eden etmenlerdendir.

Gelişmiş ülkelerin ortalaması ise bizim %50’mizi bile yakalayamamaktadır. Zira yapılan araştırmalara göre bir çok Avrupa ülkesinde insanların ancak %20-30’luk bir kısmı kendi işinin sahibi/patronu olmayı tercih ettiğini, geri kalan %70-80’lık kısmının ise başkasının sahip olduğu bir işte çalışmayı tercih ettiğini göstermektedir.

Bu gelişmiş ülkeler ile ülkemiz insanının kendi işini kurmak veya geliştirmek açısından ne kadar bir oran farkının olduğunu göstermektedir. Bir çok konuda geri olduğumuz gelişmiş ülkelerden bu alanda fersah fersah önde bulunmaktayız. Ancak en önemli sorunumuz ise sermaye birikimimizin olmaması . İş yapmak isteyen çok ancak para bulup iş yapabilen az. İşte devlet destekleri milletimizin çoğunluğunun sıkıntısı olan sermaye kıtlığını gidermek için devlet destek, hibe ve kredi programları düzenlemektedir. Hibe ve destek veren kurumların arasında yabancı devletlerde bulunmaktadır.  Bir çok devlet kurumu 2016 yılı sonu 2017 başı itibariyle iş kurmak veya işini geliştirmek isteyen vatandaşlarımıza destek programları düzenlemektedir. Hangi kurumlar devlet desteği vermektedir. ile ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bugün için Hibe programı düzenleyen Ulusal ve uluslararası programlar ve kurumlar nelerdir onları sıralarsak eğer; 

  1. Küçük ve Orta Ölçekli işletmelerin hamisi Kosgeb Hibe Destekleri,
  2. Türkiye’de bilimsel yayınların ve araştırmaların merkezlerinden olan Tübitak Hibe Destekleri,
  3. TTGV yani Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı Destekleri,
  4. Kalkınma Ajansları hibe ve Destekleri,
  5. Avrupa Birliği tarafından verilen hibe, destek ve krediler,
  6. Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı teşvik, hibe ve kredileri,
  7. Türkiye Cumhuriyeti Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından verilen Hibe, kredi ve destekler,
  8. IPARD Hibe ve Destekleri (Avrupa Birliği tarafından verilen Kamu Desteğidir.)
  9. Uluslararası diğer destekler,
  10. Yerli, Ulusal ve Milli Diğer Destekler

den oluşmaktadır.

Yani bir iş fikriniz, planınız, programınız, iş planınızın yanında yeni bir buluşunuz vb . şeyleriniz varsa sadece Türkiye Cumhuriyeti tarafından görevlendirilen kurumlardan değil uluslararası kurumlardan da destek alabilmektesiniz. Onun için siz parayı dert etmeyin , iyi bir iş fikri geliştirmeye çalışın/başlayın. Kendisini Kobilerin hamisi olarak gören Kosgeb her kesime yardımcı olduğu gibi ayrıca Kadınlara pozitif ayrımcılık yapmaktadır. KOSGEB’in kadınlara yönelik destekleri hakkında ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Şüphesiz her kurumun ayrı ayrı başlıklarda çok çeşitli destek, hibe ve kredi programları bulunmaktadır. Bu programların her biri kendi içerisinde farklı ödeme planları, farklı faiz oranları ve prosedürleri gerekli kılmaktadır. Onun için yapacağımız yatırım için önceden hangi kurumun ilgi alanına giriyor daha fazla destek sağlamakta öncelikle onu tesbit etmemiz gerekmektedir.

İş Kurmak İstiyorum Nasıl Hibe Kredisi alabilirim konulu bugünkü yazımıza burada son veriyoruz. Sitemize göz atacak olursanız ilginizi çekecek başka konular, başlıklar ve yazılar bulacağınızdan eminiz. Saygılarımızla.

Etiketler:, , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan