Go to ...
İLK DEFA EV SAHİBİ OLMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZA 15 BİN TL. DEVLET DESTEĞİNDEN KİMLER FAYDALANABİLİR?


Her Türk vatandaşının hayalidir kendi evinin olması , kiracılıktan kurtulmak, kendi evinde oturmak. Azıcık aşım ağrımaz başım mantığındadır milletimiz. Küçük bir yerimiz olsunda başımızı içine sokalım isteriz hepimizde. İşte devletimiz ilk defa ev sahibi olacaklara 15 bin TL.’ye kadar devlet desteği vermektedir artık.

İlk defa ev almak niyetinde olan vatandaşlarımız bankalarda açılacak olan hesaplarına en az 3 yıl boyunca para yatırma karşılığında devletimizden 15 bin TL.ye kadar hibe desteği alma imkanına kavuşmuşlardır.

Kimler 15 TL. devlet desteğinden faydalanabilecek?; İlk defa ev alacak olanlar, Bankalarda ev almak amacıyla konut hesabı açtıranlar,  açtıkları bu hesaba en az 250 TL- en çok ise 2500 TL.’yi düzenli para yatıranlar, 18 yaşından büyük olanlar (18 yaşından küçükler için bu küçüklerin velileri tarafından hesap açtırılması mümkündür.) , açtırdıkları bu hesaba düzenli olarak aylık yada 3 aylık para yatıranlar, para yatırma işlemini en az 36 ay (3 yıl) devam edenler bu destekten yararlanabileceklerdir.

En üst limiti 15 bin TL. olan bu destek ne oranda gerçekleşecektir; A) 36-47 ay arasında düzenli ödeme yapanlar %15 miktarında devlet desteğinden faydalanacaklardır. Bu vadede en üst destek limiti 13 bin TL.dir.  B) 48 ay ile 59 ay boyunca düzenli olarak ödeme yapanlar %18 nispetinde bu destekten faydalanabileceklerdir. Bu vade yapısında en üst limit destek miktarı 14 bin TL. dir.  C) 60 ay (5 yıl) ve üzerinde düzenli ödeme yapan vatandaşlarımızda destek oranı %20 nispetindedir. Bu vadedeki en üst destek limiti ise 15 bin TL. dir.

Bu destek programında devletin vereceği 15 bin TL.lik en üst limit desteğinden faydalanabilmek için en az 5 yıl (60 ay) için ve en az 1200 TL. açmış olduğunuz konut hesabına para yatırmanız gerekecektir.

Devletimiz ilk defa ev alacakları bankalarda para biriktirmeye teşvik etmek için bu destek mekanizmasını devreye sokmuştur. Bu sayede vatandaşlarımızın tasarrufa yönelmelerini temin etmeye çalışmaktadır. Ayrıca inşaat sektörü de ekonomik büyümemizi sağlayan ana sektörlerden bir tanesidir. Vatandaşlarımızın ev özlemine kavuşmalarını sağlamakta bir yandan tasarrufu teşvik etmekte bir yandan da bir çok ürünü kullanan hareketli ve ekonomimiz için çok önemli bir sektör olan inşaat sektörünün canlı kalmasını sağlamaya çalışmaktadır. Yani bir taşla 3 kuş vurmaya çalışmaktadır. Geçmiş dönemlerde de denenmiş olan (Tasarrufu Teşvik Fonu) ancak pek başarılı olamayan bu yöntem umarız bu sefer daha başarılı olacaktır. Zira herkes kendi adına bir hesap oluşturacaktır. Yani parasını devlete vermeyecektir. Aksine ev almak konusunda kararlı, sabırlı olan vatandaşlarımıza devletimiz yukarıda da bahsettiğimiz gibi 15 bin TL. üst sınırlı destek dahi verecektir. Devletimizin desteği sembolik olmaktan uzaktır. 15 bin TL lik destek pek azımsanmayacak bir destektir. Ev almak niyetinde olan bir çok kişinin bu imkandan faydalanmaya çalışacakları kanaatindeyiz. Umarım herkes istediği sıcak yuvasına kavuşur.

İlk defa ev sahibi olacak vatandaşlarımıza 15 bin TL. üst limitli devlet desteğini konu olarak ele aldığımız yazımıza burada son veriyor. Bizi izlemeye devam edin.

Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan