Go to ...
İhtiyaç, Konut ve Taşıt Kredilerinde Kredi Limiti Nasıl Yükseltilir?


Kredi limiti nasıl yükseltilir? Kredi limiti nasıl artırılır? Yüksek limitli kredi nasıl alınır ve çekilir?- Ekonomi, finans ve kredi adına tüm merak ettiklerinizin adresi olan 724kredinotu.com olarak yine özel bir yazı ile karşınızdayız. Özel diyorum çünkü şimdi anlatacağım konu bir çok kişi tarafından ciddi manada sorgulanmaya başlandı. Kredi hepimizin hayatını düzene koyan ve ihtiyaçlarımızın karşılanmasında başvurulan yöntemlerin başında geliyor.

KREDİ NOTU NASIL YÜKSELTİLİR?

Bu açıdan krediler olmadan ulaşmak istediğimiz ihtiyaçlarımıza ve isteklerimize ulaşamıyoruz. Durum böyle olunca da krediler en büyük ihtiyaç gidericilerimiz olarak karşımıza çıkıyor. Ev mi lazım? Araba mı? Yoksa daha farklı bir konu mu? Tüm durumlarda yolumuz bankalara çıkıyor. Bir ev alacaksınız ve size 1 lira lazım ama banka size 100 bin lira veriyor. Yada bir ihtiyacınız var ve 15 bin lira lazımken banka size 10 bin lira veriyor.

Peki bu durumda kredi limiti nasıl artırılır? sorusu ister istemez doğuyor.  yapsam da ihtiyacım olan krediyi alsam? Ne yapsam da kredi limitim yükselse? Bu tarz soruları cevaplandırabilme adına bu yazıyı derlemiş olduk. Kredi notu nasıl yükseltilir sorusunun cevabını maddeler ve başlıklar halinde aşağıda bulabilirsiniz.

KREDİ NOTU YÜKSEK OLMALI

Değerli okurlarımız, kredi alıp almayacağınızı belirleyen asıl madde kredi notu mevzusudur. Kredi notu ile; kredi alabilir misiniz? Alabilirseniz ne kadar limitte alabilirsiniz? bu soruların cevabını da alabilirsiniz. Öncelikle kredi notu çok riskli olan kesinlikle kredi alamazlar. Bu durum da olanlar genelde yasal işlem görenler ve kara listeye girenler tarafından oluşturulmaktadır. Kara Listeye girenlerde 5 yıl kredi alamazlar. Kredi notu orta seviyede olanlar ise çok yüksek limitli kredi alamazlar.

Kredi notu iyi ve çok iyi olanlar yüksek tutarlı krediye başvuruda bulunabilirler. Bu açıdan bakıldığında sizler ilk önce kredi notunuzu öğrenmelisiniz. Ardından kredi notunuz orta seviyelerdeyse, kredi notu acaba nasıl artırılır sorusunun cevabını arayacaksınız. Dilerseniz Kredi Notu Nasıl Yükseltilir konulu yazımıza bir göz atarak bunu nasıl gerçekleştirebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bu adımlara göre de notunuz üst seviyelere çıkabilir.

KREDİ HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Kredi hesaplamasında banka, sizin sunmuş olduğunuz maaş bordrosunu baz alır. İlk önce maaşınızın %50’sini alır ve bulunan rakam sizin aylık ödeyebileceğiniz taksit miktarı olur. Buna örnek verecek olursak 2 bin lira maaşınız var. Dolayısıyla aylık 1.000 TL ödeyebilirsiniz. 24 ay vade ile çekerseniz en fazla alabileceğiniz tutar 24.000 TL dir.

KREDİ VADESİNİ ARTIRMA

Unutmayın ki kredi vadesini artırarak alabileceğiniz kredi tutarını da yani limitini de artırabilirsiniz. Buna göre ihtiyaç kredilerinde 24 ayda 24 bin lira alabiliyorsanız 48 ayda da 48 bin lira alabilirsiniz. Konut kredilerinde 60 bin lira alabiliyorken 120 ay vade ile bu limitinizi 120 bin liraya çıkarabilirsiniz. Bu öncelikle bankanız gereken seçenek.

EK GELİR GÖSTERMEK

Ev alacaksınız. Asgari ücretli olarak çalışıyorsunuz. 1.400 TL maaşınız var. Alacağınız evin fiyatı 150 bin lira.  Lakin bankanın size verdiği kredi 84 bin lira. Bu durumda evde çalışan başka birileri varsa bunların da maaş bordrosunu sunabilirsiniz. Örneğin eşinizde asgari ücret ile mi çalışıyor? Bu durum da evinize giren maaş en az 2.800 TL dir. Bu rakamın %50’si sizin aylık taksidiniz olur. Buna göre 1.400 TL X 120 Ay = 168 bin lira yapar. Bu sayede de istediğiniz evi alabilirsiniz.

TEMİNAT GÖSTERİN

Yine diyelim ki 150 bin lira lazım ama banka size en fazla 100 bin lira veriyor. Bu durumda gayrimenkullerinizi devreye sokabilirsiniz. Göstereceğiniz gayrimenkulün değerinin yarısı kadar kredi alabilirsiniz. Örneğin 100 bin liralık arsanızı veya evinizi gösterebilirsiniz. Bu sayede 100 bin lira zaten alabiliyordunuz. Birde teminatınızdan da gelecek 50 bin lira ile işiniz çözülmüş olacaktır.,

KEFİL GÖSTERİN

Kefil göstererek de kredi limitinizi artırabilirsiniz. Sizin maaşınız istediğiniz krediye yetmiyorsa geliri yüksek olan birini ikna edebilirseniz, bankanın szie vereceği miktarın çok daha fazla üstünde kredi alabilirsiniz. Ama bu zamanda kefil bulmak çok zor.

Değerli dostlarımız, sizlerde yukarıda ki maddelere göre kredi limitinizi artırabilirsiniz. Sizin de bildiğiniz farklı yollar varsa bizler ile paylaşabilmek adına yorum bırakabilirsiniz. Bu yazınında sonuna geldik. Faydalı ve istifade edebileceğiniz bir yazı derlediğimizi düşünüyorum. Doğru ekonomi haberleri için bizi takip etmeye devam edin. Dilerseniz aşağıda sizler için hazırladığımız farklı yazılardan oluşturduğumuz konu galerimizi de inceleyebilirsiniz.

LÜTFEN BU YAZIYI ARKADAŞLARINIZIN DA GÖREBİLMESİ İÇİN FACEBOOK VE TWİTTER İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Kredi Hesaplamasında Bilmeniz Gereken Hayati Kurallar

Bankaya olan borçlarımı ödemezsem ne olur?

Kredi iptali nasıl olur? Ekstradan para öder miyim?

Yapı Kredi Bankası ATM’ye Dokunmadan Para Çekme Dönemi

 

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin