Go to ...
İHRACATÇILARIMIZI RAHATLATACAK YENİ DESTEK PROGRAMI NEDİR? NE DEĞİLDİR?


Değerli arkadaşlarım piyasada Ekonomimizin yavaşladığı, işlerin belirli oranda daraldığı yönündeki kanaat ve haberlere istinaden Hükümetimiz iki destek paketini ard arda açıkladı. Bunlardan Birincisi vasıtasıyla Türkiye Ekonomisinin Can damarını oluşturan Kobilerimize yönelik olarak verilecek 17 MİLYAR TL. büyüklüğünde dev bir kredi paketi. Diğeri ise bugünkü konumuzu teşkil edecek olan İhracatçılarımızı rahatlatmayı amaçlayan destek paketi.

17 MİLYAR TL.’LİK KREDİDEN KİMLER FAYDALANACAK?

KOBİLERE 17 MİLYAR TL.’LİK KREDİ (KGF) KREDİ GARANTİ FONU VASITASIYLA VERİLECEK

İhracatçılarımızı rahatlatmayı amaçlayan bu destek programının baş aktörü ise Türk İhracatını ve ihracatçısını finanse etmek amacıyla kurulmuş tek banka olan TÜRK EXİMBANK’tır. Dünya piyasalarında belirli bir yavaşlamanın/daralmanın olduğu bugünlerde hükümetimiz yeni kaynaklar yaratarak ihracatta Pazar çeşitliliği ve yeni pazarların yaratılmasında girişimcilerimize destek olmayı ve bu sayede de ekonomimizin canlı tutulmasını amaçlamaktadır.

İhracatçılarımızı desteklemek ve rahatlatmak amacıyla yürürlüğe sokulan/sokulacak bu destek programını kısaca özetleyecek olursak; Türkiye’den yatırım ve sermaye malı ithalatı yapan/yapacak olan ithalatçı firmalara aracılığıyla referans ticari üzerinden kredi olanağı sağlanacak.  Şimdi diyeceksiniz ki Türk Eximbank zaten Türkiye’den ithalat yapan firmalara alıcı kredisi veriyordu bunun neresi yeni diye. Alıcılara kredi verilmesi yeni değil , faiz oranları yeni değerli arkadaşlarım.

Sağlanan bu yeni destek paketi ile Türk Eximbank ile gelişmiş ülke eximbank’larının uyguladıkları faiz farkı karşılanmış olacak. İşin temeli bu aslında değerli arkadaşlar. Bu desteğin mantığı ise ; TÜRK EXİMBANK’ın kuruluş amacına da uygun olarak ihracatçıların finansman ihtiyaçlarının karşılanması ve yeni pazarlara girmelerinin kolaylaştırılması amacı ile bu destek paketi Ekonomi Bakanlığı tarafından hazırlanmıştır.  Ayrıca Pazar çeşitliliğini arttırmak ve yüksek rekabet koşullarında özellikle girişimcilerimizin/ihracatçılarımızın yeni ve uzak pazarlara açılabilmeleri için gerekli finansmanı göz önünde tutularak bu destek programı yürürlüğe sokulmuştur.  Küreselleşen şirketlerin üretim halkalarından bir halka olma ihtiyaçlarınından hareketle firmalarımızın rakiplerine göre bir adım önde başlamaları da göz önünde tutulduğu anlaşılmaktadır.

Daha öncede belirttiğimiz gibi gelişmiş ülkelerden İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri , İtalya, İngiltere gibi ülkelerdeki desteklere benzer olarak bu ülke Eximbanklarının uyguladığı ile Türk Eximbank’ın uyguladığı faiz oranı farkının giderilmesi amaçlanmaktadır.

Hükümetimiz yurt içinde yavaşlayan ekonomiyi hızlandırmak için 17 MİLYAR TL.’lik destek paketinin ardından uluslar arası ticaret miktarının azaldığı/daraldığı bir zamanda/dönemde ihracatın hızlanması/arttırılmasına yönelik olarak ve dolayısıyla da ekonomik canlılığın devamlı tutulmasını amaçladığı tahmin edilmektedir.

Bilindiği gibi insanlar  neyi beklerlerse ekonomide de o gerçekleşir. Beklentiler kuramının bir sonucu olan bu durum hakkında korkmayın İktisat teorilerine girecek değiliz. Ancak insanların ekonominin yavaşladığı/daraldığı gibi bir düşünceye sahip olduklarında gerçekte öyle olmasa bile ekonominin daraldığı/zayıfladığı gözlemlenebilmektedir. Son dönemlerde ekonominin yavaşladığı ve daraldığı yönünde bazı yazı ve görüşler çıkmaya başlamıştır. Bu görüşlerin etkinliğini azaltmak ve ekonominin canlı tutulmasını sağlamak için hükümetimizin açıkladığı bu iki paket ilaç niyetine gelecektir.

Ekonomi Bakanlığı tarafından açıklanan yeni ihracat destek programı hakkında bilgi sunmaya çalıştığımız yazımıza burada son veriyoruz. Hoşçakalın.

Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan