Go to ...
HAYVANCILIKTA YERLİ ÜRETİMİ DESTEKLEME MODELİ NE GİBİ YENİLİKLER GETİRMEKTEDİR?


Hükümetimiz tarafından açıklanan Milli Tarım Projesi ile çiftçimiz rahat bir nefes alacak gibi gözüküyor. Tarım ve hayvancılık kesiminde yaşanan sıkıntıların bu proje ile büyük bir oranda azalabileceği öngörülmektedir. Zira bu proje ile Havza Bazlı Destekleme Modeline geçilmekte ve planlı ekim dikim ve hayvancılık yapılmaya başlanacaktır. Çiftçilerimizin ürettikleri mallar ellerinde kalmayacak piyasada da arz ve talep dengesizliklerinden kaynaklanan fiyat ve ürün dengesizlikleri yaşanmayacaktır. Yani hem çiftçilerimiz hem de çiftçilerimizin ürünlerini satın alan vatandaşlarımız rahat edeceklerdir. Milli Tarım Projesi ve Havza Bazlı Üretim Modeli ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için ilgili linkleri tıklamanız yeterli olacaktır.

Biz bugün Milli Tarım Projesinin iki temelinden birisi olan “Hayvancılıkta Yerli Üretimi Destekleme Modeli”’ni ayrıntılı olarak incelemeye çalışacağız. Hayvancılıkta Yerli Üretimi Destekleme Modelinin en önemli unsurları besicilik ve damızlık hayvan üretimleridir.

Bu proje kapsamında 25 ilde mera hayvancılığı bölgeleri kurulacak . Pek de dikkate alınmayan mera hayvancılığı ve meralar Ülke hayvancılık gündemine yeniden getirilecektir. Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın meraları kullanarak besi hayvancılığı yapmaları teşvik edilecektir. Hangi illerde mera hayvancılığı bölgeleri kurulacak bu konu hakkında bilgi almak için Milli Tarım Projesi linkini tıklamanız yeterli olacaktır.

Mera hayvancılığında besilik etçil hayvanlara destek verilecektir. Bu destek sütçü hayvanlara yönelik değildir. Destek verileceği açıklanan bu 25 ilde firmaların alt yapıları iyileştirilecek daha büyük işletmeler kurmaları sağlanacak bu konuda yapılacak inşaat yatırımlarının %50’si bakanlığımız tarafından hibe olarak karşılanacaktır. Bakanlık hayvan alımlarında %30 hibe desteği verecek. Fakat bu %30’luk destek etçil mera hayvanına verilecek. Açıklanan bu illerdeki buzağılara 750 lira destek verilecek. Veteriner sağlık hizmetlerine daha önem verilecek olup, bu 25 ilde aşılar ücretsiz olarak yapılacak.

Bu destek programında meraların geliştirilmesi/ıslah edilmesi amacıyla mera hayvancılığı yapacak vatandaşlarımıza hibe desteği de sağlanacak.

32 ilde Damızlık düve üretim merkezleri kurulacaktır. Damızlık düve ihtiyacı olan vatandaşlarımız bu merkezlerden ihtiyaçlarını karşılayacaklardır. İthalat ile çözülmeye çalışılan bu sorun da ortadan kalkmış olacaktır. Yerli düve özendirildiği için ithalat azalmış dolayısıyla da cari açık azalmış olacaktır.

Ülkemizin 22 ilinde damızlık koç ve teke üretim merkezleri kurulacak. Bununla da kalınmayıp piyasa/ekonomi açısından ayrı bir talebi bulunan Damızlık Manda Üretim Merkezleri ihdas edilecektir.

Tarım Bakanlığı bu hamlesi ile Türkiye’de hayvancılıkta yerli üretimin desteklenmesinde ciddi olduğunu kanıtlamıştır. Türkiye her yıl 500 bin civarında büyükbaş hayvan ithal eder hale gelmiştir. Hem çiftçimiz desteklenerek istihdam yaratılacak hem de ithalat azaltılarak cari açık daha küçük bir hale gelecektir.

İnsanların ihtiyaçlarının birinci sırasını yeme içme oluşturmaktadır. Ülkemiz bu konuda dışa bağımlı olmak istememektedir. Türkiye de yağ da var şeker de var un da var. Sadece planlamamızı iyi yapıp işleri yoluna sokmamız gerekiyor.

Hayvancılıkta yerli üretimi destekleme modelini konu ettiğimiz yazımıza burada son veriyoruz. Hoşçakalın .

 

Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan