Go to ...
HAYVANCILIKTA YERLİ ÜRETİMİ DESTEKLEME MODELİ NE GİBİ YENİLİKLER GETİRMEKTEDİR?


Hükümetimiz tarafından açıklanan Milli Tarım Projesi ile çiftçimiz rahat bir nefes alacak gibi gözüküyor. Tarım ve hayvancılık kesiminde yaşanan sıkıntıların bu proje ile büyük bir oranda azalabileceği öngörülmektedir. Zira bu proje ile Havza Bazlı Destekleme Modeline geçilmekte ve planlı ekim dikim ve hayvancılık yapılmaya başlanacaktır. Çiftçilerimizin ürettikleri mallar ellerinde kalmayacak piyasada da arz ve talep dengesizliklerinden kaynaklanan fiyat ve dengesizlikleri yaşanmayacaktır. Yani hem çiftçilerimiz hem de çiftçilerimizin ürünlerini satın alan vatandaşlarımız rahat edeceklerdir. Milli Tarım Projesi ve Üretim Modeli ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için ilgili linkleri tıklamanız yeterli olacaktır.

Biz bugün Milli Tarım Projesinin iki temelinden birisi olan “Hayvancılıkta Yerli Üretimi Destekleme Modeli”’ni ayrıntılı olarak incelemeye çalışacağız. Hayvancılıkta Yerli Üretimi Destekleme Modelinin en önemli unsurları besicilik ve damızlık hayvan üretimleridir.

Bu proje kapsamında 25 ilde mera hayvancılığı bölgeleri kurulacak . Pek de dikkate alınmayan mera hayvancılığı ve meralar Ülke hayvancılık gündemine yeniden getirilecektir. Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın meraları kullanarak besi hayvancılığı yapmaları edilecektir. Hangi illerde mera hayvancılığı bölgeleri kurulacak bu konu hakkında bilgi almak için Milli Tarım Projesi linkini tıklamanız yeterli olacaktır.

Mera hayvancılığında besilik etçil hayvanlara destek verilecektir. Bu destek sütçü hayvanlara yönelik değildir. Destek verileceği açıklanan bu 25 ilde firmaların alt yapıları iyileştirilecek daha büyük işletmeler kurmaları sağlanacak bu konuda yapılacak inşaat yatırımlarının %50’si bakanlığımız tarafından hibe olarak karşılanacaktır. hayvan alımlarında %30 hibe desteği verecek. Fakat bu %30’luk destek etçil mera hayvanına verilecek. Açıklanan bu illerdeki buzağılara 750 lira destek verilecek. Veteriner sağlık hizmetlerine daha önem verilecek olup, bu 25 ilde aşılar ücretsiz olarak yapılacak.

Bu destek programında meraların geliştirilmesi/ıslah edilmesi amacıyla mera hayvancılığı yapacak vatandaşlarımıza hibe desteği de sağlanacak.

32 ilde Damızlık üretim merkezleri kurulacaktır. Damızlık düve ihtiyacı olan vatandaşlarımız bu merkezlerden ihtiyaçlarını karşılayacaklardır. İthalat ile çözülmeye çalışılan bu sorun da ortadan kalkmış olacaktır. Yerli düve özendirildiği için ithalat azalmış dolayısıyla da cari açık azalmış olacaktır.

Ülkemizin 22 ilinde damızlık koç ve teke üretim merkezleri kurulacak. Bununla da kalınmayıp piyasa/ekonomi açısından ayrı bir talebi bulunan Damızlık Manda Üretim Merkezleri ihdas edilecektir.

Tarım Bakanlığı bu hamlesi ile ’de hayvancılıkta yerli üretimin desteklenmesinde ciddi olduğunu kanıtlamıştır. Türkiye her yıl 500 bin civarında ithal eder hale gelmiştir. Hem çiftçimiz desteklenerek istihdam yaratılacak hem de ithalat azaltılarak cari açık daha küçük bir hale gelecektir.

İnsanların ihtiyaçlarının birinci sırasını yeme içme oluşturmaktadır. Ülkemiz bu konuda dışa bağımlı olmak istememektedir. Türkiye de yağ da var şeker de var un da var. Sadece planlamamızı iyi yapıp işleri yoluna sokmamız gerekiyor.

Hayvancılıkta yerli üretimi destekleme modelini konu ettiğimiz yazımıza burada son veriyoruz. Hoşçakalın .

 

Tags: , , , , ,

Bu Kategorideki Diğer Konular - Ekonomi

Esnaflar Nasıl Ayakta Kalmalıdır ? Esnafların Hayatta Kalma Rehberi

Esnaflar Nasıl Ayakta Kalabilir?, Hangi Yolları İzlemeleri Gerekir ? Neler yapılmalıdır? Esnaf nasıl ayakta durur? – Güzel ve kaliteli bir ekonomi yazısı ile tekrardan karşınızdayız. Esnaflarımızı düşünerek ela alıyoruz bu yazımızı. Daha doğrusu 6 ay önce karşılaştığım esnaf bir arkadaşıma verdiğim tüyoları sizler ile paylaşacağım. Bu tüyolar onda ne gibi değişiklikler sağladı? Sizlerde de faydalı

Müjde Başbakan Açıkladı Banka Faizleri Düşecek En Hesaplı Bankalar Burada

Müjde Başbakan Açıkladı Banka Faizleri Düşecek En Hesaplı Bankalar Burada – Çok önemli ve hassas bir yazı ile sizleri selamlamak istiyorum. Banka ve ekonomi adına çok önemli ve kaliteli haberler ile sizleri bilgilendirmeye çalışıyoruz. Bugün ki haberimiz ise ham ekonomimizi hemde bankaları ve hemde bizi çok yakında ilgilendiriyor. Artık kredi çekmeyen ve buna bulaşmayan kimse

100.000 TL İle Borsaya Girmek Mi Yoksa Ev Almak Mı Daha Karlı ve Avantajlıdır?

100.000 TL İle Borsaya Girmek Mi Yoksa Ev Almak Mı Daha Karlı ve Avantajlıdır? – Güzel bir ekonomi yazı ile siz değerli okurlarımın karşısındayım. Esasen bu konuyu okurumuz Sadettin Bey sayesinde kaleme aldım. Dilerseniz Sadettin Bey‘in bizlere yönelttiği soruyu sizler ile paylaşalım; Merhabalar, 30 yıldır bir finans kuruluşunda güvenlikçi olarak çalışıyorum. Geçenlerde ise babamdan kalma

Erken Kapatılan Kredilerde Sigorta Ücretini Geri İstemeyi Unutmayın

Erken Kapatılan Kredilerinde Hayat Sigortası Ücretinizi Geri İstemeyi Unutmayın – Bugün çok önemli bir yazı ile sizlere seslenmek istiyorum. Hatta bu yazım, sizler için çok büyük ve önemli bir hatırlatma olacak. Malumunuz kredisiz yapamıyoruz. Öncelikle bunun altını çizelim. Herkesin kredi çekmek için kendine göre bir nedeni ve sebebi oluyor. Kimisi iş kurmak için kredi çekiyor.

Ziraat Bankası İşe Alımlar Başladı Son Başvuruya Dikkat 2017

Ziraat bankası personel alımı, ziraat bankası iş arkadaşı sınavı, 2017 ziraat bankası iş ilanları, iş başvurusu,- Değerli okurlarımız ve genç takipçilerimiz, bu yazıyı sizlere özel olarak derliyoruz. Zira ülkemizdeki işsizlerin sayısı her geçen gün artıyor. İş bulanlarda dört elle bu işlerine sarılıyorlar. Bu sıralar iş bulmak çok zor. Özellikle de devlette işe yerleşmek çok daha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan